Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel'e YAŞ darbesi

Giriş Tarihi: 11.8.2015
Paralel'e YAŞ darbesi

Geçen hafta yapılan Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) sonrası Gülen örgütünün yoğunlaştığı harp okullarıyla harp akademilerine neşter vurulması kararı alındı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde terfi, atama ve ihraç gündemiyle geçen hafta toplanan Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantılarından sonra oluşan komuta kademesi ve alınan kararların paralele büyük darbe vurduğu öğrenildi. SABAH'a konuşan "Paralel kumpas" mağduru üst düzey emekli askerler, "Bu YAŞ öncekilerden çok farklı. Bölücü terörle ve paralel terörle mücadelede kararlılık alınan kararlara yansımış. Paralelin istisnası dahi yok" değerlendirmelerinde bulundu. YAŞ kararlarına yansıyan kararlılığın yakın gelecekte hem PKK hem de Paralel örgüt ile mücadeleyi farklı bir boyuta taşıyacağı kaydedildi.

Fetullah Gülen PKK'ya neden tam destek veriyor?

GÜÇLÜ KOORDİNASYON

YAŞ'ta alınan bu etkili sonucun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanlığı arasında sağlanan güçlü koordinasyon sayesinde geldiği öğrenildi. Devletin zirvesindeki mutabakat ve koordinasyon ile isimlerin birkaç kriter ve elemeye tabi tutulması, YAŞ'ta paralel sızmanın önünü kesti. YAŞ öncesi kurulan mekanizma ve çalışmalarda devletin zirvesi paralel örgütün TSK içindeki adli müşavirliklere ve askeri okullara karşı özel ilgisi ile karşılaştı. Tabandan alt kademelere doğru ilerleyecek mücadelede bu alanlarda tedbirler alınacağı ifade edildi. Gülen örgütünün TSK'da adli müşavirlik ve askeri okullarda yoğunlaşıyor. Adli müşavirliklerde askerlerle ilgili tüm hukuki inceleme ve soruşturmaları yapılırken, Paralel Yapı bu alanı hedef aldığı askerlerin tasfiye edilmesi için araç olarak kullanıyor. Farklı mercilere haber servisi yapılarak, daha sonra da, bu haberler dayanak gösterilerek yazılan raporlarla tasfiye gerçekleşiyor. Gülen örgütünün yoğunlaştığı harp okulları ve harp akademilerinde ise paralel olmayan öğrencilerin disiplin notu düşürülerek atılması sağlanırken, paralel öğrenciler öne çıkarılıyor. Devletin zirvesinde neşter vurulması kararı alınan ikinci nokta da askeri okullardaki paralel yapılanma oldu.

Gülen'in yazarı ekranda rezil oldu
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel'e YAŞ darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN