Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sen misin seçim sonucu açıklayan!

YSK, 7 Haziran Genel Seçim sonuçlarını saat 21.00'den önce yayımlayan 65 kanala ikişer kez program durdurma cezası verdi. RTÜK, "Yayın ihlali yok" görüşüne rağmen rapor hazırladı

Giriş Tarihi: 9.7.2015
Sen misin seçim sonucu açıklayan!
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun Türkiye'nin en çok izlenen haber kanalı aHaber'e 40 yayın durdurma cezası kesmesinin ardından bu defa da Yüksek Seçim Kurulu, aralarında aHaber ve ATV'nin de bulunduğu 65 kanala 7 Haziran seçim sonuçlarını saat 21.00'den önce yayımladıkları gerekçesiyle ikişer kez program durdurma cezası verdi. Daha önce aHaber'e rekor ceza veren RTÜK de "kanalların yayın ihlalinde bulunmadığı" görüşüne rağmen rapor hazırladı.

RTÜK paralel işgal altında

YSK'nın kararına göre aHaber ve ATV'nin de aralarında bulunduğu haber ve genel eğlence kanalları ana haber bülteninden sonra 1,5 saat süreyle programlarını durduracak. Cezalar, gelecek haftadan itibaren uygulanacak. Kanallar bu süre içinde genel yayın akışları dışında alternatif bir programa yer vermek zorunda olacak. 7 Haziran günü seçim sonuçlarını saat 21.00'den önce yayınladıkları gerekçesiyle YSK'nın ceza verdiği kanallar şunlar: "Ulusal 1, HRT Akdeniz, Flaş TV, Pamukkale, Show TV, Abant TV, Star TV, SRT 1, Bahartürk, Tek Rumeli TV, NTV, TGRT Haber, Kaçkar TV, Bengü Türk TV, Cem TV, CNN Türk, Kanal D, TV 5, Kanaltürk, Koza, 24, Kon TV, Haberask, TRT 1, TRT Türk, TRT Haber, Altaş TV, Kanal Urfa, Uzay Haber, Kanal A, Kanal 7, Fox, Barış TV, Kanal 35, STV, Kanal 5 Uydu, Beyaz TV, Samanyolu Haber, Ülke TV, Haber Türk, Sokak, Kanal Fırat, Meltem TV, Kanal Çay, 360 TV, TV1, Köy TV, Bugün TV, Mesaj, Ege TV, Yeni Kocaeli TV, Özgür Gün TV, Denge TV, Kanal B, Kanal T, Kadırga TV, A Haber, IMC, TV 10, ATV, mTV, Halk TV, TV Kayseri, TV Net ve CINE 5".

'Antidemokratik ve gülünç ceza'

YSK'nın 703 sayılı kararında seçim günü "saat 21.00'den sonra bütün yayınların serbest olduğu, ancak YSK'nın gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebileceği" hükmü bulunuyor. Daha önceki seçim dönemlerinde açıklama yaparak seçim sonuçlarıyla ilgili yayınların başlama saatini 21.00'den öne çeken YSK, 7 Haziran genel seçiminde ise yayın yasaklarını kaldırdığına ilişkin herhangi bir açıklama yapmamıştı. RTÜK, 65 televizyon kanalı ile ilgili hazırladığı raporları YSK'ya sevk etti. Uzman raporlarını değerlendiren ve nihai karar için YSK'ya sevk eden Üst Kurul'da ise "Kanalların yayın ihlalinde bulunmadığı" görüşü ağırlık kazandı. RTÜK'ün bu görüşüne rağmen YSK, 7 Haziran günü seçim sonuçlarını erken yayınlayan kanallara, yayına başladıkları saatten 21.00'e kadar uygulanmak üzere 2'şer kez program durdurma müeyyidesi uygulanmasına karar verdi.


YÜKSEL AYTUĞ YAZDI: A HABER'E BU ZULÜM NİYE? - TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sen misin seçim sonucu açıklayan!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN