Türkiye'nin en iyi haber sitesi

LYS puan hesaplama – 2015 LYS sonuçları

LYS-2 ve LYS-3 sınavlarının hemen ardından tüm puan hesaplamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Puan hesaplama işleminin nasıl olacağını bilmiyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 22.6.2015 10:05 Güncelleme Tarihi: 24.7.2015 09:00
LYS puan hesaplama – 2015 LYS sonuçları
Binlerce öğrenci LYS sınavında ter döktü. Sizler de LYS sınavlarının ardından puan hesaplamak isterseniz sizler için hazırladığımız robotu inceleyebilir ve puanlarınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

http://lys-puan.hesaplama.net/

YGS 'den barajı geçerek başarılı olan öğrenciler, kendi alanlarında veya istedikleri başka bir alanda LYS 'ye girmeye hak kazanıyorlar. LYS 'ye girdikten sonra hemen herkes LYS puan hesaplamasını yapmak için internete koşuyor. İşte tam da bu noktada, LYS puanını hesaplamak isteyen öğrenciler için bir LYS puan hesaplama uygulaması geliştirdik. Sınav sonuçları açıklandığında herhangi bir sürpriz ile karşılaşmak istemeyen öğrenciler, verdiğimiz linke tıklayarak, LYS puan hesaplama işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirler. Üniversite adayları, LYS sonuçlarını öğrendikten sonra, puanlarının yetmesi dahilinde okumak istedikleri üniversite ve bölümü tercih edebilirler.

LYS PUAN HESAPLAMA

Adaylar üniversiteye girişin ikinci basamağı olarak kabul edilen LYS'nin gerçekleştirilmesinin ardından LYS puan hesaplama işlemine başladılar ve LYS puan hesaplama yoluyla ne kadar puan alacaklarını öğrenme fırsatı buldular. LYS puan hesaplama uygulanan testlerde sorulara verilen cevaplar her test için ayrı olarak hesaplanacak. Adayların katıldığı her sınavda yer alan test için standart puan hesaplanacak ve LYS puan hesaplamada şu yol izlenecektir.

* Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.
* Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.
* Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.
* Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından "geçersiz" sayıldığı takdirde, ilgili testte yer alan sorulardan herhangi birini işaretleyen tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir.
* Hesaplanan standart puanlar ve adayların ağırlıklı LYS puanları (ALYS) hesaplanacaktır.
* ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürü- lerek LYS puanları oluşturulacaktır. ALYS puanları

LYS puanlarına dönüştürülürken ilgili testlerin her birinden soru sayısının % 20'si oranında ham puan alan adayların 180 LYS puanı almaları sağlanacaktır.

LYS Fen Bilimleri Sınavı

Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS), son iki oturumundan fen bilimleri sınavı (LYS-2) başladı. Sınav salonlarında ter döken üniversite adaylarının aileleri okul önlerinde bekliyor.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi'nde sınava girecek öğrenciler, aileleriyle sabah saatlerinden itibaren okulun önünde beklemeye başladı. Ana kapıdan girişte kontrolden geçirilerek bahçeye alınan öğrenciler, sınava girecekleri fakültelerin önünde kuyruklar oluşturdu.

Hukuk Fakültesi'nde sınava giren öğrencilerin üst aramaları emniyet görevlileri tarafından yapıldı, öğrenciler ardından salonlara geçti. Adaylar, sınav salonunda sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturtuldu. Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra salon başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlattı. Daha sonra soru kitapçıkları, kalem, silgi dağıtıldı. Cevap kağıtlarındaki gerekli yerler adaylarca doldurulduktan sonra sınav başladı.

Adayların sınav binasına alınmasının ardından bazı veliler, İstanbul Üniversitesi kapısı önünde çocuklarını beklemeye başladı. Velilerden bazıları Kur'an-ı Kerim okuyup dua ederken, bazıları da kitap ve gazete okudu.

Sınava geç kalan bazı öğrenciler, yerleşkenin ana kapısından bilgilendirilerek sınav salonlarına yönlendirildi. Geç kalanlar koşarak sınava yetişmeye ulaşmaya çalıştı.

LYS puan hesaplama robotu ile bugün yapılan LYS sınavından kaç puan aldığınızı öğrenebilirsiniz. Bugün ve yarın gerçekleştirilecek olan LYS-2 ve LYS-3 sınavlarının hemen ardından tüm puan hesaplamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Puan hesaplama işleminin nasıl olacağını bilmiyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
LYS puan hesaplama – 2015 LYS sonuçları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN