'nin vizyon projesini Davutoğlu 11 yıl önce anlatmıştı

'nin yüzyılın projesini açıkladı. Bu projenin ana hatlarını 11 yıl önce Ahmet Davutoğlu anlatmıştı.

Giriş Tarihi: 21.5.2015 11:10 Güncelleme Tarihi: 21.5.2015 14:39
CHP'nin vizyon projesini Davutoğlu 11 yıl önce anlatmıştı
7 Haziran seçimleri öncesinde 'Yüzyılın Projesi' adını verdikleri bir proje açıkladı, proje 11 yıl önce Davutoğlu'nun CNN Türk'te yaptığı Merkez Türkiye'nin detaylandırılmış hali gibi..

CHP YENİ BİR ŞEHİR KURACAK

Sunumunu bizzat 'nun yaptığı projeye göre nüfusu 3 milyonu bulan bir şehir kurulacak ve bu şehir Türkiye'nin merkezi olup, dünya ile ekonomik bağlantıların sağlandığı bir yer olacak.

DAVUTOĞLU 11 YIL ÖNCE AYNI ŞEYLERİ ANLATMIŞTI

Ancak Kılıçdaroğlu'nun merkez şehir odaklı projesini, bundan tam 11 yıl önce Ahmet Davutoğlu CNN Türk ekranlarında tek tek anlatmıştı. CNN Türk'te 18 Şubat 2004 tarihinde yayımlanan Editör programında yaptığı konuşmada Merkez Türkiye'yi anlatan Ahmet Davutoğlu "Türkiye köprü değil, merkez ülke olmalı. Bunun için sadece diplomat ve siyasilerde değil, aydınlarda da zihniyet değişikliği lazım" demişti.

Davutoğlu aynı konuşmasında şunları söylemişti:

TÜRKİYE MERKEZDİR, KENDİ BÖLGEMİZDE DÖNÜŞÜMLERİN ÖNÜNÜ AÇABİLİRİZ

Türkiye bu anlamda hem coğrafî, hem de tarihî açıdan bölgesinin merkez ülkesidir. Bunun özgüveni içinde davranıp kendi projemizi, kendi paradigmamız içinde harekete geçirebilirsek, dışarıdan bir ihale olmaksızın kendi bölgemizde ciddi dönüşümlerin önünü açabiliriz.

MERKEZ ÜLKE TÜRKİYE

Türkiye'ye dış politika alanında stratejik planlama ve yönetim imkânı sağlayan bu politika çerçevesinde gerçekleştirmek istediğimiz nihai hedef; tarihî derinliğimiz, bugünkü konumumuz ve gelecek vizyonumuz arasında sağlıklı bir köprü kurmak ve 'merkez' ülke Türkiye'yi potansiyeli ile orantılı bir küresel aktör haline getirebilmektir.

Türkiye; sadece Doğu ile Batı arasında değil, Avrupa ile Amerika arasında yaşanan Transatlantik ayrışmada da merkezî bir role sahip olabileceğini kanıtlamıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'nin vizyon projesini Davutoğlu 11 yıl önce anlatmıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN