Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MİT TIR’ından da ‘Başer’ çıktı

Türkiye’yi teröre destek veren ülke gibi göstermek için düzenlenen TIR operasyonunu gerçekleştiren Jandarma Komutanı Celepoğlu’nun Adana’ya tayininde Darbeci Hakim Başer etkili olmuş.

Giriş Tarihi: 15.5.2015 08:14
MİT TIR’ından da ‘Başer’ çıktı
Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve 62 polisi gece yarısı darbesiyle Silivri'den çıkarmaya çalışan İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi eski Hâkimi 'in, MİT TIR'ları olayında da önemli bir misyon üstlendiği ortaya çıktı. Başer'in, TIR'lara operasyon emri verdiği iddia edilen Hamza Celepoğlu'nun Tuğgeneral olmasında etkili olan önemli bir karara imza attığı belirlendi.

Yapı, 2012 YAŞ kararları öncesinde destekledikleri Celepoğlu'nun önünü açmak için iki albay hakkında akla gelmeyecek yöntemleri devreye soktu. Örgüt, Celepoğlu'nun önünde terfi sırası bekleyen iki ismin, Van Jandarma Alay Komutanı Vecihi Halil İyigün ile İstanbul İl Jandarma Komutanı Hüseyin Kurtoğlu'nun önünü kesmek için hapis cezası almasını sağladı.

Bunun için de klasik yöntemlerini devreye soktu. Van'daki olayda önce Mehmet Baransu devreye girdi. Baransu, PKK'lı bir terörist adına alınan sahte dinleme kararıyla kendi telefonunun Van Jandarması tarafından dinlendiğini belirterek şikayetçi oldu. Bu şikayet üzerine Albay Halil İyigün ve iki jandarma istihbaratçı hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonrasında Van 1.Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

Mahkemede kumpas

Van 1.Ağır Ceza Mahkemesi'nin o dönemdeki başkanı tanıdık bir isim. Hukuka aykırı bir şekilde yetki gaspı yaparak paralelci 62 sanığı tahliye etmek isteyen İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi eski Hâkimi Mustafa Başer. Mahkeme, yaptığı yargılamada İyigün ve beraberindekileri "Haberleşmenin ihlali ve görevi kötüye kullanmaktan" toplamda 5'er yıl 10'ar ay hapis cezasına çarptırdı. Van Jandarma Alay Komutanı Vecihi Halil İyigün, suçlamaları kabul etmediğini, olayların bilgisi dışında cerayan ettiğini söyledi. Ancak mahkeme kararında özetle "Sahte evrakla Mehmet Baransu hakkında alınan dinleme kararında alay komutanının bilgisi olmaması mümkün değil" kararı verdi.

İyigün, Van 1.Ağır Ceza Mahkemesi'nde hapis cezası aldığı için 2012 YAŞ da terfi sırasına alınmadı. Onun yerine MİT Tır'larına operasyon yapan Bingöl Alay Komutanı Hamza Celepoğlu terfi sırasına alınarak Tuğgeneralliğe terfi ettirildi. Adana Jandarma Bölge Komutanı olarak atanan Celepoğlu'nun ismi Adana'da MİT TIR'larına yapılan operasyonla gündeme geldi. Türkiye'yi uluslar arası arenada teröre destek veren ülke konumuna getirmeyi amaçlayan operasyonla, El Kaide terör örgütüne silah gönderildiği iddia edildi. Tuğgenerallik sırasındaki bir diğer isim de eski İstanbul İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Kurtoğlu'ydu. Kurtoğlu'na, Silivri Kapalı Cezaevi'nde "suç örgütüne üye olmak, dolandırıcılık, rüşvet" gibi suçlardan tutuklu Ö.B'ye yol hariç iki günlük iznini evinde geçirmesine engel olduğu gerekçesiyle dava açıldı. Kurtoğlu da 2012 YAŞ toplantısında terfi alamadı.

Star

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MİT TIR’ından da ‘Başer’ çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN