Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koalisyon değil başkanlık sistemi

Giriş Tarihi: 20.4.2015
Koalisyon değil başkanlık sistemi

Muhalefetin vaadinin koalisyon olduğunu belirten Erdoğan: Koalisyon kriz, işsizlik, eski Türkiye demektir. Yeni Türkiye'yi inşa edebilmek için yeni anayasa ve başkanlık sistemine ihtiyacımız var

İstanbul'da inşaatı tamamlanan Levent-Hisarüstü dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı törenle hizmete girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada şu değerlendirmelerde bulundu:

AYNI DÜZENİN DEVAMINI İSTİYORLAR: 12 yılda güçlü tek parti iktidarı ile sağlanan güven ve istikrar ortamı, Türkiye'yi buraya kadar getirdi. 12 yılda 3 kat büyüyen Türkiye gerçek bir başarı hikayesi olarak tarihteki yerini aldı. Ülkemizin geldiği yerde yeni imkanlara, yeni bir yönetim sistemine ihtiyacımız var. Bakınız Türkiye çok partili sisteme geçtiğimiz 70 yıla yaklaşan dönemin tam 40 yılını koalisyonlarla geçirdi. Bugün Türkiye'de yapılmış ne varsa, kalan 30 yıllık tek parti iktidarları döneminin ürünü. Geçmişte bu ülkenin 70 yılının 40 yılını çalanlar, şimdi aynı düzenin devam etmesini istiyorlar.

MUHALEFETİN PROJESİ KOALİSYON: Seçimlerde projesi koalisyon olan bir muhalefet partimiz var. Muhalefet partileri var. Şimdi, 'Biz koalisyon kurmaya hazırız' diyorlar. Daha baştan neticeyi görüyorlar. Biz koalisyon dönemlerinin Türkiye'ye hep kaybettirdiğini söylüyoruz. Çıkmış 'Seçimden sonra yeterli çoğunluğu bulursak koalisyon kuracağız' diyor. Bu ifade Türkiye'ye kaybettirmeye talibiz demektir. İstikrar ve güven istemiyoruz demektir. Güçlü tek parti hükümetleri bile bu ülkeye yetmiyor. Bu gömlek bu cüsseye dar geliyor diyoruz. Yeni Türkiye'yi inşa edebilmek için yeni anayasa ve onunla birlikte başkanlık sistemine ihtiyacımız olduğunu söylüyoruz. Türkiye'nin geleceği için ihtiyaç duyduğu proje koalisyon değil, işte budur.

BİR PROJE DEĞİL, KÂBUS: Koalisyon demek; kriz demektir, işsizlik demektir iflas, demektir. Koalisyon demek IMF kapılarında para dilenmek demektir. Koalisyon demek eski Türkiye demektir. Biz yeni Türkiye'ye bakıyoruz. Muhalefet koalisyona ne kadar hevesliyse, milletimiz de bu ihtimalde bu kadar endişelidir. Tek başına iktidar olmayı hayal dahi edemeyenlerin koalisyon denen çürük ipe sarılmaları onları kurtarmaz. Koalisyon bir proje değil, bir kâbustur. Proje işte ortada, yeni Türkiye'nin inşası için yeni anayasa ve başkanlık sistemi.

YENİ TÜRKİYE İÇİN 400 MİLLETVEKİLİ: Ben A partisi, B partisi, C partisi demiyorum. 400 milletvekili diyorum. Yeni anayasa, 400 milletvekili, yeni Türkiye diyorum. Bunu millet hangi partiye verirse, inanıyorum ki o bunu başaracaktır.

LEVENT-HİSARÜSTÜ ARASI 6 DAKİKA
Yolcu/saat kapasitesi: 8100
Hat uzunluğu: 3.300 m.
İstasyon sayısı: 4
İstasyon isimleri: Levent, Akmerkez, Etiler ve Hisarüstü
Aktarma istasyonu: Levent
Yolculuk süresi: 6 dakika
Tren sayısı: 2 (3 trene çıkabilecek)
Sefer aralığı: 4 dakika


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koalisyon değil başkanlık sistemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN