Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Geri adım söz konusu değil

Recep Tayyip Esenboğa Havalimanı'nda konuştu. Erdoğan 'ya yapılan operasyonlar ve çözüm süreci ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 28.7.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 28.7.2015 12:15
Erdoğan: Geri adım söz konusu değil

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Binbaşı Arslan Kulaksız'a Allah'tan rahmet diliyorum. Şehit verdiğimiz asker, polis ve korucu, tüm güvenlik güçlerine Allah'tan rahmet diliyorum.

Yüzü maskeli, molotof atan bu kişiler önce güvenlik güçlerimizden sonra adli makamlardan gereken cevabı alacaktır.

Eş zamanlı olarak gerek 'la gerek diğer terör örgütleriyle verilen mücadele basit bir itibar mücadelesi değildir.

Bazı istismarlar yapılıyor. Türkiye'nin güneyde ve Kandil'de ve içeride vermiş olduğu mücadele sıradan değildir.

Türkiye'nin gücüne hazmedemiyorlar. Bu günler dostlarımızı da tanıma günüdür. Telefon diplomasisiyla liderlere her şey anlatılıyor. NATO üzerine düşen adımı atacaktır.

PKK'YA YAPILAN OPERASYONLAR

Türkiye'nin Kandil'de vermiş olduğu mücadele sıradan değildir. Devlet vardır ve tüm imkanlarını devreye sokacaktır. Devletin sabrını istismar edenler hak ettiği cevabı alıyor ve alacaktır.

Türkiye'nin terör örgütleri arasında bir ayrıma gittiğini iddia edenler Türkiye'nin gücünü hazmedemeyenlerdir

Vatandaşlarımızın ellerindeki belgeleri güvenlik güçlerine ulaştırmalarının gerekliliğine inanıyorum.

Telefon diplomasisiyle liderlere her şeyi anlatıyoruz.

SURİYE'DEKİ OLAYLAR

Obama ile yaptığımız görüşmede güvenli bölgenin alt yapısını oluşturma konusunu etraflıca ele aldık.

Güvenli bölgenin oluşturulması, Türkiye'deki Suriyelilerin ülkelerine dönmesine zemin hazırlayacaktır.

HDP VE ÇÖZÜM SÜRECİ

Sürecin başlangıcına bakalım geldiğimiz ana bakalım. Biz demokratik açılım olarak başlattık. Bu hükümetin samimi niyetiydi. Mesafe aldıkça olayı milli birlik ve kardeşlik projesi olarak zenginleştirdik. Akil insanlar çalışmasını başlattık.

Anadolu'nun dört bir yanına temsilcileri göndererek nabız yokladık. O arada malum çözüm sürecini anlattılar. Bundan rahatsız olanlar oldu destekleyenler oldu. Yerel seçimlere giderken bir şeyi gördük. Çözüm sürecinin istismarını gördük. Çözüm süreci Mart'ta başbakan olarak partimin başındaydım ve maalesef karşılığını bulmadı. Genel seçimlere geldiğimizde bu işin ciddi manada hasar gördüğünü gördük. Bu hasarla birlikte artık ortada bir gerçek var.

Bu ülkede milli birliğimize kardeşliğimize kast edenlerle bir çözüm sürecini devam ettirmek mümkün değil. Olması gereken nedir, milli birliktir.

Çözüm süreci denen başlığın çok çok önemli olan içeriği zengin bir başlıktır. Bununla bu ülkede 78 milyon vatan evladı verilmiş haklar neyse aynen kullanacaktır. Burada bir geri adım sözkonusu değildir. Ret ve inkar politikalarını ayaklar altına alan iktidar bizim iktidarımız.

PARTİ KAPATILMASINI DOĞRU BULMUYORUM ANCAK...

Devlet Bahçeli'nin açıklaması olmuştu. Yargıtay harekete geçmelidir, dedi. Dün de AK Parti'den bir açıklama var "suç duyurusunda bulunacaklarına yönelik" HDP'nin kapatılmasına yönelik adımlar atılacak? Siz nasıl bakıyorsunuz?

Bu konuda benim daha önce yapmış olduğum açıklamalar var. ben çok açık net, makamında da bu düşüncemi koruyorum. Ben parti kapatılması olayını doğru bulmuyorum. Fakat bu partinin yöneticilerinin bu işin bedelini ödemeleri gerekir diyorum. fert fert, birey birey. Anayasanın 14'ncü maddesi çok şeyler sağlıyor. Dokunulmazlık zırhından bunları sıyırmak suretiyle, terör örgütünü kendi arkasında gösterenler, "biz sırtımızı şuraya buraya dayıyoruz" diyenler bu ifadelerin bedelini ödemelidirler.

Yönetenler, aktörler çok çok önemli. Biz gerçek kişileri bu konuda muhatap almalıyız. Tüzel kişiyle uğraşmanın anlamı yok. Parlamento gerekli değerlendirmeyi yapmalı, dokunulmazlık zırhından sıyırmalı. Terör örgütüyle iş mi tutuyorsun, ha bunun bedelini ödeyeceksin ve bunu ödetmeli.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Geri adım söz konusu değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN