Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya bu tarihi şöleni izledi

İstanbul'un fethinin 562'nci yılı nedeniyle Yenikapı'da düzenlenen etkinliğe, 2 milyon kişilik coşkulu bir kalabalık katıldı. Birçok rekora imza atılan muhteşem "Fetih Şöleni"ni dünya hayranlıkla izledi. "Fatih Sultan Mehmet'in torunu" anonsuyla karşılanan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Fetih 1994'tür. Fetih inşallah 7 Haziran'dır" dedi. Fetih şöleninde yaptığı konuşmaya Hz. Muhammed, Fatih Sultan Mehmet, Ulubatlı Hasan'ı selamlayarak başlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu "Her fırsatta söylerim, benim en büyük hocam İstanbul'dur." dedi.

Giriş Tarihi: 31.5.2015 11:49 Güncelleme Tarihi: 31.5.2015 12:38
Dünya bu tarihi şöleni izledi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Yenikapı Etkinlik Alanı'na helikopterle geldi. Bu sırada yüzbinlerce vatandaş Türk bayrakları ile kendisini selamladı. Erdoğan, mehter takımı konser verdiği esnada, ellerinde bayraklarla 16 Türk devletini temsil eden askerlerin bulunduğu yerden yürüyerek, alana giriş yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına Fetih Suresi'nden "Biz sana aşikâr bir fetih ve zafer ihsan ettik" ayetini okuyarak başladı. Konuşmasına Peygamber Efendimizin İstanbul'la ilgili Hadis-i Şerifi "Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur" sözleriyle devam eden Erdoğan şunları söyledi:

ŞEHİRLERİN ANASI İSTANBUL

İstanbul, ey aziz İstanbul. Ey şehirlerin annesi İstanbul. Seni bütün semtlerinle sokaklarınla muhabbetle selamlıyorum. İstanbullu tüm kardeşlerimi selamlıyorum. Fethin 562'nci yıldönümü mübarek olsun. Bu şehri ezanla namazla buluşturan Fatih Sultan Mehmet Han'dır. Bu şehri Müslümanlıkla buluşturan Fatih'in ordusudur. Biz Fatih Sultan Han'dan razıyız yarabbi. O aziz şehitlerden sen de razı ol yarabbi.

FETİH, FATİH'İN MİRASINA HİZMET ETMEKTİR

Fetih Çanakkale'dir, fetih kurtuluş savaşıdır. Fetih 1950'dir, fetih 1994'tür. Fatih'in mirasına hizmet etmektir. Fetih inşallah 7 Haziran'dır. Yeni Türkiye yolunda bu dönüm noktasını başarı ile geçmektir. Fetih yeniden diriliş için bir olmaktır, hep birlikte Türkiye olmaktır. Değerli kardeşlerim, fethin ruhunu anlamak için bu zaferin nasıl kazanıldığını iyi bilmek gerekiyor. Ecdadımız güçlü olan yaşar anlayışı değil, güçlü olan yaşatır anlayışıyla fethe sahip çıkmıştır. Biz de bundan sonra yaşatmak için güce talip olmayı sürdüreceğiz.

NEW YORK TIMES DİYE BİR PAÇAVRA VAR

Amerika'da bir New York Times diye paçavra var. Bu gazete daha önce de defalarca yaptığı gibi geçtiğimiz günlerde bizimle ilgili bir yazı yayımladı. Neymiş? Türkiye'nin üzerinde kara bulutlar varmış. Ülkemizde şu anda her türlü fitnenin başını çeken 2 yayın organı üzerinden bizi eleştirmeye kalkmışlar. Bu gazete bugün bizim için söylediklerinin, yazdıklarının benzerlerini 1896'da Sultan Abdülhamit için yazıyordu. Gazetenin sahipleri hep aynı aile, çizgide değişiklik yok. Ermeni lobisine yakınlığıyla bilinen bu gazete, son zamanlarda Pensilvanya ile sıkı iş birliği içinde.
CUMHURBAŞKANI FETİH SURESİNİ OKUDU

İstanbul'un fethinin 562'nci yılı dolayısıyla Yenikapı'da düzenlenen Fetih Şöleni, 562 kişilik mehter takımının gösterisiyle başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözlerine Fetih Suresi ile başladı.

TÜRK YILDIZLARINDAN MUHTEŞEM GÖSTERİ

İstanbul Yenikapı'da düzenlenen 562. fetih kutlamalarında akrobasi timinin gösterisi izleyenleri büyüledi.
Türk Hava Kuvvetleri'nin süpersonik akrobasi timi Türk Yıldızları bir gösteri yaptı.
İstanbul Yenikapı'da düzenlenen 562. fetih kutlamalarında akrobasi timinin gösterisi meydana akın eden 2 milyon vatandaşı büyüledi.

MEHTERAN COŞTURDU

Fetih şöleninde, daha önceki fetih kutlamalarında ve dünyanın birçok yerinde çeşitli etkinliklerde sahne alan 84 kişilik Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği'nin yanısıra, bu yıl ilk kez 478 kişilik Osmanlı Tarihi Birliği de yer aldı. Ekranda, İstanbul'un fethini anlatan bir film gösterildi. Türk Hava Kuvvetleri'nin akrobasi timi Türk Yıldızları bir gösteri yaptı. Finalde ise Hücum Marşı çalındı.

Mehteran Birliği'nden müthiş şov


YENİÇERİLER SELAM DURDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Hanım, mehter takımının konser verdiği esnada 16 Türk devletini temsil eden askerlerin bulunduğu yerden alana giriş yaptı.
Fetih Şöleni'nde İstanbul'un fethi böyle anlatıldı


TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK SAHNESİ HAZIRLANDI

İstanbul'un fethinin 562'nci yılı dolayısıyla Yenikapı'da düzenlenen Fetih Şöleni için Türkiye'nin en büyük sahnesi hazırlandı.
Yenikapı'da mahşeri kalabalık


İSTANBULLULARA KUR'AN TİLAVETİ

İstanbul'un fethinin 562. yılı kapsamında düzenlenen kutlama töreninde okunan Kur'an-ı Kerim okundu.
Cumhurbaşkanlığının himayesinde İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü kutlamalarının yapıldığı Yenikapı etkinlik alanında toplanan yaklaşık 2 milyon kişi, Kur'an-ı Kerim tilaveti dinledi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK POSTERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun Guinness rekorları arasına giren 4 bin 709 metrekarelik posteri dün alanda 100 kişi tarafından açıldı.
Dünyanın en büyük posteri Türkiye'de


YENİ TÜRKİYE'NİN FATİH'LERİ SİZLERSİNİZ

Başbakan Ahmet Davutoğlu da Fetih şöleninde yaptığı konuşmaya Hz. Muhammed, Fatih Sultan Mehmet, Ulubatlı Hasan'ı selamlayarak başladı.
Davutoğlu şöyle devam etti:

Fetih aşkını ve sevdasını Yenikapı'ya taşıyan İstanbullulara selam olsun. Ben her zaman derim benim en büyük hocam İstanbul'dur.
Devleti yüceltecekseniz önce kendinize, milletinize ve tarihinize güveneceksiniz. O genç sultan daha çocukluğunda idealini ortaya koymuştu, hayatında tek kızıl elması vardı İstanbul. 21 yaşında İstanbul'a yürürken 'bu genç çocuk mu İstanbul'u alacak' o ulu sultan olarak bir devri kapatıp bir devri açtı. Gençler yeni fetihlere hazır mısınız? Diyorlar ki Türkiye küresel güç olamaz? Onlara tarihimizi öğretmeye var mısınız? Yeni Türkiye'nin Fatihleri sizlersiniz.


BU SEMADA UÇAN UÇAKLAR TÜRK YAPIMI OLACAK

Devlet olmak kudret sahibi olmaktır ama yetmez şefkat ve adalet ile yaşar. Fatih Sultan Mehmet sadece bir rüyaya yürümedi geldi bu aşılmaz denilen surların önüne geldi ve Macar Urban usta ile topları döktü işte bu da kudret göstergesi . İşte devlet kendi uçağını kendisi yapsın. 2002'de biz iktidarı devir aldığımızda IMF'ye muhtaçtık. Bu devlete izzet ve kudreti kim verdi? Piyade tüfeğini yapamayan ülkeden kendi helikopterini yapan ülke haline geldik. Cumhuriyetin 100. yılında bu semalarda uçan uçaklar yüzde 100 yerli uçak olacak.

ATAMIZ FATİH KARADAN GEMİLERİ YÜRÜTTÜ

"Biz Fatih'in torunlarıyız" diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti; "Atamız Fatih karadan gemileri yürüttü. Biz de denize havalimanı yaptık. Avrupa'nın deniz üzerindeki tek havalimanı bizde"

"EN BÜYÜK HOCAM İSTANBUL'DUR"

Her fırsatta söylerim, benim en büyük hocam İstanbul'dur. Devlet öylesine bir kudrete sahip olmalı ki kendi silahını kendi yapsın, kendi ekonomisini kendi kursun. Bizler sadece büyük ideallere yürümüyoruz, devletimizi kudretli kılmak için yürüyoruz. Size söz veriyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında bu semada uçan uçaklar yüzde yüz Türk yapımı olacak. Buraya gelmeden 71 vilayette mitingler yaptık, her bir vilayetten sizlere selam getirdim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya bu tarihi şöleni izledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN