Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 bilirkişi, TÜBİTAK'tan kovulunca yurtdışına

Balyoz davasında delil CD'lerinde sahtecilikle suçlanan 3 bilirkişiyle ilgili ilk duruşma yapıldı. 3 bilirkişinin TÜBİTAK'tan kovulduktan sonra yurtdışına kaçtığı ise duruşmada ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 9.7.2015
3 bilirkişi, TÜBİTAK'tan kovulunca yurtdışına
TÜBİTAK görevlisi Tahsin Türköz, Erdem Alparslan ve Hayrettin Bahşi'nin, Balyoz davasının delil CD'leriyle ilgili bilirkişi raporunu eksik yada yanlı düzenledikleri iddiasıyla açılan dava başladı. İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davanın ilk duruşmasına, müşteki emekli Tuğamiral Ali Yasin Türker ile davaya müdahil olmak isteyen 20 subay ve taraf avukatları katıldı. Duruşmaya gelmeyen sanıkların yurtdışında oldukları belirtildi. Sanıkların avukatları, müvekkillerinin TÜBİTAK'taki işlerine son verildiğini, başka yerde iş bulamayınca da yurt dışına gittiklerini söyledi. Sonraki duruşmalarda sanıkları hazır edeceklerini söyleyen avukatlar, gelememeleri durumunda ise talimatla ifadelerinin alınmasını talep etti.

Paralel yapıya disiplin darbesi

ZORLA GETİRİLSİNLER:
Müşteki Ali Yasin Türker, "Ben bu bilirkişilerin raporu nedeniyle mağdur oldum, zarara uğradım" dedi. Türker, Balyoz davasında sahte delilleri gizleyen TÜBİTAK görevlilerinin raporuna dayanılarak önce mahkum edildiklerini, ancak yeniden yapılan yargılamada İstanbul Teknik Üniversitesi'nin raporunda sahteciliğin ortaya çıktığını ve beraat ettiklerini anlattı. Taraflı ve maksatlı rapor hazırlayan 3 bilirkişinin cezalandırılmasını isteyen Türker, duruşmaya katılmayan sanıkların gerekirse zorla getirilmesini istedi.

AYM'den tutuklu polislere ret

O AMİRAL DE ŞİKAYETÇİ OLMUŞ:
Mahkeme, sanıkların bir sonraki duruşmaya gelmemesi durumunda savunmalarının talimatla alınabilmesi için adreslerinin bildirilmesine karar verdi. Duruşma, 14 Eylül'e ertelendi. Hakim İlhan Karagöz, toplam 130 subayın davaya müdahil olmak için dilekçe verdiğini kaydetti. Mağdur ve müşteki olarak müdahillik dilekçesi verenler arasında, geçtiğimiz cuma günü yaşamını yitiren emekli Tuğamiral Cem Aziz Çakmak'ın da olduğu ortaya çıktı.

FETÖ'nün amacı devleti ele geçirmekti

BİZ GELDİK ONLAR KAÇTILAR:
Davaya müdahillik talebinde bulunan subaylardan eski Kara Harp Akademisi Komutanı emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, "Subaylarla bilirkişiler arasındaki farkı görün. Biz yurt dışından kendimiz gelip cezaevine girdik, onlar tutuksuz yargılanmasına rağmen kaçtı" dedi.

FETULLAH'IN BİLİRKİŞİLERİ:
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianamesinde, 3 bilirkişi hakkında "görevi kötüye kullanma" suçundan 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası isteniyor. Müşteki subaylar ile avukatları ise sanıkların görev ihmali suçundan değil de, Fethullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında yargılanmasını talep ediyor. Şikâyetçi subaylar, Gülen örgütünün, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde kendi kadrolarını oluşturabilmek için sahte delillerle yüzlerce subayı tasfiye ettiğini öne sürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 bilirkişi, TÜBİTAK'tan kovulunca yurtdışına
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN