Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu: Dünyayı başlarına yıkarız

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Davutoğlu: HDP, DAEŞ terörünü kınadığı gibi PKK'yı kınamaya cesaret ederse oturur konuşuruz. Bunları yapmadıkları sürece sanık sandalyesindedirler

Giriş Tarihi: 30.7.2015
Davutoğlu: Dünyayı başlarına yıkarız
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "barış çağrısı" yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı, "ikircikli davranmamaya" çağırdı. HDP'yi DAEŞ terörünü kınadıkları gibi PKK terörünü de kınamaya davet eden Davutoğlu, "Bunları yapmadıkları sürece millet nezdinde de bizim nezdimizde de sanık sandalyesindedirler, hesap verme makamındadırlar" dedi. Davutoğlu, terör örgütlerine, "Bir vatandaşımızın canına kast eden olursa, dünyanın neresinde olursa olsun, dünyayı başlarına yıkarız. Bizim sabrımızı, kararlılığımızı test etmesinler" mesajını verdi. Davutoğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada terör örgütleri PKK, DAEŞ ve DHKP-C'nin son dönemde gerçekleştirdiği saldırıları anlatarak şu mesajları verdi:
ZAMANLAMAYA DİKKAT:
Hani bugün PKK ile DAEŞ birbiriyle savaşıyor diye düşünenler var ya, zamanlamaya dikkat etsinler. DAEŞ'in saldırısının olduğu gün PKK da ülkemize karşı bir saldırı silsilesini başlattı. Bugün dahi barıştan bahsedenler var ya siyasi görünümlü bazı şahsiyetler önce bunun hesabını verecekler. O günlerde neredeydiler? Herhangi bir kınama duydunuz mu onlardan, lanetleme duydunuz mu? Ama biz bu milletin kaderini kimseye bırakmadık, bırakmayız.
ÜÇ ÖRGÜT HAREKETE GEÇİRİLDİ: Perde gerisinde bir odak, birbiriyle ihtilaflıymış gibi görünen üç örgütü birden harekete geçirdi. Tek yönlü bir saldırı değildi, tek hedefli, noktasal bir saldırı da değildi. Kapsamlı, üç maşalı bir saldırı ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve aziz milletimiz karşı karşıyaydı.

KANDİL'DEN TALİMAT BEKLİYORLARDI: Bir taraftan DAEŞ, diğer taraftan PKK ve DHKP-C eş zamanlı olarak Türkiye'yi hedef aldı. Şimdi barış çağrısında bulunanlara, özellikle HDP'lilere söylüyorum; 20 Temmuz'da Suruç'ta, 'gelin ortak deklarasyonla DAEŞ terörünü kınayalım, ortak tavır sergileyelim' derken neredeydiler? Kandil'den alacakları talimatı bekliyorlardı. Madem ki talimat aldıkları bir yer var, madem ki bu terör bir yerden talimat alıyor ve şehitlerimize sebebiyet veriyor talimat aldıkları yeri gerektiği zaman, gerektiği yerde, gerektiği anda cezalandırırız ve cezalandırmaya kararlıyız.

DAEŞ DİNİMİZE TEHDİT: DAEŞ, Türkiye'ye hem güvenlik açısından bir tehdittir hem de aziz dinimize verdiği zarar bakımından. Aynı zamanda da inancımıza yönelik bir tehdittir, ideolojik de bir tehdittir. Biz her zaman DAEŞ'in tehdidine karşı tavır aldık çünkü DAEŞ'in hem Türkiye'de hem İslam dünyasında yanlış bir İslam imajı oluşturmak suretiyle en büyük zararı vermektedir.
DÜNYAYI BAŞLARINA YIKARIZ: Terör örgütleri, 'biz istediğimiz anda sizin vatandaşlarınızın canına kastederiz' diyor. Biz de şunu diyoruz: 'Bir vatandaşımızın canına kast eden olursa, dünyanın neresinde olursa olsun, dünyayı başlarına yıkarız. Son 10 gün içinde görüldü ki bütün dost ve müttefik ülkeler Türkiye'nin yanındadır, İslam dünyasından AB'ye, ABD'den Avustralya'ya kadar, uluslararası örgütler NATO'dan BM'ye kadar yanımızdadır. Türkiye hiçbir zaman yalnız olmamıştır, yalnız olmayacaktır.
SIRTINI MİLLETE DAYAYANLAR LAZIM: (HDP) Teröre karşı tavır alma konusunda bir ortak tavra bile, ortak bir deklarasyona bile imza atmaktan imtina ettiler. Çünkü teröre karşı tavır aldıkları anda hani sırtlarını dayadıklarını iddia ettikleri kesime de tavır almaları gerekecekti.

SABRIMIZI SINAMAYIN
Arslan KULAKSIZ OPERASYONU Dün (salı) gece sabaha karşı Kuzey Irak'a yapılan son dalga operasyon, aziz şehidimiz Arslan Kulaksız adıyla başlatılmıştır. Bunun da verdiği mesaj şudur; bir şehit verirsek, o şehidin verilme talimatını veren odaklara karşı her türlü harekatı yapmaya devam edeceğiz. Bizim sabrımızı, kararlılığımızı test etmesinler. Eş zamanlı olarak üç değil, 33 terör örgütüyle de mücadele etmeye kudretimiz var. Türkiye'deki silahlı unsurlar silahları bırakana, Türkiye'yi terk edene, kamu düzeni mutlak anlamda gerçekleşene kadar bu süreç devam edecektir.

HDP'YE NEDEN BİLGİ VERİLMEDİ
(Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'nin operasyonlarla ilgili bilgilendirildiğini hatırlattıktan sonra) 'Sayın Demirtaş'ı niye aramadınız?' diye bir soru gündeme gelebilir. Çünkü Demirtaş'ın ve eş başkanların Suruç olayından bu yana ve daha öncesinde terör konusundaki samimiyetsizlikleri açık bir şekilde ortaya çıkmıştır. İkircikli tavır sergileyenlerle bizim görüşmelerimizin bir sınırı olur. Terör söz konusu olduğunda, ülkenin demokrasi geleceği söz konusu olduğunda açık tavır sergilemeytenlerin teröre karşı mücadele konusunda bilgilendirilme hakları yoktur. Verilen bir bilgi kaç dakika sonra Kandil'e ulaşacak, bundan dahi emin değilsek nasıl bir bilgilendirme yapabiliriz? Hala katledilen vatandaşlarımız için bir kınama bile yayımlayamayanların teröre karşı mücadelesinden emin olabilir miyiz?

3.5 SAATLİK GÜVENLİK TOPLANTISI

Başbakan Davutoğlu başkanlığında dün akşam Çankaya Köşkü'nde yapılan güvenlik toplantısı 3.5 saat sürdü. Toplantıda son günlerde terörle mücadele kapsamında yurtiçi ve yurtdışında yapılan operasyonlar ve hava harekatlarının ele alındığı öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Dünyayı başlarına yıkarız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN