Başkanlık sözü

Giriş Tarihi: 16.4.2015
Başkanlık sözü

Başkanlık, 'nin dün açıklanan seçim beyannamesi ile 'nin en önemli konu başlıklarından biri oldu: Yeni Türkiye vizyonumuzun ihtiyaç duyduğu etkin ve dinamik yönetim sistemi, başkanlık modelidir

Başkanlık sistemi ve paralel yapıyla mücadele 'nin seçimler öncesinde vaatlerini sıraladığı temel metinlerde yer aldı. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan , için seçim kampanyasına start verdi. Davutoğlu, Ankara Arena Spor Salonu'nda partisinin aday tanıtım toplantısına katıldı. Partisinin 81 il adayını tanıtan Davutoğlu, AK Parti'nin 100 maddelik "" metnini okudu. Program sırasında AK Parti'nin 350 sayfalık seçim beyannamesi metni de dağıtıldı. Davutoğlu her iki metne de hem başkanlık sistemini getireceklerine ilişkin vaatlerini hem de paralel yapıyla mücadelede ortaya koyacakları kararlılığı vurguladı. AK Parti'nin "Yeni Türkiye Sözleşmesi" metninde ve Seçim Beyannamesi'nde başkanlık sistemi ve paralel yapıyla mücadele şöyle yer aldı.BU SİSTEM VESAYET ODAKLARI İÇİN: Mevcut sistem, 1960 askeri darbesi sonrasında, bürokrasinin siyaset üzerinde vesayet kurmasını kurumsallaştırmak üzere kurgulandı. Parlamenter sistem olarak takdim edilse de, parlamenter sistemin asgari demokratik gereklerini karşılamaktan uzaktır. Bu sistem, siyasetin sorun çözme kapasitesini zaafa uğratarak Türkiye'yi on yıllarca koalisyon hükümetlerine mahkum etmiş, zayıf ve istikrarsız yönetimlere mecbur kılmıştır. Cumhurbaşkanlığı makamına, vesayetçi aktörler adına hükümeti denetleme misyonu biçmiş, cumhurbaşkanı ile başbakan arasındaki ilişkiyi etkin ve eşgüdümlü bir yönetime imkan sağlayacak hukuki ve kurumsal dayanaklardan yoksun bırakmıştır.
KRİZ ÜRETİR: Hükümetlerimiz döneminde, hayata geçirilen demokratik reformlar, vesayete karşı mücadelede ve Meclis'te sağlanan güçlü temsil sayesinde etkin bir yönetim imkanı yakalanmıştır. 2007'de cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesi sağlanarak, cumhurbaşkanlığı makamı vesayetçi misyondan arındırılmıştır. Ancak, doğrudan halk tarafından seçilen cumhurbaşkanı ile başbakanın siyasal sistem içindeki yetki ve görev paylaşımı, yeni bir düzenlemeyi zorunlu kılmaktadır. Cumhurbaşkanı ve başbakanın farklı siyasi geleneklerden gelmeleri durumunda, kriz üretme potansiyelini taşımaya devam etmektedir.
SORUNLAR BAŞKANLIKLA AŞILIR : AK Parti olarak, mevcut sistemin siyasi tarihimizdeki vesayetçi kurgusunu da göz önünde bulundurarak, cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesinin oluşturduğu bu yeni durumun yol açabileceği muhtemel yönetim sorunlarının başkanlık sistemiyle aşılacağına inanıyoruz. Bir yandan vesayetçi bir şekilde kurgulanarak demokratik doğasından koparılmış parlamenter sistemin yol açtığı siyasal istikrarsızlıklar, öte yandan Yeni Türkiye vizyonumuzun ihtiyaç duyduğu etkin ve dinamik yönetim dolayısıyla, başkanlık sisteminin daha uygun bir yönetim modeli olduğuna inanıyoruz.
PARALEL YAPI, ULUSAL GÜVENLİK MESELESİ: Devlet otoritesinin parçalanmasına yönelik hiçbir faaliyete asla izin vermeyeceğiz. Milletimizin iradesini, egemenliğini ve geleceğini kimsenin tekeline terk etmeyeceğiz. İster paralel yapı, ister başka adlar altında bu kutlu yürüyüşü durdurmak isteyenlerin karşısında AK Parti kadroları, kararlılıkla durmaya devam edecektir. Eski vesayetler ile nasıl mücadele ettiysek, yeni vesayet girişimleriyle de mücadelemizi sürdüreceğiz. Uluslararası bağlantıları da değerlendirildiğinde, bu unsurlar sadece hükümetimize yönelmiş bir tehdit olarak değil, devletin varlığına kast eden, onun yapısını çökertmeyi hedefleyen bir ulusal güvenlik sorununa dönüşmüştür. Bu tehdit karşısında, kararlı ve dirayetli duracağımız konusunda hiçbir vatandaşımızın şüphesi olmasın. Bürokraside hiç bir gerekçeyle yatay ya da paralel örgütlenmelere izin verilmez. Bürokratik hiyerarşiyi dolayısıyla da devlet düzenini bozan uygulamalara karşı gereken tedbirler alınır.
GÜÇLÜ YEREL YÖNETİMLER: Merkezi idareden mahalli idarelere yetki ve görev aktarımı, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nda getirilen ilkeler doğrultusunda yasal bir zemine kavuşturulacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanlık sözü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN