Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İnsanlığı katlettiler'

Srebrenitsa katliamının 20'nci yılında, Sırpların katlettiği binlerce Müslüman gözyaşları arasında anıldı. Törene katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu da "Burada yalnız 8 bin Müslümanı değil tüm insanlığı ve insanlık onurunu öldürdüler" ded

Giriş Tarihi: 12.7.2015
'İnsanlığı katlettiler'
Bundan tam 20 yıl önce 8 bin 372 Boşnak, dünyanın gözü önünde soykırıma uğradı. Ratko Miladiç'e bağlı Sırp birliklerin gerçekleştirdiği soykırımın 20'nci yılında kurbanlar, dün bir kez daha gözyaşları içinde anıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Potoçari Anıt Mezarlığı'ndaki törene eşi Sare Davutoğlu ile birlikte katıldı. Soykırımın gerçekleştiği fabrikayı gezerek, anı odasında hazırlanan defteri imzalayan Davutoğlu, törende ve TRT'de katıldığı programda şunları söyledi:

TÜM İNSANLIĞI KATLETTİLER: Burada 8 bin Müslüman Bosnalıyı öldüren kişiler sadece bu sayıları değil insanlığı ve buradaki insanlık onurunu öldürdüler. Kur'an-ı Kerim şöyle der: "Bir kişiyi öldüren bütün insanlığı öldürmüştür." Onlar buradaki insanlığı katlettiler.

VUÇİÇ'İ BEN DAVET ETTİM: Sayın Vuçiç ile daha önceki bir telefon görüşmemde Srebrenitsa'ya gelmesinin, geçmiş beyanlarla ilgili de tabi bir şekilde tahsis imkânı olması bakımından doğru olacağı kanaatimi kendisiyle paylaşmıştım. Onun Sırbistan'ı temsilen buraya gelmesi bu anlamda önemlidir.

VUÇİÇ ÖZÜR DİLEDİ: (Sırpların "Her bir Sırp'a karşılık, 100 müslümanı öldüreceğiz" sözü) Devlet adamlarının sorumluluk içinde hareket etmesi lazım. Bu sözün herhangi bir vicdan da karşılık bulması mümkün değil. Ona gösterilecek tepki de normaldir. Vuçiç Sırbistan Başbakanı olarak burada bulunmakla aslında bir şekilde ortaya çıkan suçun hem sorumluluğunu üstlenmiş hem de bu suçla ilgili bir özür beyanında bulunmuş oluyor.

TEPKİ DOĞAL KARŞILANMALI:
Ama acılı Boşnak halkının da bu beyan dolayısıyla tepki göstermesini de doğal karşılamak gerekir. Ümit ederiz herkes bunlardan ders alır ve kolektif suç gibi burada 8 bin kardeşimizi sanki doğuştan suçluymuş gibi katledenlere karşı; ırkı, mezhebi, dini ne olursa olsun herkes omuz omuza durur.

136 KURBAN DAHA TOPRAĞA VERİLDİ

Toplu mezarlardan çıkartılarak kimliği tespit edilenler, on binlerce kişinin katılımı ile Potoçari Anıt Mezarlığı'na toprağa verildi. Bu yıl kimliği tespit edilen 136 kişiyle birlikte soykırım kurbanlarının sayısı da 8 bin 508'e yükseldi. 136 kurbanın en yaşlısı, öldürüldüğünde 75 yaşında olan Yusuf Smayloviç'ti. Smayloviç, oğlu ve torunu ile birlikte toprağa verildi. Bosna Hersek'in yanı sıra başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeden binlerce insan bu anlamlı günde Potoçari'ye akın etti. Sabahın erken saatlerinden itibaren mezarlığa gelen kurban yakınları, sevdiklerinin mezarı başında dua edip gözyaşı döktü. Törene katılan devlet temsilcileri ise, defin töreninden önce Anı Odası'nı gezdi. Uluslararası Af Örgütü, kurbanlarının ailelerinin hâlâ adalet arayışında olduğunu bildirdi. AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker ise "Suçluları adaletin önüne çıkartmaya kararlıyız" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından öğle namazı ve 136 soykırım kurbanının cenaze namazı kılındı. Helallik istendikten sonra da kurbanların isimleri teker teker okunarak, tabutları defnedilmek üzere omuzlara alındı. Namazı kılan Başbakan Ahmet Davutoğlu da bir tabutu omuzlayarak taşınmasına yardım etti.

SIRP BAŞBAKAN'A TAŞ YAĞDI

Potoçari Anıt Mezarlığı'na gelen Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç, buradaki vatandaşlar tarafından protesto edildi. Önce ıslıklanan Vuçiç'e bazı vatandaşlar taş ve benzeri cisimler attı. Olay sırasında gözlüklerinin düştüğü görülen Vuçiç, mezarlıktan apar topar çıkarıldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İnsanlığı katlettiler'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN