'in ailesi 'te tören yapılmasını istemedi

töreni Evren’in ailesinin isteği doğrultusunda yerine Evren’in “yuvası” olarak gördüğü Başkanlığı’nda yapılacak...

Giriş Tarihi: 11.5.2015 08:53 Güncelleme Tarihi: 11.5.2015 14:20
Kenan Evren'in ailesi Meclis'te tören yapılmasını istemedi
12 Eylül i darbesinin lideri, 7. Cumhurbaşkanı , yargılandığı ve ağırlaştırılmış müebbet hapse, rütbelerinin sökülmesine mahkum edildiği dava kesin karara bağlanmadığından, son yolculuğuna hiçbir ünvanını ve hakkını yitirmeden uğurlanacak.

Evren'in ölümünün ardından, ailesinin devlet töreni isteyip istemediği, törenin nerede ve nasıl yapılacağı merak konusu oldu.

Alınan bilgiye göre; Evren'in önceki akşam yaşamını yitirmesinin ardından, aile dün Sabah törenle ilgili değerlendirmelerde bulundu

Evren'in, darbeden 30 yıl sonra yargılanmasını ve hasta olarak sorgulanmasını "haksız" bulan aile, 'te tören yapılmaması kararı aldı. Törenin nasıl yapılacağı konusunda protokol çalışmalarını yürüten Dışişleri Bakanlığı ile de istişarelerde bulunuldu.

MECLİS'TE YAPILMASINI İSTEMEDİLER

Aile, hükümete, devlet töreni yapılmasını istediklerini ancak son törenin Meclis'te yapılmasını istemediklerini bildirdi. Aile, Meclis yerine Kenan Evren'in "yuvası" olarak gördüğü Başkanlığı'nda yapılacak törenden sonra namazının kılınmasını talep etti. Aile, Evren'in Devlet Mezarlığı'nda defnedilmesini istedi.

SİYASİLERİN TUTUMUNA ÇOK ÜZÜLMÜŞLER!

Ailenin, Meclis'te tören yapılmasını birkaç nedenden dolayı istemediği bildirildi. Milliyet'e bilgi veren Evren'in damadı Erkan Gürvit, "Meclis'te töreni aile olarak uygun görmedik. Bu kararı verirken Meclis'in kapalı olması ve vekillerin seçim çalışmaları nedeniyle Ankara dışında bulunmalarını dikkate aldık" dedi. Ancak aileye yakın kaynaklar, Evren'in, yargılanmasına yol açan süreçte siyasilerin ve Meclis'in tutumuna çok üzülmesinden dolayı "yuvası" olarak gördüğü Genelkurmay Başkanlığı'ndaki törenin tercih edildiğini söyledi.

RESMİ PROGRAM

Buna göre, Evren'in cenazesi 'da yapılacak törenin ardından Genelkurmay Başkanlığı'na getirilecek. Burada Evren için resmi tören yapılacak. Törene, devletin üst düzey bütün isimlerinin katılması bekleniyor. Törenin ardından cenaze bilkent'teki Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde kılınacak namazın ardından Devlet Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Cenaze için, devletin üst düzey isimlerinin cenaze namazlarının kılındığı Kocatepe Camii yerine daha küçük ve merkeze daha uzak olan Akseki Camii'nin seçilmesi de dikkati çekti. Bunun da cenazeye gelebilecek ve tepki gösterebilecek olası kişilere karşı alınmış bir önlem olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Evren'in ölümünün ardından, dün akşam saatlerine kadar hem Cumhurbaşkanlığı'nın hem de Genelkurmay'ın taziye mesajı yayımlamaması dikkati çekti. Bu tip durumlarda genellikle başsağlığı mesajı yayımlayan Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı, önceki gece ve dün gün boyu mesaj yayımlamadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kenan Evren'in ailesi Meclis'te tören yapılmasını istemedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN