Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgürel: Kürt meselesini çözmek, ’nin sorumluluğunda olmalıydı

Betül Soysal Bozdoğan’ın sunuculuğunu yaptığı, TRT Haber ekranlarında yayınlanan Konuk Odası Programı’nın konuğu Gazeteci Yazar oldu. Özgürel, ’nin açıkladığı seçim bildirgesi üzerinden ortaya koyulan bakış açısını değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 6.5.2015 20:55 Güncelleme Tarihi: 6.5.2015 20:55
Özgürel: Kürt meselesini çözmek, MHP’nin sorumluluğunda olmalıydı
'nin seçim bildirgesi hakkında değerlendirmelerde bulunan Özgürel, bildirgede insanların gündelik hayatına ilişkin detaylar olduğunu fakat toplumun; MHP'yi sadece milli bir reaksiyonun ifadesi olarak gördüğünü söyledi. Özgürel, MHP'nin; Türkiye'nin gelecek vizyonunu görme konusunda zorlandığını dile getirerek, Çözüm Sürecinde çözüm odaklı en büyük rolü MHP'nin oynaması gerektiğini belirtti.

Paralel Yapıyla mücadelede, AK Parti dışında hiçbir siyasi partinin aktif olmadığını vurgulayan Özgürel, 'düşmanımın düşmanı, dostumdur' politikasının uygulandığını ve bunun üzücü bir durum olduğunu ifade etti. MHP'nin seçimlerde oylarını korumaya yönelik bir yol izlediğini belirten Özgürel, netice ne olursa olsun MHP'nin kendisini sorgulaması gereken bir döneme girdiğini sözlerine ekledi.

TOPLUM, MHP'Yİ MİLLİ BİR REAKSİYONUN İFADESİ OLARAK GÖRÜYOR
Betül Soysal Bozdoğan (BSB): MHP, seçim bildirgesini açıkladı. Aslında pek çok parti kendini aşmayı denedi bu defa. MHP için aynı şeyi söyleyebilir miyiz?
(A.Ö.) : Benim bu seçim kampanyası sürecinde bir takım tereddütlerim vardı. Mesela dün MHP'nin seçim bürosunu Sayın Başbakan ziyaret etti. Bir bakıyorsunuz Selahattin Demirtaş, Başbakanımızla, Cumhurbaşkanımızla ilgili espriler yapıyor. Bunlar seçim sürecinde hem hoşuma giden hem de beni şaşırtan şeyler. İnşallah seçime kadar da böyle devam eder. Milliyetçi Hareket Partisine gelecek olursak, ilk defa alışık olduğumuz vaatlerin dışında, Devlet Bahçeli'nin vaatleri açıklamadan önce yaptığı konuşmanın çoğu insanların günlük hayatına dokunan şeylerden oluşuyordu. Mesela; ekonomi. Sokağa çıksak ve sokaktaki insana: 'MHP gelince enflasyonu düşürür diyorlar ne diyorsunuz?' diye sorsak; boş boş suratımıza bakar. Kimse MHP'ye enflasyonu düşürecek, işsizliği giderecek, Uluslar arası ilişkilerde çok iyidir diye bakmıyor. MHP'yi milli bir reaksiyonun ifadesi olarak görüyor.
BSB: Peki, taban da mı böyle düşünüyor? Bazı şeyleri koruyacağını ifade etmek taban için yeterli mi?
A.Ö.: Hayır. MHP'nin oyları o yüzden konjonktürel. MHP: 'Biz bugün başa gelsek, Çözüm Sürecini sonlandıracağız.' Diyor. Ama diğer taraftan hazırladığı seçim bildirgesi, bu Çözüm Süreci zaten öyle ya da böyle gerçekleşecek. Kim bu çatışmanın devam etmesini isteyebilir. İkinci olarak; Çözüm Süreci gerçekleştiğinde MHP kitlelere ne söyleyecek? Nitekim Sayın Kılıçdaroğlu dedi ki: 'Bildirgelerini bizden kopya ediyorlar.' Ekonomik vizyon da, siyasi vizyon da bu değildir.

ÇÖZÜM SÜRECİ; BİR İKİ SENE İÇİNDE NOKTALANACAKTIR
BSB: Çok kritik bir şey anlatıyorsunuz. MHP'nin geleceği için bir 20 sene sonrasında mesela..

A.Ö.: 20 seneye kalmaz bu iş. Çok yakın bir gelecekte, bir iki sene içerisinde Çözüm Süreci noktalanacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
Özgürel: Kürt meselesini çözmek, MHP’nin sorumluluğunda olmalıydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN