Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan: Son anda Kandil'den talimat almışlar

Giriş Tarihi: 2.5.2015 18:07 Güncelleme Tarihi: 2.5.2015 20:18
Erdoğan: Son anda Kandil'den talimat almışlar

Erdoğan Diyarbakır'da istasyon meydanında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır'da İstasyon Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde halka hitap etti.

İş adamlarının bölgeye yatırım yapmaktan korktuğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"İş adamları bölgeye yatırım yapmaktan çekiniyor, korkuyor. 'Acaba yaparsam burayı da ne zaman bombalarlar, yakarlar' diye. Çünkü bunlarda insaf yok. Bunlar okulları yakıyorlar, kütüphaneleri yakıyorlar, camileri yakıyorlar. Çıkmış ne diyor, 'Diyaneti kaldıracağız.' Yahu benim Kürt kardeşim, Zaza kardeşim dindardır. Şu hale bak, şu yaklaşım tarzına bak. Bu ülkenin yüzde 99'u Müslüman. Bunlar bizim inançlarımızla da adeta oynamaya başladılar. Onun için 7 Haziran'ın önemi çok büyük. Beyefendi rahatsız oluyor. 'Cumhurbaşkanı meydanlara kimin parasıyla çıkıyor' diyor. Devletin parasıyla çıkıyorum. Bu benim en doğal hakkım, yasal hakkım. Cumhurun başı olarak buraya çıkıyorum. Yüzde 52'nin oyu ile buraya geldim. Bu beyefendi de aday değil miydi? Adaydı. Onların aldığı oy da belli. Ama sen yüzde 52'yi alsaydın sana da ben saygı duyardım ama sen saygısızlık yapıyorsun."

"Değerli kardeşlerim, çıkıp diyorlar ki imam hatip okullarını da kapatacağız. Bunların ana muhalefet partisinden farkı var mı? Geçmişte onla bu işleri yaptı, fakat şimdi buna ulaşmak çok zor" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ülkede bu millet imam hatip okullarını kurdu ve sahip çıktı. Bir ara 60 bine indirdiler öğrenci sayısını şu anda imam hatipte öğrenci sayısı 1 milyona ulaştı. Silahla tehdit edilerek mi ulaştı? Eğitim özgürlüğü bu, vatandaş evladını ister imam hatipe, ister düz liseye isterse de meslek lisesine gönderir, karışamazsın. Bir taraftan 'özgürlük' diyeceksin diğer taraftan buna karışacaksın. Onlar eski Türkiye'de kaldı. Yeni Türkiye'de bu yok, yapamazsınız"

Vatandaşlardan bir ricası olduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ifade etti:

"Aman ha etle tırnak gibi olmalısınız. Hiç Kürt, Zaza, Türk ayrımı yok. Onun için 'tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet' diyeceğiz. Bu yolda gür olacağız. Bir olacağız, diri olacağız, iri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Şimdi bunlar yanlarına bir de Paralel Yapı'yı aldı, beraber çalışıyorlar."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:

"Yüzde 52 oyla Cumhurbaşkanı seçilmişsin, belediye başkanı nezaketen havalimanına gelip sizi karşılamaz mı? Son anda meğerse bunlar Kandil'den talimat almışlar. 'Cumhurbaşkanı tarafsızlığını yitirdi, onun için havalimanlarına karşılamaya gitmeyeceksiniz.' Bak, ben buradan sesleniyorum, ben her partiye eşit mesafedeyim. Gönlümde tabii ki bir parti var ayrı ancak ama ben tarafım. Nasıl taraf? Ben, milletin tarafındayım. Milletin değerlerine karşı olanların asla tarafında olamam. Hanımefendi gelmeyince bende belediyeyi maalesef ziyaret edemedim. Bunu bilmenizi istiyorum ki istismarı yapılmasın.

"Hepiniz sandığa gidin"

Erdoğan, seçime giren tüm siyasi partilerin özgürce adaylarını belirlediklerini ve seçim kampanyalarını sürdürdüklerini anlatan Erdoğan, mevcut seçim kanununa göre partilerin aldığı oya göre milletvekili çıkartıp Meclis'te temsil imkanına kavuşacağına veya Meclis dışında kalarak muhalefetini yürüteceğine işaret etti. Erdoğan, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı olarak bu süreçte iki şeyi gözetmek zorundayız. Bir, seçimin her vatandaşımızın iradesinin sandığa özgürce yansıyacağı bir ortamda geçmesidir. Hepiniz sandığa gidin. Demokratik hakkınızı kullanın. Bu, demokrasinin olmazsa olmazıdır. Ağızlarından demokrasi lafını, demokratlık iddiasını düşürmeyenler başta olmak üzere tüm siyasi partilerimizden bu hususa özellikle hassasiyet göstermelerini istiyorum. Projeleriyle milletin gönlünü fethedemeyenlerin silahla, baskıyla, şiddetle milletin oylarını gasbetmesine asla izin vermeyiniz, vermemeliyiz.

Elinden silahı bırakmayan, silahların gölgesinde particilik oynamaktan vazgeçmeyenlerin çözüm sürecini eleştirme hakları yoktur. Bu konuda siyasi irade ve devletin kurumları, üzerilerine düşenleri yapmıştır. Artık sıra silahları gömüp üzerine beton dökmeye geldi. Çözüm sürecinin samimiyet göstergesi işte bu adımdır. Bu adımı atmayanın ne millete ne bize ne hükümete söyleyecek tek bir sözü yoktur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Son anda Kandil'den talimat almışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN