Yenilgi inzivası

Paralel Yapı lideri Fetullah Gülen, SABAH ekibinin görüşme talebini geri çevirdi. Ziyaretçi sayısı yarı yarıya azalan Gülen,17-25 Aralık sonrası, sarayında inzivaya çekilmiş durumda

Giriş Tarihi: 18.5.2015
Yenilgi inzivası
Paralel Devlet Yapılanması'nın (PDY) lideri Fetullah Gülen'in Pensilvanya'daki sarayını görüntüleyen SABAH, örgütün devlete yönelik saldırılarını sormak üzere Gülen'den randevu talebinde bulundu, ancak olumlu yanıt alamadı. Eyaletin Saylorsburg kentindeki kompleksin nizamiye gibi korunan kapısına gelip kendisini tanıtarak Fetullah Gülen'le görüşmek istediğini söyleyen Özel İstihbarat Müdürümüz Abdurrahman Şimşek'e "Bir süre bekleyin" denildi. Fetullah Gülen'in koruması, ana binaya gidip, 45 dakikalık bir aranın ardından Gülen'in görüşme için müsait olmadığını bildirdi. Şimşek'in kartvizitini aldı ve "Biz sizi sonra ararız" dedi. Ancak ekibimizin ABD'de olduğu pazar gününe kadar Pensilvanya'dan herhangi bir telefon gelmedi.GÜLEN'İN DAİMİ KORUMASI...

Görüştüğümüz koruma, Fetullah Gülen'in daimi koruması… Bu kişi, Gülen 17-25 Aralık yargı darbesi girişimi sürecinin ardından İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye röportaj verdiğinde çekilmiş fotoğraflarda da görülüyor. Gülen'in en güvendiği koruma olan bu kişinin geçmişte emniyette görev yaptığı, sonra ayrılıp Pensilvanya'ya, PDY liderini korumaya gittiği öğrenildi. SABAH, kompleksin kapısında beklerken Gülen'in elemanları Şimşek'i ve foto muhabirimiz Serkan Bayraktar'ı kamerayla saniye saniye görüntüledi. Kompleksin ziyaretçi sayısının 17-25 Aralık'tan sonra yarıdan fazla azaldığını dün yazmıştık. Eskiden işadamları başta olmak üzere Türkiye'den pek çoktanınmış sima Pensilvanya'nın yolunu tutarken Gülen Örgütü'nün devletle savaşa girişmesinin ardından ziyaretçi sayısında ciddi azalma yaşandı.

ÇARDAĞABİLE ÇIKMAZ OLMUŞ
Bir dönem mabet gibi ziyaret edilen Pensilvanya'daki saray eski popülaritesini kaybetti ve bir buçuk yıldır pek ziyaretçi gelmiyor. Kompleksin kapısından geçmişte günde 200 civarında araç geçerken bugün gelen araçların sayısı 100'ün altında. ABD'de yaşayan Türkler de 17-25 Aralık'tan sonra Gülen'e mesafe koymuş. Eskiden ana binanın önündeki çardağa sık sık çıkıp dinlenen Fetullah Gülen de, 17-25 Aralık'tan sonra rahatsızlıkları artınca inzivaya çekilmiş. Binanın önündeki çardağa da pek uğramaz olmuş. Bunda Gülen'in son dönemlerde artan güvenlik kaygılarının da etkisi var. Nitekim güvenlik tedbirleri son bir buçuk 2 katına çıkarılmış.


GİZLİ FİNANSMAN OPERASYONU
ABD'deki araştırmalar, Gülen Örgütü'nün, Kongre üyeleri başta olmak üzere siyasilerle ilgili finansman operasyonlarında başrol oynadığını gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde The Washington Post'ta ABD Kongresi üyelerinden 10'unun yabancı bir ülke tarafından gizlice fonlanmış bir seyahate katılmakla suçlandığı bir haber yayımlandı. Bu seyahat, 2013'te Gülen örgütünün etkin olduğu ülkelerden Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye yapılmış bir seyahatti. Seyahati, Azerbaycan devletine ait petrol şirketi SOCAR (The State Oil Company of the Azerbaijan Republic) finanse etmiş. Ancak görünürdeki finansör, TCAE ve AFAZ adlı Gülen'e yakın sivil toplum kuruluşları... Bu seyahatte 10 Kongre üyesinin yanı sıra 32 personel de yer almış. Kongre Etiği Bürosu'nun hazırladığı 70 sayfalık rapora göre SOCAR, ABD'deki Gülen STK'larına 750 bin dolarlık bir fonlama gerçekleştirdi. Bu ödemenin sebebiyse Kongre üyelerinin katıldığı Azerbaycan seyahati. ABD-Azerbaycan ilişkilerini konu alan konferans 28-29 Mayıs 2013'te Bakü'de gerçekleştirildi. Konuyu soruşturan yetkililer SOCAR'ın, Houston merkezli Gülenist STK'lar olan TCAE (Turquoise Council of Americans and Eurasians) ve AFAZ'a (Assembly of the Friends of Azerbaijan) para gönderdiğini banka kayıtlarından saptadı. Kongre Etiği Bürosu, TCAE ve AFAZ'IN, SOCAR tarafından fonlanan gezinin gerçek finans kaynağını maskelemek için kullanılan kuruluşlar olduğunu düşünüyor.

İRTİBATI MEHMET FEHMİ YILDIRIM SAĞLIYOR
Gülen'in kompleksine gelenler, eskiden olduğu işadamlarıyla irtibatı sağlayan Mehmet Fehmi Yıldırım tarafından karşılanıyor. Yıldırım tarafından havalimanından alınan ziyaretçiler ABD'ye gelince önce Brooklyn'deki Masal Cafe'ye götürülüyor ya da Manhattan'ın meşhur Türk restoranlarından Aba İstanbul'da ağırlanıyor, ardından da Saylorsburg'a götürülüyor. Gelen misafirler, genelde kompleksteki villalarda kalıyor.

KİLİT İSİM KEMAL ÖKSÜZ

Kongre Etiği Bürosu'nun tespitlerine göre 16 Nisan 2013'te TCAE ve AFAZ'ın yetkilisi Kemal Öksüz, SOCAR'a bir yazı yazarak 750 bin dolar talebinde bulundu. Bunun üzerine SOCAR 13 Mayıs'ta AFAZ'ın hesabına 750 bin dolar geçti. Ve ardından AFAZ, seyahatin uçak biletlerini aldı. Kemal Öksüz 2008'de Gülen Enstitüsü adlı Gülenist STK'nın da CEO'luğunu yapmış bir isim. Kemal Öksüz, cemaatin organize ettiği pek çok etkinliği koordine eden isim olarak biliniyor. SOCAR'ın 750 bin Amerikan Doları gönderdiği AFAZ, web sayfasında kendisini eğitim, kültür, iş konularında faaliyet gösteren ve ABD ile Azerbaycan arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan bir sivil toplum kuruluşu olarak tarif ediyor. Öte yandan bazı Kongre üyelerinin, Gülen örgütünün organize ettiği İstanbul ve Ankara seyahatlerine katıldığı da belirtiliyor.


YARIN:
PDY'NİN TÜRKİYE KARŞITI FAALİYETLERİ. GÜLENİSTLER'İN ABD SEÇİMLERİNİ ETKİLEME ÇABASIBUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yenilgi inzivası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN