Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Partiler koalisyon kapısını kapatırsa millete gideriz

Başbakan Davutoğlu, koalisyon için her olasılığı değerlendireceklerini açıkladı: Kaotik bir tabloya izin vermeyiz. Bütün muhalefet partileriyle samimiyetle görüşeceğim. Partiler kapıyı kapatırsa millete gideriz

Giriş Tarihi: 11.6.2015
Partiler koalisyon kapısını kapatırsa millete gideriz
Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon arayışlarını tüketmeden alternatif bir yola yönelmeyeceğini belirterek, "Ama öbür partiler kapıları kapatırsa dönüp millete 'biz tekrar sana geliyoruz, yeni talimatın nedir' diye sorarız" dedi. Seçimlerin ardından ilk kez TRT'ye açıklama yapan Davutoğlu şunları söyledi:

KATILIM VE MEŞRUİYET:
Seçimlerde yüzde 85 katılım olması çok önemli. Bu demokrasinin Türkiye'de kökleştiğini gösterir.ZİL ÇALIP OYNAYANLARA:
AK Parti'nin tek partili hükümet kuramamasından zil çalıp oynayanlar için söylüyorum, şöyle bir haritaya bakın. Bu harita ne söylüyor? Türkiye'nin bütününde var olan tek parti hala AK Parti.

MİLLETE SİTEM OLAMAZ:
Beklentimiz tek parti hükümetiydi. Ama milletimiz ne derse odur. Millete sitem edilmez, millete küsülmez. Halkımız müsterih olsunlar. Hükümet işleyişlerinde hiçbir aksama olmayacaktır. Herkes evinde rahat uyusun.
UFUK AÇAN PARTİYİZ:
Biz başkaları gibi kapı kapatan değil, ufuk açan bir partiyiz. 12 yıl iktidarı nasıl başarılı şekilde yaptıysak, şu anda da koalisyonu da ancak ve ancak biz yürütürüz. Türkiye'nin çıkarı neyi gerektiriyorsa onu yaparız. Ben her muhalefet partisiyle görüşmemi samimiyetle yapacağım, ülke çıkarı için yapacağım, ahlaki ilkeler temelinde yapacağım. Her şeyi konuşmaya hazırız. AK Parti'nin temel siyasi ilkelerini ihlal etmeyecek her türlü müzakereyi de açık yüreklilikle ve kamuoyunun önünde yapmaya hazırım. Bizim adımıza ise kimse kırmızı çizgi deklare edemez.


'KOALİSYON İYİ DEĞİL' DEDİK:
Halka "koalisyon iyi değil" dedik. Hala aynı şeyi söylüyorum koalisyonlar Türkiye'ye zaman kaybettirir. Şimdi ihtiyaç koalisyonsa en iyisini yapmaya çalışırız milletimiz için. O da olmadığında yine meşruiyet sınırları içinde ne yapmak gerekiyorsa onu yaparız.

ÇÖZÜM SÜRECİ NE OLACAK?:
O koalisyonu kiminle nasıl yapacağımıza bağlı. Şuanda HDP'nin çözüm sürecine yapacağı katkı bir tek onların elinde. Şu anda biz tek başımıza bir şey söyleyemeyiz. Yeni koalisyon nasıl olacaksa onlarla konuşacağız artık. HDP Kandil'e dönüp 'gömün silahları' diyemiyor. Bu sınavı yaşayacaklar. Eğer bunu diyebilirlerse bizim siyasi rakibimiz olmaya devam ederler. Ama burada bir devlet meşruiyeti var bir de benim meşruiyetim var derse içine girdiği TBMM'ye de ihanet etmiş olur, kendine oy veren seçmene de ihanet etmiş olur.

KİMSEYE KIRGIN DEĞİLİZ:
Demokrasiye aykırı davrananlar hariç hiç kimseye bizim gönül kırıklığımız yok. Hiçbir aydın kesimine, hiçbir işadamı kesimine yok.

MİLLETE GİDERİZ:
Bu seçim bir sonuç üretmedi hemen bir seçime gidelim demek, milletin verdiği bu kararı tartışmaya açmak olur. Bu kararı sonuna kadar tüketmeden alternatif bir yola yönelmem. Bir formül üretebilirsek dönüp millete, şu x partisiyle yola çıkıyoruz deriz. Ama öbür patiler kapıları kapatırsa dönüp millete 'biz tekrar sana geliyoruz, yeni talimatın nedir' diye sorarız. O zaman millete gideriz. Tiyatrovari bir koalisyon sürecine girmeyi ben ahlaki görmem.

ERDOĞAN-BAYKAL GÖRÜŞMESİ:
Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Baykal ile görüşmesi koalisyon müzakeresi değildir. Herhangi bir şekilde mesaj iletme de değildir. Bu, işin doğasına aykırı olur. Yeni Meclis'in en yaşlı üyesi vasfıyla toplantıdadır. Bu anlamda yeni Meclis'in ilk işareti olarak da olumludur. Hepimizin en asli görevi sistemi işletmek. 'Cumhurbaşkanına gitmiyorum' diyerek sistemi tıkayan taraf sorumlu olur. Bu görevi alacak kesimin de Cumhurbaşkanlığı makamını tartışma konusu yapmaması lazım.

ATALAY: AK PARTİ'NİN DENKLEM DIŞI OLDUĞU BİR SİYASET DÜŞÜNÜLEMEZ
Seçim sonrası toplanan AK Parti MYK Genel Başkan Ahmet Davutoğlu'na 63. Hükümeti kurma yetkisi verdi. Toplantı sonrasında açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, AK Parti'nin Türkiye partisi olduğunu ve parti olarak sadece 5 ilde milletvekili çıkaramadıklarını ifade etti. Atalay, "Türkiye'nin her yerinde temsil edilen AK Parti'nin denklem dışı olduğu bir siyaset düşünülemez. Her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız" dedi. MYK'da 30'a yakın parti kurmayı söz alırken Davutoğlu'na 'Teşkilat olası bir erken seçime hazır. Seçmenin gönlü yeniden kazanılabilir. Kaybedilen oylar geri alınabilir" mesajı verildi.
2015 Genel Seçim Sonuçları
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Partiler koalisyon kapısını kapatırsa millete gideriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN