Paralelci polisler ifadeni nerede aldı

Dün Star Gazetesi’nin haberinde Ekrem Dumanlı’nın polis ifadesinin alışılmışın dışında emniyette değil Paralelci emniyetçiler tarafından bir alışveriş merkezinde alındığı iddia ediliyordu. Duman’lI bugünkü Zaman’da bu iddiayı reddediyor. Ancak “AVM’de değil emniyette verdim” diyemiyor. Biz de soruyoruz: Polis ifadesini nerede verdin? Zaman binasında o polislerle 3 saat boyunca ne konuştun? Paralelci polisler neden sana böyle bir hizmet veriyor?

Giriş Tarihi: 19.4.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 19.4.2015 11:43
Paralelci polisler ifadeni nerede aldı
Paralel yapıya ilişkin son operasyon çerçevesinde bazı internet siteleri hakkında bulunduğu şikayet irdelenen Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın müşteki ifadesinin nerede alındığına açıklık getirememesi dikkat çekiyor.

İFADE AVM'NIN HEMEN YANINDAKİ ZAMAN'DA ALINDI

Ekrem Dumanlı, Emrullah Uslu tarafından bazı internet siteleri hakkında yapılan şikayet ardından Organize Şube polisleri tarafından müşteki sıfatıyla 3 Aralık 2013 günü alınan ifadesinin bir AVM'de alındığını inkar etti. Fakat Zaman Gazetesi'ndeki makamında alındığına ilişkin iddiaları ise cevapsız bıraktı.

ORGANİZE ŞUBEYE GİTMEDİ POLİSLERİ AYAĞINA ÇAĞIRDI!

Peki o gün neler oldu? Ekrem Dumanlı'nın ifadesini kim nasıl aldı? Ekrem Dumanlı ile Abdülkerim Balcı'nın müşteki olarak ifadesi 03.12.2013 tarihinde Emniyet Amiri A.Ü ve Komiser S.A tarafından alındı, ifade tutanağı üzerinde ifadenin alındığı yer kısmı ise alışılmışın dışında bir uygulama ile boş bırakıldı. İfade tutanağa göre Dumanlı'nın ifadesi saat 14.30 başladı, 15.00'de bitti. Balcı'nın ifadesi de saat 16.00'da başladı ve 17.00 da bitti. Normalde her iki gazetecinin Vatan'da bulunan Organize Şube'ye kadar gelip ifadelerini vermeleri gerekiyordu.

AVM İLE ZAMAN BİNASI AYNI BAZ İSTASYONUNDAN SİNYAL VERİYOR

Organize Şube'deki paralel yapılanmayı inceleyen Savcılık, ifadeyi alan polislerden S.A'nın kullandığı telefon hattının aynı gün saat 17:23:12'de Londra Asfaltı Üzeri No: 48 Bahçelievler adresindeki bazdan sinyal verdiğini tespit etti. Yine ifadeyi alan polislerden A.Ü'nün hattının ise Dumanlı ve Balcı'nın ifadelerinin alındığı saat aralığı olan 15:39:28 ve 17:29:46 saatleri arasında "Target Airport Avm 52 Pafta 62 Ada 17 Parsel Londra Asfaltı Üzeri No:1 Bakırköy" adresinde yani Zaman Gazetesi'nin karşısında ki AVM'de bulunan bazdan sinyal verdiği tespit edildi. Yani bu polisler bu zaman aralığında cep telefonları AVM'nin tepesinde bulunan bazdan sinyal alan bir binada bulunuyordu. Tesadüfe bakınki bu AVM ile Zaman Gazetesi'de karşı karşıydı.

KAYITLARDA POLİSLER ELİNDE LAPTOP İLE İFADE ALMAYA GİDİYOR

İfadeyi yazan polislerin ifade alındığını belirttikleri zaman aralığında Vatan Emniyette bulunup bulunmadığına birde güvenlik kamerası görüntüleri ile bakıldı. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne ait 03.12.2013 tarihli Güvenlik Kamerası görüntüleri incelendi ve A.Ü ile S.A'nın 14.22.00'da Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Arka Kapısından çıkış yaptığı, S.A'nın elinde Lap Top çantasının olduğu tespit edildi. A.Ü ve elinde Lap Top Çantası ile S.A'nın Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden Kamera Saatine göre 14.22.01'de ayrıldıktan sonra, kamera saatine göre aynı gün yani 03.12.2013 günü saat: 20.04.45'de Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne giriş yaptığı belirlendi.

"EMNİYETTE İFADE VERDİM" NEDEN DİYEMİYOR?

Bütün bu tespitler Organize Şube'de görevli iki polisin Zaman Gazetesine Ekrem Dumanlı'nın ayağına kadar gidip ifade aldıkları şüphesini doğurdu. Savcılık bunun gerçek olup olmadığını araştırıyor. Dumanlı, "Söz konusu AVM'nin güvenlik kameralarına bakın. Müşteki olmak için oraya gitmediğimi görünce özür diler misiniz?" derken Zaman Gazetesi'ndeki makamında ifade alındığı iddiası ile ilgili "Zaman Gazetesi'nin güvenlik kamera görüntülerine de bakabilirsiniz?"diyemiyor. Ekrem Dumanlı kendisinden çok eminse 3 Aralık 2013 saat 14.30 ila 17.30 arasındaki güvenlik kamerası görüntülerini savcılığa teslim eder ve bu iki polisin makamına kadar gelip gelmediği ortaya çıkar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralelci polisler ifadeni nerede aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN