Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülen Örgütü’nün saldırdığı her davada onların adı var

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından “Selam Tevhid” soruşturması kapsamında yasadışı dinleme ve izleme kararları verdikleri gerekçesiyle açığa alınan hakim savcılar arasında kamuoyunun çok yakından tanıdığı isimler bulunuyor.

Giriş Tarihi: 15.7.2015 12:49 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 13:24
Gülen Örgütü’nün saldırdığı her davada onların adı var
Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK) tarafından "Selam Tevhid" soruşturması kapsamında yasadışı dinleme ve izleme kararları verdikleri gerekçesiyle açığa alınan hakim savcılar arasında kamuoyunun çok yakından tanıdığı isimler bulunuyor.

Açığa alınanlar arasında Şike davasına bakan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Ekinci ile mahkeme heyetinin tamamı yani Seyfettin Mermerci, Bülent Kınay ve Hikmet Şen de yer alıyor. Ayrıca şike davasını açan ve o dönem spor camiasında adı çok konuşulan Savcı Mehmet Berk de açığa alındı.

ERGENEKON SAVCISI

Zekeriya Öz ardından Ergenekon soruşturmalarını devralan ve Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'u tutuklamaya sevk eden Savcı Cihan Kansız da listede… İlker Bağbuğ 'u 6 Ocak 2012 günü tutuklayan ve aylarca cezaevinde yatmasına yönelik kararı veren Vedat Dalda da açığa alınan hakimler arasında bulunuyor. Fethullah Gülen hakkında Ahmet Şık tarafından kaleme alınan fakat henüz piyasaya çıkmadan toplatma kararı verilen "İmam'ın ordusu" isimli kitap hakkında toplatma kararının altına imza atan Hakim Mehmet Karababa da açığa alındı.


MİT MUHABİRİNİ DEŞİFRE ETTİ

Selam Tevhid soruşturmasını bir dönem yürüttüğü gibi Devrimci Karargah soruşturması kapsamında örgütün içinden kritik bilgiler veren bir Mit muhbirini iddianamede ismini açıkça yazmak suretiyle deşifre eden Savcı İsmail Tandoğan da açığa alındı. Yine MİT görevlileri hakkında yasadışı şekilde soruşturma başlatıp Müsteşar Hakan Fidan'ı ifade vermeye zorlayan Sadrettin Sarıkaya da listede…


BİNLERCE KİŞİYİ DİNLETTİ

Selam soruşturmasını son olarak yürüten ve 17-25 Aralık olaylarının patlak vermesi ardından binlerce masum insanın dinlenmesi skandalına adı karışan Savcı Adem Özcan da 49 ismin arasında. Yine 25 aralık soruşturmasında çok sayıda işadamının mal varlığına el koyduran Hakim Süleyman Karaçöl de açığa alındı. 25 Aralık ve Dink soruşturmaları Savcısı Muammer Akkaş da açığa alındı. Akkaş daha önce meslekten zaten ihraç edilmişti.


BALYOZ SAVCISI

Açığa alınanlar arasında KCK na soruşturmasını yürütüp örgüt mensuplarına yönelik 2012 yılında dava açan Adnan Çimen, Balyoz soruşturmasını yürütüp çok sayıda general hakkında dava açan Hüseyin Ayar ve HSYK seçim sürecinde bağımsız birçok adayı İstanbul Adliyesi'nde gezdirip bu adayların propagandasına desteği ile bilinen Savcı Durmuş Yiğit de var.

FİDAN'A YAKALAMA KARARI ÇIKARDI

Açığa alınan bir başka Hakim ise Birol Bilen…Birol Bilen, İstanbul 29 Asliye Ceza eski Hakimi Metin Özçelik'in tahliye kumpası sebebiyle tutuklanmak üzere Bakırköy Adliyesi'ne sevk edildiğinde destek vermek üzere yanına koşan isimlerden… Yine MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında 7 Şubat krizinde yakalama kararı çıkaran Hakim Mesut Özcan da açığa alınanlar arasında. Mesut Özcan 12 Ekim HSYK seçimlerinde cep telefonu ile sandık başında saatlerce çekim yapması ile gündeme gelmişti.

BAŞKA HAKİMİN YERİNE İMZA ATAN HAKİM

Açığa alınan bir başka isim ise Menekşe Uyar oldu. Uyar, 25 Aralık soruşturması sırasında özgürlük hakimi olarak görev yapıyordu ve nöbetçi olmadığı halde bazı kararlara imza attığı iddia ediliyordu. Menekşe Uyar geçtiğimiz aylarda ağır ceza mahkemesi üyeliğinden alınarak hukuk mahkemelerine hakim olarak yetkilendirilmiş ardından da İstanbul dışına gönderilmişti.Ergenekon davası hakimleri Sedat Sami Haşıloğlu ve Fatih Mehmet Uslu da açığa alınan isimler arasında…

Kaynak: Sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen Örgütü’nün saldırdığı her davada onların adı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN