586 klasörün birine bile bakmadan 'Tahliye' dediler

HSYK başmüfettişi: Paralel Yapı sanıklarının tahliyesine kalkışan 2 hâkim, 7 soruşturma dosyasındaki 586 klasör evrakın bir tanesine dahi bakmadan, reddi hâkim ve tahliye kararı aldı

Giriş Tarihi: 3.5.2015
586 klasörün birine bile bakmadan 'Tahliye' dediler
HSYK başmüfettişi, Paralel Yapı sanıklarının tahliyesini amaçlayan şüpheli iki hâkimin, Paralel Yapı ile ilgili 7 ayrı soruşturması dosyasına ait 586 klasör evrakın birisine bile bakmadan reddi hâkim ve tahliye kararı yazdıklarını belirtti. Hâkim Metin Özçelik tarafından 24 Nisan günü alınan reddi hâkim kararına ilişkin bir gün sonra İstanbul 10. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından söz konusu kararın yok hükmünde olduğuna dair karar alındığı, şüpheli hâkimlerinse bu kararlardan haberdar oldukları halde tahliye müzekkerelerini yazmakta ısrar ettikleri ifade edildi.

FİKİR VE EYLEM BİRLİĞİ İÇİNDELER
Paralel Yapı soruşturmalarında tutuklu 63 şüphelinin serbest kalmalarına ilişkin tahliye kumpasında şüphelilerle fikir ve eylem birliği yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan hâkimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer'in, tutuklanmaya sevk edilme gerekçelerine SABAH ulaştı. Hâkimler hakkında soruşturma yürüten HSYK başmüfettişi tarafından Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen tutuklama talepli yazıda şu net tespitler yapıldı:
İki hâkim, şüpheli müdafilerinin verdiği bilgilerle sınırlı kaldı.

Soruşturma evraklarının tümüne vakıf olmadılar. 586 klasörden oluşan tüm soruşturma dosyalarını hiç görmediler, UYAP üzerinden de inceleme yapmadılar. Hâkim Metin Özçelik tarafından alınan reddi hâkim kararına ilişkin, bir gün sonra İstanbul 10. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından söz konusu kararın usul ve yasalara aykırı olduğu, hukuken yok hükmünde olduğuna dair kararı bulunduğu belirtilen başmüfettiş yazısında, tahliye kararı verilmeden ve müzekkereler yazılmadan şüpheli hâkimlerin bu kararlardan haberdar oldukları buna rağmen ısrar ettikleri de ifade edildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
586 klasörün birine bile bakmadan 'Tahliye' dediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN