Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir dönem kapandı

12 Eylül darbesinin mimarlarından Tahsin Şahinkaya öldü. Kenan Evren'den iki ay sonra Şahinkaya'nın da ölümüyle bir dönem sona erdi. 12 Eylül davası ise düşmüş oldu...

Bir dönem kapandı
12 Eylül Davası'nda Kenan Evren ile birlikte yargılanan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya, İstanbul'daki Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi'ne (GATA) geçen cumartesi çoklu organ yetmezliği teşhisiyle kaldırıldı. Bir süredir uyutulan Şahinkaya dün öğlen öldü.15. Füze Üs Komutanı Tuğneral Şener Yazıcı görevli olarak hastaneye gelip işlemleri takip etti. Yargılandığı 12 Eylül Davası'nda rütbelerinin sökülmesine karar verilen Şahinkaya'nın "sivil sevk" olarak GATA'ya girişinin yapıldığı öğrenildi. 12 Eylül darbesinin mimarları arasındaki son isim olan Şahinkaya'nın ölümüyle bir dönem kapandı. 9 Mayıs'ta tedavi gördüğü GATA'da yaşamını yitiren Kenan Evren'in ardından Şahinkaya'nın da ölmesi ile 12 Eylül davası sanıksız kaldı. İki sanıklı davada mahkeme, Evren ve Şahinkaya'yı 18 Haziran 2014'te "anayasal düzeni ortadan kaldırmak" suçlamasıyla müebbet hapis cezasına çarptırmıştı. Sanıkların temyiz ettiği dosya 1 yıldır Yargıtay'da bekliyordu. Şahinkaya'nın ölümüyle dava hukuki açıdan düşmüş oldu.

EN ZENGİN 50 GENERALDEN BİRİ
Şahinkaya, 12 Eylül darbesinin yanı sıra dudak uçuklatan servetiyle de gündeme gelmişti. Time dergisi dünyanın en zengin 50 generalinden biri olarak gösterdiği Şahinkaya'nın malvarlığının 20 milyar dolar civarında olduğunu ve bunun 1980 sonrası F-16 uçaklarının alımından kaynaklandığını öne sürmüştü. Şahinkaya iddiaları reddetmişti. 1986'da Lockheed Martin firması da uçak alımları için Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkelerde rüşvet verildiğini kabul etmiş, detay açıklamamıştı. Mali Suçları Araştırma Kurumu (MASAK) da Evren ve Şahinkaya'nın malvarlıklarıyla ilgili 55 sayfalık rapor hazırlamış, ikilinin şüpheli bulunan bazı malvarlıklarının üzerine kırmızı kalemle "olağan dışı" notu düşmüştü.

MİLLİ GÜVENLİK KONSEYİ ÜYELİĞİ YAPTI
1925'de Merzifon'da doğan Şahinkaya, 1943'de Harp Okulu'nu, 1957'de Harp Akademisi'ni bitirdi. 1965-1969 arasında Tuğgeneral, 1969-1973 arasında Tümgeneral, 1973-1977 arasında Korgeneral, 1977-1983 arasında Orgeneral rütbesinde görev yaptı. Darbeden sonra Milli Güvenlik Konseyi Üyeliği görevini de yürüttü. Evli ve 2 çocuk babası Şahinkaya, 1983'te emekli oldu.

YARGITAY'A "CEZA VERİN" ÇAĞRISI
İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan, "Suç ve cezalar şahsi olduğunda ölüm durumunda dava düşüyor. Ancak darbe, insanlığa karşı suç bağlamında ele alınmalı. Yargıtay'ın incelemesini yapıp mahkemenin müebbet hapis kararını onaması. Sembolik de olsa darbe suçuna ceza verildiğini görmek istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir dönem kapandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN