Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Örgüt var, delil yok'

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi böcek davasının gerekçeli kararında, "Şahsi bir çıkar elde etmek için değil, örgütsel bir yapının çıkarları doğrultusunda dinlemişlerdir" dedi

Giriş Tarihi: 15.7.2015
'Örgüt var, delil yok'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde ofisine yerleştirilen böceklerle ilgili davada Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi 13 sanıktan 8'ine beraat, polisler İlker Usta ve Sedat Zavar'a ise 7 yıl 6'şar ay hapis cezası vermişti. Mahkeme, dinlemelerin yurt dışına transferinde delil yokluğunu vurgu yapıp, sanıkların örgütsel de hareket ettiklerini belirttiği kararında şu ifadelere yer verdi:

PARALEL'E ÇALIŞTILAR:
Sanıkların suç tarihi itibariyle emniyet personeli oldukları dikkate alındığında, bireysel olarak başbakanın dinlemesinde şahsi bir çıkar elde etmeleri söz konusu olmayacaktır. Sanıkların emniyet içinde örgütlenmiş ve eylemlerini ve elde ettikleri bilgileri mensubu oldukları yapılanmanın çıkarları doğrultusunda kullan��mını amaçladıkları anlaşılmıştır. Yakalanmamak için mensubu oldukları yapılanmanın yoğun olduğu ülkelerden sığınma talebinde bulunmuşlardır. Örgütle olan bağlantılarına yönelik Anayasal Suçlar Bürosu'nda soruşturma devam etmekte. Ses kayıtlarının hangi ülkeye transfer edildiği tespit edilemedi. Bu nedenle "siyasal ve askeri casusluk" yerine sadece dinlemekten cezalandırıldılar.

YARDIM ETTİ:
Beraat kararı verilen Ahmet Türer'in böcek yerleştirilerek dinlenme suçunu işlediği ve bu suçu işleyen kişilere yardım ettiği yönünde vicdani kanaat oluştuğu ancak yeterli delil olmaması nedeniyle beraat kararı vermek gerekti. Öte ayandan Ankara 4.sul Ceza Hakimliği, KPSS'deki usulsuzluk iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan 25 şüphelinin adli kontrol şartıyla tahliyesine verdi. Ayrıca TÜBİTAK'ta işe usulsuz alım yapıldığı iddiasıyla açılan davada Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi 3 kişinin tahliyesine karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Örgüt var, delil yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN