Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organize hırsızlık

İstanbul merkezli 17 ilde gözaltına alınan polislerin arşiv hırsızlığı tespit edildi. in kameraları kapatarak yaptığı iki toplantının ardından tüm bilgisayarları formatladığı, ana serverların yerlerini değiştirdiği, sonra da geri döndürülemez şekilde iki kez sildiği saptandı.

Giriş Tarihi: 17.4.2015 02:58 Güncelleme Tarihi: 17.4.2015 20:46
Organize hırsızlık
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığı 17-25 Aralık operasyonlarında da yer alan ve ekibini beş ana eylemden sorumlu tutuyor.

AKTAŞ'TAN SONRA OPERASYON

, 18 Aralık 2013'te Elektronik Belge Düzenleme Yönetim Sistemi üzerinden Ömer Burak Aktaş'ın Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü olarak atandığını saat 9:02'de öğrendi. Yeni müdürün atandığını öğrenir öğrenmez hemen harekete geçen çete, polisin tespitlerine göre emniyette toplantı yaptı. Toplantıdan sonra kurum içindeki güvenlik kameraları iki defa kapatıldı. Tüm amirlerin bilgisayarları formatlandı. Ana serverların ise yerleri değiştirildi daha sonra geri döndürülemez şekilde iki kez (WIPE ile geri getirilemez) formatlandı. Bununla da yetinmeyen paralel çete tüm bilgisayarlara ve serverlere kendi kullandığı TİBNOT'u silerek, çalışmayan ve verimli olmayan TBS programını kurdu. Paralel çete 17 Aralık darbe soruşturması için düğmeye bastıktan bir gün sonra yani 18 Aralık 2013'te, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Teknik Takip ve İzleme Büro Amirliğinde (GB874953AB) ve Bilgi Teknolojileri ve Arşiv Büro Amirliğinde (GB8824RVBR) kurulu bulunan serverlerin yerlerini değiştirdiği ortaya çıktı.

WIPE İLE İKİ KEZ FORMAT

Serverlerin yerini değiştiren çete elemanları, Emniyetin tüm veri tabanının bulunduğu GB874953AB seri numaralı Server bilgisayarları kopyaladıktan sonra hafızaları silmek ve veritabanına erişimi tamamen ortadan kaldırmak için 2 kez wipe (geri getirilemez şekilde format) attı. Adli kolluk hizmetlerinin aksaması için serverlerin yerini değiştiren ve iki kez WIPE kullanarak format atan paralel çete aynı gün eski TİB-NOT programını iptal ederek yerine aktif ve verimli çalışmayan TBS isimli yeni bir program kurdu. Ancak şüpheliler ifadelerinde TİBNOT nedeniyle sistemin çöktüğünü ve tüm veritabanın bundan dolayı silindiğini iddia ettiler. Bilirkişi incelemesi sonucu hazırlanan raporlarda ise TİBNOT'un bilinçli olarak silindiği serverlerin ise kopyalandıktan sonra tahrip edildiği ve TİBNOT'un yerine sürekli sorun çıkaran ve verim alınamadığı için kullanılmayan TBS programının kurulduğu anlatıldı. Çete elemanları tüm bu işlemleri yaptığı saatlerde ise iki kez (10:36:54-11:25:26 ve 12:38:18-12:44:34) Güvenlik Kamera Görüntülerine dışarıdan müdahale ederek durdurdu ve bir kısmını da geri getirilmeyecek şekilde tamamen sildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Organize hırsızlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN