Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diasporanın çatısı ’li Demirtaş

Sözde Ermeni Soykırım yalanına çanak tutan ’li Demirtaş’ın, diasporayla flört ettiği ortaya çıktı. Ermenistan haritası önünde poz veren Demirtaş'la, Ulusal Ermeni Komitesi Başkanı Hamparian’ın arasından su sızmıyor.

Giriş Tarihi: 21.4.2015 03:53 Güncelleme Tarihi: 21.4.2015 04:26
Diasporanın çatısı HDP’li Demirtaş
Eş Genel Başkanı 'ın, sözde "soykırım" konusunda tepki toplayan açıklaması, "soykırım" yalanını giderek tırmandıran nın ekmeğine adeta yağ sürdü. Diasporanın çatı kuruluşu konumundaki ABD Ulusal Ermeni Komitesi'nin (ANCA) Başkanı Aram Hamparian, HDP lideri Demirtaş'ın açıklamalarını anında değerlendirdi ve Twitter'dan paylaştığı mesajında "Demirtaş, 1915 Ermeni olaylarını hiç tereddüt etmeden soykırım olarak niteledi" ifadesini kullandı.

2013'TE ABD'DE GÖRÜŞTÜLER

Papa Francis'in konuşması ve Avrupa Parlamentosu'nun (AP) sözde "soykırım" kararının tartışıldığı bir süreçte, Demirtaş ile Hamparian arasında yaşanan dikkat çekici bu paslaşmanın perde arkasından, 2013 yılının Kasım ayında ABD'de gerçekleşen bir buluşma çıktı. Ermeni Komitesi'ne adeta gol pası veren Selahattin Demirtaş'ın, Aram Hamparian ile "flörtü", iki yıl öncesine dayanıyor. HDP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Nazmi Gür ile birlikte 2013'te ABD'ye giden Demirtaş, kapalı kapılar ardında yle buluşmuştu.

ERMENİ KOMİTESİ AĞIRLADI

Diasporanın aşırı ucu Taşnak örgütüyle gerçekleşen görüşme, ABD Ulusal Ermeni Komitesi ANCA'nın Washington Ofisi'nde yapılmış ve ANCA Başkanı Aram Hamparian ile Komite üyelerinden Ani Haroian da bu buluşmaya katılmıştı. Demirtaş ve Gür o toplantının ardından görüşmenin içeriğine ilişkin hiçbir açıklama yapmamış, Ermeni tarafı ise görüşmeye ilişkin, "Türkiye'de Kürt, PKK ve Ermeni halklarının işbirliği konuşuldu" değerlendirmesinde bulunmuştu.

PAPA'YI HAKLI BULMUŞTU

HDP Eşbaşkanı Demirtaş, Papa Francis'in sözlerine Türkiye genelinde yükselen tepkiler üzerine yaptığı açıklamada, "Hükümetin geçmişte yaşanan olaylarla ilgili hakikatleri araştırma konusunda hareket etmesi lazı Papa bir şey söylüyor, çocukça tepki veriyorlar. İnsan anlamakta zorlanıyor" demişti.Kaynak : Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diasporanın çatısı HDP’li Demirtaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN