Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'tan yorumu

Başbakan Yardımcısı , 'in ölümüyle ilgili, ''Demokratik siyasetin bu konuda taziye yayınlamamış olması kadar normal bir şey olamaz. Allah günahlarını affetsin'' dedi.

Giriş Tarihi: 11.5.2015 16:31
Numan Kurtulmuş'tan Kenan Evren yorumu
Başbakan Yardımcısı , NTV canlı yayınında Ahmed Arpat'ın gündeme ilişkin sorularını yanıtlıyor.

'in ölümü... Siyaset sahnesinden herhangi bir başsağlığı ya da taziye mesajı yansımadı. Bu sessizliği neye yorarsınız, Evren'in vefatının ardından sizin değerlendirmeniz nedir?

12 Eylül'ün komutanı olarak önemli bir rol oynadılar ne yazık ki olumlu bir rol olduğu söylenemez. Çok önemli bir askeri darbenin lideri ölmüş oldu. Demokratik siyasetin bu konuda taziye yayınlamamış olması kadar normal bir şey olamaz. Allah günahlarını affetsin. Günahlarının çok ağır olduğunu ağır bir günah galerisine sahip olduğunu herhalde Türkiye'de çok büyük bir çoğunluk ittifakla kabul ediyor. Parlak bir dönem olmadığı için hiç kimseden de taziye dileği ortaya konulmuyor. Darbenin dışarıdan planlandığı biliniyor. Anormal yollarla siyasete müdahale etti. AK Parti'den de hükümetten de kimse cenazeye katılmayacak. Ama bir devlet töreni yapılacak.

Kenan Evren ölümü öncesinde 12 Eylül davasında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Karar Yargıtay sürecindeydi. O dava ile 12 Eylül yargılandı mı gerçekten? Çünkü en büyük eleştiri o dönemin alt kadrolarının es geçildiği yönünde...

Tam anlamıyla yargılanmadı. 12 Eylül'de değiştirilmiş olan birçok antidemokratik yasalar duruyor. Bunları ortadan kaldırmak siyasetin boynunun borcudur. Alt kadrolar yargılanmadı doğru ama sonuçta bir şey başladı. Bu bir adımdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Numan Kurtulmuş'tan Kenan Evren yorumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN