Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP’de Gürsel Tekin’in ayak sesleri

Giriş Tarihi: 11.7.2015 16:01 Güncelleme Tarihi: 11.7.2015 16:10
CHP’de Gürsel Tekin’in ayak sesleri

CHP’de sular durulmuyor, skandallar bitmiyor. Şişli Belediyesi’ndeki skandallar bitmeden Ataşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddiaları gündemin ortasına bomba gibi düştü. Ataşehir Belediyesi ve İlgezdi ailesinin rezidans odaklı ilişkiler yumağı günden güne yeni kapılar aralıyor.

GÜRSEL TEKİN'İN HEDEFİ

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in genel başkanlık hedeflediğini herkes biliyor. Tekin bu anlamda ilk önemli hamlesini Mustafa Sarıgül'e karşı yaptı. Şişli Belediyesi ve bu çerçevede gelişen olaylarda Gürsel Tekin hep sessiz kalmış ancak konu kendi istediği mecrada ilerlemişti.


SARIGÜL NASIL EKARTE EDİLMEK İSTENDİ?

1) Gürsel Tekin, Mustafa Sarıgül ile ilgili ilk hamlesini partiye kabulünde yaptı. Partiye davet edilmesini kendisi yapması gerekirken bunu Adnan Keskin'e yaptırdı. Keskin gelinen süreçte son seçimlerde milletvekili adayı da yapılmayarak Sarıgül'e yakın en önemli isim partiden uzaklaştırılmış oldu.
2) Sarıgül'ün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığına en fazla karşı çıkan da zira Tekin idi. Bilindiği gibi Sarıgül Büyükşehir adaylığını açıklayacağı günlerde Tekin Sarıgül'en önce davranmış ve Kadıköy'de düzenlediği mitingde Büyükşehir'e aday olduğunu açıklamıştı. Ancak bunun önemli bir siyasi manevra olduğunu Sarıgül çok sonradan seçilmeyerek öğrenmişti. Çünkü CHP teşkilatlarının Sarıgül'e çalışmaması için Tekin'den el altından talimatlar yağdırılmıştı.
3) Yine Sarıgül ile ilgili eğilim yoklamasında ilçe teşkilatları bu anlamda telkin edildi ve Sarıgül'ün 2. Bölgeden 9 sıraya düşmesi sağlanmıştı. Ardından 7 Temmuz 2015 milletvekili seçimlerinde seçilememişti. Bölgede oyların bir kısmı HDP'ye kaydırılarak CHP üzerinde genel başkanlık hedefi olan Mustafa Sarıgül büyük oranda ekarte edilmiş oldu.


KILIÇDAROĞLU'NUN İSTİFA SÜRECİ BAŞLATILDI

CHP'nin bütün koalisyona seçeneklerine karşı çıkan en önemli isim Gürsel Tekin. Gürsel Tekin'in bu konudaki en önemli manevrası Ataşehir meselesi ile geldi. Zira Gürsel Tekin olası koalisyon ile CHP'nin zarar göreceğine inanıyor. Tekin, Kılıçdaroğlu'nun başarı hanesine yazılacak olan koalisyon hamlesini engellemeye dönük çaba içinde. Zira CHP 1978'den beri 37 yıldır iktidar yüzü göremiyor. Tabanda önemli bir sevince yol açacak bu sıçrama Gürsel Tekin'in işine gelmiyor ve Genel Başkanlık yolunda bu engeli kaldırması gerekiyor. İlgezdi'nin rezidansı üzerinden Kılıçdaroğlu'nun yıpratılması ve istifa ettirilmesi süreci başlatılmış durumda.

İLK SALVO TEKİN'İN SAĞ KOLU BARIŞ YARKADAŞ'TAN

Tekin'in ilk hamlesi çiçeği burnunda milletvekili gazeteci Barış Yarkadaş'tan geldi. 5 Kasım 2014 tarihli yazısında Yarkadaş "CHP'li belediyelere biri dur desin, İlgezdiler'in dairelerinin olduğu kaçak binayı CHP'li belediye neden yıkmıyor? " diye sormuştu. Aynı yazı üzerinden isyan eden Yarkadaş: "Sahi siz kimin belediye başkanısınız, halkın mı para babalarının mı?" diye sormayı da ihmal etmiyor.
Bildiğimiz en önemli şey; Yarkadaş, Gürsel Tekin'in izni olmadan böylesi bir açıklamayı gündeme asla getirmez. Hatırlanacağı gibi Sarıgül ile ilgili iddialar da Barış Yarkadaş üzerinden gündeme getirilmişti.

AMAÇ GENEL BAŞKANLIK VE HEDEF KILIÇDAROĞLU

Gazeteci ve Milletvekili Yarkadaş, asıl önemli finali Kılıçdaroğlu'nun kızının sahibi olduğu Buz Rezidans'taki milyonlarca liralık daire üzerinden yapıyor. Asıl hedef finale saklanıyor ve bu daireyi Kılıçdaroğlu'nun kızının aldığı döneme ve ödemenin yapılma şekline dikkat çekiliyor.

İkinci salvo Kılıçdaroğlu'nun özel kalem müdürü üzerinden yapıldı. Kemal Kılıçdaroğlu'nun özel kalem müdürü Ömer Tuncay Ceylan'ın da bir dairesi olduğu iddialar arasında. Ömer Tuncay Ceylan, iddialarla ilgili sessizliğini koruyor. Tüm bu bilgiler CHP içerisinden basına sızdırıldı. Bu sızmalar ve yolsuzluk belgeleri Kılıçdaroğlu istifa edene kadar devam edecek.

KILIÇDAROĞLU HERŞEYİN FARKINDA

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu olanların farkında ancak, teşkilatlara son derece vakıf olan Tekin ile ilgili olarak elinden fazlaca bir şey gelmiyor. Onun ilk hedefi olası koalisyonda yer almak ve gücünü artırmak. Bu anlamda Kızı Zeynep'in milyonluk dairesi kendisine sorulduğunda soruları geçiştiriyor. Evrak ile ispatı son derece önemseyen Kılıçdaroğlu bu anlamda köşeye sıkıştırılmış durumda. Yine aynı rezidansta damadı Cenk Nadir'in de bir dairesinin bulunduğu haberleri ile Kılıçradoğlu hayli zor günler yaşıyor.


GÜRSEL TEKİN SESSİZ, KONU İLE İLGİLİ NEDEN KONUŞMUYOR?

Ataşehir üzerinden oluşacak tüm skandallarda Kılıçdaroğlu'nun hedef tahtasına konduğu açık. Seçimde düşen oylara dikkat çeken ve bu konuda konuşmaktan kaçınan Gürsel Tekin ise sessizliğini koruyor. Ataşehir meselesinin kendi üzerine bulaşmamasına özen gösteriyor. Zira hakkında geçmişte yürütülen soruşturmalar hareket alanını daraltıyor. Şimdilerde tek derdi genel başkanlık olan Gürsel Tekin önünde engel bırakmamanın keyfini yaşıyor.

Kaynak : sabah.com.tr
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP’de Gürsel Tekin’in ayak sesleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN