'nin inde patlama

'da 'nin İstasyon Meydanı'ndaki inde patlama meydana geldi. Başbakan Davutoğlu olayın tüm detayları ile inceleneceğini belirterek provokasyonlara karşı uyarıda bulundu.

Giriş Tarihi: 5.6.2015 17:59 Güncelleme Tarihi: 5.6.2015 20:41
HDP'nin Diyarbakır mitinginde patlama

'da 'nin gerçekleştirdiği sırasında patlama meydana geldi.

Alınan bilgiye göre, İstasyon Meydanı'ndaki HDP mitingi, alandaki trafoda meydana geldiği tahmin edilen patlamanın ardından iptal edildi.

Miting alanına gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın içerisinde bulunduğu araca bir grubun tepki gösterdiği, yaşanan gerginlik nedeniyle Demirtaş'ı taşıyan aracın alandan ayrıldığı görüldü.

Patlamada yaralanan ve vücutlarında yanık tespit edilen 50'ye yakın kişi, Diyarbakır'daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

POLİS ARAÇLARI ATEŞE VERİLDİ

Bu arada alandan dağılan gruplar, Ofis Semti'nde güvenlik önlemi alan polis ekiplerine taşlı saldırıda bulundu. Polis ekipleri, gruplara tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Yaşanan olaylar esnasında, bir polis aracının göstericiler tarafından ateşe verildiği, bazı araçların da hasar gördüğü bildirildi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat'ın Ofis Semti'ndeki bürosuna taşlı saldırı gerçekleştirildi. Bürodaki partililer bir süre mahsur kaldı. Seçim bürosunda hasar meydana geldi.

Valilik, yaşanan olaylar nedeniyle kriz masası oluşturdu. Patlamanın, neden kaynaklandığı Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ekiplerinin trafoda yapacağı incelemenin ardından açıklanacağı bildirildi.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: PROVOKASYONLARA KARŞI UYANIK OLALIM


Başbakan Ahmet Davutoğlu, patlamaya ilişkin, "Bugün Diyarbakır'da çok acı bir olay yaşandı. Bu olay dahi gösteriyor ki Türkiye'de seçimin suhuletle yapılmasının önüne engel çıkarmak isteyen çevreler var. Gerçekten bir kaza mı saldırı mı olduğu detaylı olarak araştırılıp, mutlaka eğer bir saldırıysa sorumluları bulunacak" dedi.

"Başbakan olarak AK Parti'ye yapılan saldırıyı nasıl en sert şekilde karşılarsam; MHP'ye, CHP'ye, HDP'ye, HÜDAPAR'a yapılan saldırıyı da kınar, onun için de gerekli tedbiri alırız" diyen Davutoğlu, "Bugünkü Diyarbakır'da olan olay üzerinden herhangi bir istismarın yapılmaması önemli. Benzer olaylar ile partimizin üyelerinin tahrik edilmesi karşısında da hepinizi soğukkanlılığa davet ediyorum..Vali beyle biraz önce konuştum, gerekli talimatları verdim. Buradan bütün Türkiye'ye özellikle de Diyarbakır'lı kardeşlerime sesleniyorum: Lütfen provokasyonlara karşı uyanık olalım. Bu konuyu hiç kimse provoke etmemeli" ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN YARDIMCISI AKDOĞAN: SAĞDUYUYU MUHAFAZA ETMEK ÖNEMLİ

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da " HDP mitingindepatlama oldu, yaralananlar var. Polis kardeşlerimiz de yaralandı, vatandaşlarımız da. Hepsine geçmiş olsun diyoruz. Bu olay, bütün boyutlarıyla araştırılacak, tetkik edilecek. Nedir, önce olayın ne olduğunu anlamak gerekiyor, aydınlatılmasını beklemek gerekiyor" dedi.

Bu tür durumlarda sağduyuyu muhafaza etmenin önemli olduğunu vurgulayan Akdoğan, şöyle konuştu:

"Provokatif hadiseler ya bir mağduriyet üretmeyi amaçlar, ya seçmen kanaatlerini etkilemeyi amaçlar, maniple etmeyi amaçlar veya bir şekilde farklı grupları birbirine düşürmeyi amaçlar. Bunları boşa çıkarmanın yolu bu amaca hizmet etmemektir, sükuneti muhafaza etmektir. Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ıyla büyük bir milletiz, bin yıldır kardeşlik hukukuyla bir arada yaşıyoruz. Bu tür provokasyonlara hiç eyvallah etmemek gerekiyor. Terörden, şiddetten, provokasyondan medet uman kim olursa olsun, alçaktır sadece, alçak."

TANER YILDIZ AÇIKLAMA YAPTI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Diyarbakır'daki patlamanın trafo ile alakalı olmadığını söyleyerek, 'Trafo kapısı dışarıdan içeri bir şekilde zarar görmüş' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, HDP'nin Diyarbakır'daki mitingi sırasında meydana gelen patlama ile ilgili olarak, 'Diyarbakır'daki HDP'nin mitingindeki patlama ile ilgili olarak ilgili arkadaşları yerine gönderdim. Trafoda yapılan incelemelerde patlamanın trafodan kaynaklanmadığı çok açık bir şekilde bana bildirildi. Arkadaşlarımız yapmış olduğu gözlemlerde trafo kapısının içeriden dışarı değil,dışarıdan içeri doğru basınç ile birlikte zarar gördüğünü söylediler. Aynı zamanda kök hücre dediğimiz trafonun içinde herhangi bir tahribatın oluşmadığını gördük. Eğer trafoda bir patlama olsaydı içeride çok ciddi bir patlama izine rastlayacaktık. Kaldı ki patlama anında trafo enerjili durumda. Şimdi enerjili olup olmadığını sordum, orada bir sıkıntı olmadığını söylediler. Bizim ilk bulgularımız trafo patlamasından kaynaklanan bir patlama olmadığına dönüktür' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP'nin Diyarbakır mitinginde patlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN