Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kritik görüşme sonrası iki partiden açıklama

Giriş Tarihi: 11.8.2015 01:52 Güncelleme Tarihi: 11.8.2015 03:51
Kritik görüşme sonrası iki partiden açıklama

Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. AK Parti'nin CHP heyetinde yer alan isim Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Başbakanlık Resmi Konutu'nda biraraya geldi. 18.05 sularında başlayan görüşme, akşam yemeğiyle devam etti. 18.35'te başlayan yemek ise 20.15'te sona erdi. Ardından görüşmelere devam edildi. Görüşmenin ardından da öngörüşmeleri yürüten CHP heyetinin başındaki isim CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, CHP Genel Merkezi'nde kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

ÖMER ÇELİK'İN AÇIKLAMASI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. AK Parti'nin CHP heyetinde yer alan isim Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Başbakanlık Resmi Konutu'nda biraraya geldi. 18.05 sularında başlayan görüşme, akşam yemeğiyle devam etti. 18.35'te başlayan yemek ise 20.15'te sona erdi. Ardından görüşmelere devam edildi. Görüşmenin ardından da öngörüşmeleri yürüten CHP heyetinin başındaki isim CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, CHP Genel Merkezi'nde kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.AK Parti'nin CHP heyetinde yer alan isim Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de Koç'un konuşmasının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çelik, "Aziz milletimizin huzurunda bugün verdiğimiz şehitlere rahmet diliyorum. Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Acılı ailelerine en içten taziyelerimizi arzederiz. Bugün Bakanlar Kurulu'na sunum yaptık, CHP ile yürüttüğümüz istikşafi görüşmelerin hükümet politikalarına ilişkin bölümleriyle ilgili bir tasnif yapmıştık. Bu bağlamda bu öngörüşmelerde hangi bakanımızın alanına giren konu varsa onu ilgili bakanlarımızın gündemine getirdik ve genel hükümet politikalarıyla ilgili aramızdaki tartışmaları Bakanlar Kurulumuzla paylaştık. Böylece MYK'mızdan sonra Bakanlar Kurulu'muza da istikşafi görüşmelerle ilgili bilgi vermiş olduk. Bugün ilk defa istikşafi görüşmelerin bitiminden sonra daha önce açıklandığı gibi Sayın Genel Başkanlar biraraya geldiler. Başbakanımızın daveti üzerine Sayın Kılıçdaroğlu'nun bunu olumlu bulması neticesinde burada gerçekleşti. Yemekli bir görüşme oldu, yaklaşık 4,5 saat sürdü. Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama sorumluluğu içerisinde, verilen sürenin dolmasına yakın, Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama sorumluluğu içerisinde her iki genel başkan en geniş yelpazede çeşitli değerlendirmelerde bulundular. Kuşkusuz, geniş bir yelpaze var Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama konusunda, farklı değerlendirmeler olabilir. Bunların hepsi gündeme geldi. İki genel başkan bunları paylaştılar. Ayrıca, istikşafi görüşmelerin neticesinde ortaya çıkan tabloları hem biz hem CHP heyeti kendilerine ifade etmişti. Bunun neticesi olarak da uzlaşılan, anlaşılmayan konular da her iki Genel Başkan görüşlerini ifade ettiler" diye konuştu.

Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Başbakanımız ve Genel Başkanımız, uzlaşılan, çatışılan, mesafe alınabilecek ve net uzlaşmazlık yönünden konularla ilgili uzun bir değerlendirmede bulundu. Görüşlerimizi açıkladı, akabinde Sayın Kılıçdaroğlu da kendi bakış açısından kendi zaviyesinden değerlendirmelerde bulundu. Gelinen noktada, şu anda bugün itibarıyla bu görüşme herhangi bir sonuca bağlanmış değil. Bu haftasonu gelmeden Perşembe ya da Cuma her ikisinin programına uygun bir biçimde bu görüşmenin devamı niteliğinde ama şu ya da bu yönde bir nihai değerlendirmeye varmak üzere tekrar biraraya gelecekler. Biraraya gelişin sonucunda nasıl bir noktaya varıldığını içtenlikle sizlerle paylaşacağız."

"Türkiye siyasi hayatında iki anadamarın, birbirine iki siyasi zıt akımın ama iki büyük damarın temsilcisi olan Genel Başkanların böylesine bir istikşafi görüşme sürecinin ardından biraraya gelmesi bir ilktir" diyen Çelik, "Yaklaşık 35 saatlik bir öngörüşme sürecinin arkasından siyasi hayatın iki damarını temsil eden aynı zamanda iki zıt akımı olan iki Genel Başkanı açık bir ortamda karşılıklı olarak görüşlerini paylaşmış oldular. Bu haliyle istikşafi görşümeler, arkasından Sayın Genel Başkanların biraraya gelmesi başlıbaşına Türk siyasi hayatı için bir kazanım olarak değerlendirilmektedir bizim tarafımızdan. Şuana kadar partilerin karşılıklı olarak çeşitli politikalarda birbirlerinin pozisyonlarını görmeleri Genel Başkanlar tarafından bunun değerlendirilmesinin yapılması, Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama konusunda seçeneklerin en geniş yelpazede değerlendirilmesi kuşkusuz bu açıdan bakıldığında şu ana kadar gelinen nokta itibarıyla Türk siyasi hayatı açısından başlıbaşına kıymet konusu bir alan oluşturmuştur. Bundan sonrasında her iki Genel Başkan buradaki değerlendirmeleri kendi takvimlerine ve takdir edecekleri günde kendi yetkili kurullarına götürecekler, kendi aralarında yaptıkları değerlendirmeyi, gelinen noktayı arkasından da Perşembe ya da Cuma günü bu görüşmenin devamı niteliğinde olan ama bir bakıma da nasıl bir sonuç çıktığıyla ilgili nihai değerlendirmeyi kendi aralarında yapacaklar. Onu da aynı şekilde aynı formatta sizlerle paylaşacağız. Biz görüşmenin açık ve samimi olması, herkesin görüşlerini nezaket içinde ifade etmesinden memnun oluyoruz" açıklamasında bulundu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kritik görüşme sonrası iki partiden açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN