Paralel'in yaptığı casusluk

Giriş Tarihi: 12.5.2015
Paralel'in yaptığı casusluk
İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ndeki Paralel ekibin, 17 Aralık darbe girişimi öncesi, uydurma bir soruşturma başlatıp kendilerinden olmayan İstihbarat Şube'nin yöneticilerini dinlediği ortaya çıktı. Dinlenen istihbarat müdürleri savcılıkta Paralel ekipten şikâyetçi oldu. Şikayetçi olan polisler şunları söyledi:
(Müşteki polis memuru) Hakan Bizkevelci: "Bana iftira atarak İstihbarat Şube'yi dinlemek, teknik takip altına almak istediklerini öğrendim. Savcılık zimmet iddialarıyla ilgili takipsizlik kararı verdi. Kasım ve Aralık 2013'te İstihbarat Şube Müdürü olan Ahmet Arıbaş emniyet içindeki kutuplaşmanın ve yapılanmanın tarafı değildi. İstihbarat Şube bu yüzden hedef alındı."
(Müşteki emekli polis memuru) Harun Özkaya: "17 yıl İstihbarat İstihbarat Şubesi'nde görev yaptım. Bunca yıllık meslek hayatımda böyle uydurma suç isnadıyla karşılaşmadım. 600 TL'lik uydurma bir zimmet iddiasıyla yapılan ihbar neticesinde cep telefonumu dinleyenlerden şikâyetçiyim."
(İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü emniyet amiri) Erdal Aydınlık: "Bölücü akımlara bakıyordum. Önümde, evraklarda yapmış olduğum telefon görüşmelerinde birçok hassas konuyu ve devlet güvenliğini ilgilendiren konuları müdürlerimle paylaşıyordum. Bu şekilde, yetkisiz kişiler tarafından bu bilgilere erişilmesi devlet güvenliğini zafiyete uğrattı."
(İstihbarat Şube'de teknik operasyon büro amiri) Sezgin Abalı: "17 Aralık sürecine gidişte İstihbarat Şube yönetimi kadrosunu takip ederek inşa ettikleri komplonun ortaya çıkarılmasını engellemeye çalıştılar. Dinlendiğim sürede devlet güvenliğini ilgilendiren konularda görüşmelerim de geçmiş olabilir. Bizi dinleyenlerin bu bilgileri temin etmeleri başka bir suç oluşturuyor."
(Müşteki polis memuru) Hafife İsmailoğlu: "Zimmete imkân verecek bir konumda çalışmıyorum. İstesem de zimmet suçuna bulaşmam mümkün değil."
(İstihbarat Daire Başkanı) Engin Dinç: "İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerinin subut bulmayan basit bir zimmet suçu iddiası ile birçok şahsın iletişimine müdahale kararının alınması benim hakkımda da iletişime müdahale teşebbüsünde bulunulması topyekün casusluk faaliyetinden ibarettir. Buradaki amaç cep telefonlarının dinlenilmesi suretiyle İstihbarat Daire Başkanlığı ve İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü faaliyetlerini takip etmektir. Zimmet suçu işlenmiş olsa bile Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından soruşturulması gereken bir husus değildir."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel'in yaptığı casusluk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN