Paralel kulaklar teröre sığındı

Giriş Tarihi: 13.8.2015
Paralel kulaklar teröre sığındı

Paralel Yapı'nın yasadışı dinlemelerine yönelik dava dün başladı. 54 sanığın avukatları, "Anlatılacaklar istihbaratı deşifre eder, kendileri ve verilecek isimler tehlikeye girer" diyerek kapalı duruşma talep etti, mahkeme de kabul etti

Paralel Yapı'nın yasadışı dinlemelerini yapan 10'u tutuklu 51 polis ve 3 TİB görevlisinin yargılamasına dün başlandı. Duruşmanın kapalı yapılmasını isteyen sanık avukatları "Sanıkların anlatacakları devletin İstihbarata Karşı Koyma faaliyetlerini deşifre edecek. Polis yeni yöntem bulmak zorunda kalacak. Kendileri ve verecekleri isimlerin hayati tehlikesi oluşacak" dedi. Mahkeme heyeti de "Sanık ifadeleri boyunca duruşmanın kapalı yapılmasına" karar verildi.

56 KİŞİYİ DİNLEDİLER

Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada aralarında siyasetçi, gazeteci, işadamlarının da bulunduğu kişileri dinleyen emniyetin paralel kulaklarının yargılaması başladı. Davaya tutuklu 10 sanık ve tutuksuz 14 sanık ile avukatlar katıldı. Sanıklar hakkında, 2009 ila 2013 yılları arasında 56 kişiyi dinlemekten "özel hayatın gizliliği ve örgüt kurma" suçlamaları yöneltildi. Mahkeme heyetinin tamamı izinli olduğu için nöbetçi heyet mahkemeye çıkarken başkanlığını Çocuk Ağır Ceza Başkanı Veysel Karani İsmailoğlu yürüttü. Yoklamanın ardından sanık avukatlarından Mustafa Kocadağ söz alarak "Burada sanık ve müştekilerin anlatacakları devletin 'İstihbarata Karşı Koyma' faaliyetlerini deşifre etmiş olacak. Bu konular devletin güvenliğini doğrudan ilgilendiriyor. Faaliyetlerin deşifre olmasıyla yeni istihbaratlar yeni yöntemler bulmak zorunda kalacak. Verecekleri isimler ve kendileri hayati tehlike yaşamaktadırlar" dedi ve duruşmanın gizli yapılmasını talep etti. Mahkeme heyeti de oy birliği ile sanıkların ifadeleri sırasında duruşmanın kapalı yapılmasına karar verdi ve salon boşaltıldı. Mahkeme heyeti 5 sanığın tahliyesine karar verdi.

4 YIL DİNLEYİP ŞANTAJ YAPTILAR
Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nce 4 yıl boyunca "usulsüz dinlemeler" yapıldığı gerekçesi ile 5 ay önce dava açılmıştı. Emniyet müdürleri Hüseyin Aşkın, Ahmet Sula, Cihat Şerolar, İbrahim Hakkı Seydioğulları, Abdurrahman Akünal, Koray Öner, Beyti Kalaycı ve Cem Akgün'ün, farklı isimleri çıkar amaçlı suç örgütleriyle irtibatlandırmak suretiyle dinleme kararı aldıkları tespit edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel kulaklar teröre sığındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN