Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Bize ulaşmış bir karar yok

Milli Eğitim Bakanı , "Şu ana kadar Bakanlığımıza ulaşan resmi bir karar yok." dedi

Giriş Tarihi: 14.7.2015 13:04 Güncelleme Tarihi: 14.7.2015 15:46
Nabi Avcı: Bize ulaşmış bir karar yok

Milli Eğitim Bakanı , Anayasa Mahkemesinin lerin dönüştürülmesini de düzenleyen Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı maddelerinin iptali istemiyle yapılan başvuru konusundaki kararına dair basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, dershanelere ilişkin bazı maddelerin iptal edildiğine ilişkin haberlerin basında yer aldığın hatırlatması ve dershanelerin 1 Eylül itibarıyla öğrenci alıp alamayacağını ve yasal bir boşluk oluşup oluşmadığını sorması üzerine, "Bugüne kadar, şu saate kadar Milli Eğitim Bakanlığına ulaşmış herhangi bir resmi karar yok. Yani Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararı veya gerekçesiz kararı, herhangi bir kararı bize ulaşmış değil" diye konuştu.

Bir takım duyumların dile getirildiğini ve bunun üzerine de pek çok spekülasyonun yapıldığını ifade eden Avcı, Anayasa Mahkemesinde açılan davanın yasadaki 7 maddenin iptaliyle ilgili olduğunu hatırlattı.

Avcı, şunları kaydetti:

"Bu 7 maddeden hangilerinin, hangi gerekçeyle iptal edildiği tümüyle mi iptal edildiği, kısmen mi iptal edildiği ve gerekçesinin ne olduğu, ortaya çıkmadan yapılacak her türlü yorum spekülasyon olur. Biz başından beri bu sürecin başladığı tarihten beri Anayasa Mahkemesini ve mahkeme üyelerini bağlayacak türden herhangi bir açıklama yapmamaya özen gösterdik, mahkemeye olan saygımız nedeniyle. Bugüne kadar mahkeme süreciyle ile ilgili mahkemeyle yürütülen görüşmelerle ilgili herhangi bir açıklama yapmadık. Şu anda kamuoyuna yansıyan ve yansıtılan duyumlarda dediğim gibi tümüyle bizim dışımızda ve bildiğim kadarıyla da mahkemenin de dışında durumlardır. Mahkeme gerekçeli kararını açıklasın, hangi maddeyle ilgili olarak, ne tür gerekçelerle, ne karar verdi, onu net olarak görelim. Ondan sonra bu çerçevede, Milli Eğitim Bakanlığı olarak ne yapmamız gerektiğini kamuoyuyla da paylaşarak açıklarız."

"Öğrencilerimizi ortada bırakmayız"

Öğrenci ve velilerin içlerinin rahat olmasını isteyen Avcı, "Karar her ne olursa olsun, hangi gerekçeyle verilmiş olursa olsun, çocuklarımızı gençlerimizi, gerek örgün gerek okulu bitirmiş üniversite sınavlarına girmiş ama istediği bölümü kazanamamış ve tekrar girmeyi düşünen öğrencilerimizi, örgün eğitimin içindeki ve dışındaki ortaokullardaki, liselerdeki ve mezun öğrencilerimizin hiç birini ortada bırakmayız" ifadelerini kullandı.

Avcı, "MEB olarak biz sektörle, sektörün gerçekten eğitimci olan, gerçekten eğitim hizmeti vermek isteyen temsilcileriyle tekrar otururuz, bunun her kurum açısından en uygun olan çözümlerini birlikte üretiriz" dedi.

10 SORUDA YENİ ANAYASA MAHKEMESİ!!! TIKLAYIN


Bu aşamada öncelikle asıl dikkat etmemiz gereken öğrencilerimiz ve velilerimizdir. Karar ne olursa olsun, çocuklarımızı, gençlerimizi ortada bırakmayız. Daha önce başlattığımız okullarımızda takviye kurslarımız var. Eylül ayından itibaren kayıtları da almaya başlayacağız. Okullardaki takviye kursları devam edecek.

AK Parti'den AYM'ye ilk tepki!

AYRINTILAR GELİYOR...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nabi Avcı: Bize ulaşmış bir karar yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN