Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalimanına zorlu iniş

İlk denemede kuyruk vurdu, ikincide tek motorla indirmeyi başardılar.

Giriş Tarihi: 25.4.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 25.4.2015 18:29
Havalimanına zorlu iniş

THY'nin Milano-İstanbul seferini yapan yolcu uçağı Atatürk Havalimanı'na inişi sırasında piste kuyruğunu vurdu. Bu sırada zıplayan uçağın sağ motoru sürtünmeden dolayı alev aldı.Pisti pas geçen uçak, acil durum bildirdi. Sağ motoru ve sağ iniş dikmesi hasarlı olarak iniş yapan uçak pist dışına savruldu.

İLK İNİŞTE KUYRUĞUNU VURDU

THY'nin içinde 97 yolcusu ve 6 mürettebatı bulunan Milano-İstanbul seferini yapan TC-JPE kuyruk tescilli Airbus A320 tipi yolcu uçağı dün sabah saat 10.24'te Atatürk Havalimanı'nın 05-23 numaralı pistine iniş yaptığı sırada kuyruğunu vurdu.Vurmanın etkisi ile pist üzerinde zıplayan uçağın sağ motoru piste sürtünmeden dolayı alev aldı. Bu şekilde inişten vazgeçerek tekrar havalananan THY uçağının pilotları Alphan Morkan ve Gökberk Çağrı Karakollukçu, havalimanı kontrol kulesi ile bağlantı kurarak acil durum bildirdi. Uçak bir süre havalimanı üzerinde tur atarken, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ekipleri de pist üzerinde uçağın acil inişi için gerekli hazırlıklara başladı.İtfaiye ve ambulans ekipleri hazır olarak bekletildi.

KISA SÜREDE TAHLİYE

Uçak gerekli hazırlıkların yapılmasının ardından saat 10.41'de havalimanın 3 bin metre uzunluğundaki 17-35 numaralı pistine sağ motoru ve sağ iniş takımları hasarlanmış şekilde iniş yaptı.İnişi sırasında sağ motoru yine sürtünmeden dolayı alev alan uçak, pist dışına çıktı.Toprak zemine saplanan uçaktaki yolcular hemen tahliye edilerek terminale alındı.

HAVA TRAFİĞİ AKSADI

Yaşanan olay nedeniyle Atatürk Havalimanı'nın aktif olarak kullanılan iki pistinde biri uçuş trafiğine kapatılınca, hava trafiğinde de aksamalar oldu. İniş ve kalkışların tek pistten yapılması nedeniyle bazı uçaklar başka meydanlara yönlendirilirken, seferler gecikmeli yapıldı.

THY'DEN AÇIKLAMA

THY yaşanan kaza ile ilgili olarak yaptığı açıklamada Milano-İstanbul uçağının Atatürk Havalimanı'na ilk inişi sırasında pisti pas geçtiği belirtilerek "Acil iniş deklere ederek gerçekleştirdiği iniş sonrasında pisten çıkmıştır. Hızlı ve güvenli tahliye işlemi gerçekleştirilmiştir. Uçakta bulunan 97 yolcumuz terminale alınmıştır. Herhangi bir sağlık sorunu bulunmamaktadır. Gerekli incelemeler başlatılmış olup, olayın neden meydana geldiği bu incelemelerden sonra netlik kazanacaktır" denildi.

İKİNCİ İNİŞ GAYET BAŞARILI

Türkiye Hava Yolları Pilotları Derneği Başkanı Kaptan Pilot Gürcan Mantı,THY pilotlarının ilk iniş denemesinde piste neden temas ettiğinin yapılacak araştırmadan sonra kesinlik kazanacağını belirterek "Pas geçme kararı aldıklarında piste temas etmişler.Bu teknik bir arızadan mı yoksa Vorteks'ten(Önden iniş yapan uçağın oluşturduğu kuyruk rüzgar türbülansı) mi henüz bilmiyoruz.Ancak olay yaşandıktan sonraki pisti pas geçmeleri ve kule ile koordinasyon gayet başarılı. Evet uçakta hasar var ama yolculardan yaralanan yok. Bu önemli. Sağ dikme ve sağ motor sıkıntılı olduğu için sola güzel bir teknikle iniyorlar"dedi.

KUTU: TEK MOTORUMUZU KAYBETTİK

Pilot ile kule arasında yaşanan diyaloglar
Kaptan Pilot: İstanbul Mayday Mayday Mayday! Tek motorumuzu kaybettik
Kule: Efendim sizi 3-5 sol piste planlıyorum. Bilginiz olsun. Herhangi bir zamanda dönüşe ve yaklaşmaya hazır olduğunuzda beni ikaz edebilirseniz 3-5 sol pisti hizmetinize açık. Sizden ikaz bekliyorum.
Pilot: 3-5 solu planlarsanız, biz de ona uygun şekilde yaklaşacağız.
Kule: Emergency (acil durum) deklare ediyorsunuz
Pilot: Evet mutabıkız
Kule: Pistte herhangi bir köpüklere ihtiyaç içerisinde misiniz?
Kule: Müsait olduğunuzda kule bandına geçebilirsiniz.
Pilot: Anlaşıldı teşekkürler, uçağımızla pist dışına çıktık.
Kule: Anlaşıldı, itfaiye şu anda müdahale ediyor. Bilginiz olsun.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalimanına zorlu iniş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN