PKK ‘çözüm’ü böyle bitirdi

Suruç komplosuyla polis-asker katliamına girişen kanlı örgüt, ABD ve AB’den bile ‘Türkiye haklı’ cevabı almıştı. HDP, Paralel, CHP ve Doğan Grubu, sandık tekrar görününce, bu gerçeği görmezden gelip, ‘çözümü iktidar bozdu’ algısına girişti.

Giriş Tarihi: 25.8.2015 09:44 Güncelleme Tarihi: 25.8.2015 10:34
PKK ‘çözüm’ü böyle bitirdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın 2013 yılında başlattığı ,HDP'nin seçim barajını geçmesinin ardından PKK'nın eylemleri başlayınca bitti. Seçim sonrası PKK, askere polise pusu ve mayın tuzakları kurarak saldırdı. Çok sayıda sivilin de yaşamını yitirdiği saldırılarda 59 güvenlik görevlisi şehit oldu.

Türkiye'nin partisi olacaklarını beyan ederek seçimde yüzde 13 oy alan HDP ile PKK arasında 7?Haziran sonrası "Başarı kimin" tartışması başladı. 29 Nisan'da Siirt'te köy muhtarı Mustafa Turhan'ı öldüren ve seçime yönelik halkı tehdit eden PKK, HDP'li ve Figen Yüksekdağ'ın seçimdeki başarıyı kendilerine mal etmesinden rahatsız oldu. Zaman zaman serleşen tartışmalar sonunda PKK ve HDP sonunda terör eylemlerine destek söyleminde birleşti ve düğmeye basıldı.12 Temmuz'da ilan ettiler


Önce HÜDA PAR'ı hedefe alan örgüt, 9 Haziran'da Diyarbakır'da HÜDA PAR'lı Aytaç Baran'ı öldürdü. Saldırı sonrasında süren olaylarda, toplam 5 kişi hayatını kaybetti. 12 Temmuz'da ise PKK, Özgür Gündem gazetesi aracılığıyla Çözüm Süreci'nin bitirdiğini ilan etti.

20 Temmuz'da HDP Eş Başkanı Yüksekdağ'ın eski partisi ESP'nin gençlik kollarına yönelik Suruç'ta canlı bomba saldırısı gerçekleşti. Toplantı alanının HDP'li belediyeye ait olmasına ve kaymakamlığa "Güvenliği biz sağlayacağız" güvencesini HDP'nin vermesine karşın 34 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı sonrası PKK eylemlerine başladı.Aynı gün Adıyaman'da Koçali Barajı'nı koruyan jandarmaya yapılan saldırıda Onbaşı Müsellim Ünal şehit oldu.


-22 Temmuz: Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde polis memurları Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar evlerinde uyurken şehit edildi. PKK, saldırıyı Suruç misillemesi olarak yaptığını duyurdu.

-23 Temmuz: Diyarbakır'n Yenişehir ilçesinde kaza ihbarı yaparak tuzak kuran PKK'lı teröristler polis memuru Tansu Aydın'ı şehit etti.

-25 Temmuz: Diyarbakır'ın Lice ilçesinde askeri aracın geçişi sırasında bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi, Astsubay İsmail Yavuz, Uzman Çavuş Mehmet Koçak şehit oldu.

-27 Temmuz: Malazgirt Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız, eşi ve çocuğunun önünde şehit edildi.

-28 Temmuz: Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde sivil kıyafetle çarşıya çıkan Uzman Çavuş Ziya Sarpkaya teröristlerin hain saldırısında şehit düştü.

-30 Temmuz: Şırnak'ta yol emniyetini sağlayan güvenlik güçlerine PKK saldırdı. Üsteğmen İbrahim Tanrıverdi, Onbaşı Hamza Yıldırım, Er Kaan Kandemir şehit oldu.

-31 Temmuz: Adana'da Pozantı Emniyet'ine PKK'nın düzenlediği saldırıda polis memurları İsa İpek ve Serdar Kazar şehit düştü

-1 Ağustos: Kars'ta yola döşenen mayının patlatılması sonucu Uzman Çavuş Ali Gökçe, şehit oldu.

-2 Ağustos: PKK, 2 ton bomba yüklü araçla Ağrı'da jandarma karakoluna saldırdı. Erler Mansur Cengiz ve Vedat Mat şehit oldu. Aynı gün Mardin'de teröristlerin petrol boru hattına saldırısında Er Barış Akkabak şehit düştü.

-4 Ağustos: Şırnak'taki yol emniyetini sağlayan güvenlik güçlerine saldırıda Uzman Çavuş Mehmet Acar ile Er Abdülkadir Pektaş ve Er Abdülhalik Araz şehit oldu.

-8 Ağustos: Şırnak'ın Cizre ilçesinde roket atarlı saldırıda Polis memuru Hüseyin Parça, şehit oldu. Aynı gün Mardin'de PKK saldırısında polis memuru Abdullah Ümit Ercan şehit oldu.

-9 Ağustos: Şırnak'ın Silopi ilçesinde PKK'lıların saldırısı sonucu polis memuru Muhammed Onur Demir şehit oldu.

-10 Ağustos: İstanbul'da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda polis müdürü Beyazıt Çeken şehit oldu. Aynı gün Şırnak'taki mayınlı saldırıda özel harekat polisleri Şahin Polat, Resul Kayaoğlu, Savaş Akyol, Mustafa Yahya Mercan şehit düştü.

-11 Ağustos: Şırnak'taki hain saldırıda Onbaşı Barış Ayberk şehit oldu.

-12 Ağustos: Diyarbakır'da PKK'nın karakolu hedef alan saldırısında Uzman Çavuş Fatih Gökşen şehit oldu.

-13 Ağustos: PKK'nın Bingöl karayoluna döşediği bomba patladı, Uzman Çavuş Veysi Ateş, şehit düştü.

-14 Ağustos: Hakkari Dağlıca'da PKK'nın saldırısı sonucu Astsubay Dursun Taştiken, uzman çavuşlar Yasin Gencer ve İbrahim Taş şehit oldu.

-15 Ağustos: Bingöl-Erzurum karayolunu kapatan PKK'ya karşı operasyonda Astsubay Muhammed Gürlek ile uzman çavuşlar Musa Saydam ve Haşim Dirik şehit düştü.

-16 Ağustos: Hakkari'de Komiser Ahmet Çamur, PKK saldırısında şehit oldu.

-17 Ağustos: Kars'ta PKK ile çıkan çatışmada Astsubay Nurettin Öztürk, şehit düştü.

-18 Ağustos: Diyarbakır'ın Lice ilçesinde PKK ile çıkan çatışmada Teğmen Ubed Turan, uzman çavuşlar Mehmet Tufan, Latif Adiguzel ile Astsubay Metin Aydemir şehit oldu.

-19 Ağustos: Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yola döşenen mayının patlaması sonucu uzman çavuşlar Hakan Aktürk, Barış Akın, Ferit Gerekli ile erler Bahadır Aydın, Halil Barkın, Emre Kaan Arlı, Recep Beycür ve Ömer Erüstün şehit oldu.

-21 Ağustos: PKK tarafından Siirt'de düzenlenen saldırıda er Ömer Erüstün şehit düştü.

-22 Ağustos: Şırnak'ta düzenlenen PKK saldırısında Yüzbaşı Ali Alkan şehit oldu. Diyarbakır'da düzenlenen hain saldırıda ise Onbaşı Mehmet Kara'yı şehit etti.

-23 Ağustos: Mardin'in Nusaybin ilçesinde babasının evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda polis memuru Yakup Met şehit oldu.

-24 Ağustos: Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Tekeli köyü yakınlarında askeri konvoya PKK teröristlerin mayınlı saldırısında sözleşmeli er Ahmet Bıçakçı ile Astsubay Kenan Ceylan şehit oldu.

OPERASYONLARLA PKK FERYADA BAŞLADI


Türkiye içinde ve Irak'ın kuzeyinde 22 Temmuz'dan bu yana PKK'ya yönelik operasyonlarda 814 terörist etkisiz hale getirildi. Hava operasyonları sonucu yurtdışında yaklaşık 450 terörist yaralandı, yurtiçindeki operasyonlarda ise 250-300 teröristin yaralandığı tespit edildi. Operasyonlarda PKK'nın kampları, para ve uyuşturucu depoları, mağaraları yerle bir edildi. Öldürülen teröristlerin arasında PKK'nın üst düzey elebaşılarının da olduğu öğrenildi. PKK'nın yerli istihbarat ve yeni geliştirilen füzelerle ağır darbe alması üzerine PKK ve HDP Çözüm Süreci'ni kendilerinin bitirmediği yaygarasını koparmaya başladı. PKK, Paralel Yapı ve Doğan medyası da bu kapsamda yayınlar yapmaya başladı.

HDP'Yİ PARLATMA, PKK'YI AKLAMA MEDYASI

Terör örgütü PKK'nın hain eylemlerini görmezden gelen ve HDP'yi erken seçime hazırlayan PKK, Paralel Yapı ve Doğan grubuna ait basın yayın kuruluşları Çözüm Süreci'ni hükümetin bitirdiğine ilişkin algı operasyonları başlattı. Erken seçim öncesi algı operasyonlarını yoğunlaştıran PKK, Paralel Yapı ve Doğan medyasının bu kapsamda çeşitli dönemlerde attığı manşetler dikkati çekti.

TÜRKİYE OYUNU?BOZDU

7 Haziran'da HDP'nin barajı aşmasıyla Türkiye'yi bölme hayaline kapılan PKK, Suriye'nin kuzeyinde fiili olarak hayata geçirdiği yeni Kürt devleti projesine Türkiye'den de toprak katmak için Çözüm Süreci'ni sona erdiren saldırıları başlatmıştı. Türk kamuoyu 'koalisyon'la meşgulken Kobani ve Suruç oyununu tezgahlayanların planı, TSK'nın Suriye'de DAEŞ, K.Irak ve Türkiye içinde PKK'ya yaptığı nokta operasyonlarla suya düştü.

ALGI MEDYASI İŞ BAŞINDA

HDP'lilerin 'Sırtımızı onlara dayıyoruz', 'PKK terör örgütü değil, özgürlük savaşçısı' sözleriyle açık açık itiraf ettiği bu işbirliğinden sonuç alınamayacağının anlaşılması ve 1 Kasım'da tekrar seçimin görünmesi, yeniden 'cici çocuk' rolüne dönme mecburiyeti doğurdu. 7 Haziran'da HDP'nin barajı aşması için her yola başvuran Paralel örgütün yayın organları, Doğan medyası ve işbirlikçileri, 'çözümü devlet bozdu' yalanıyla propaganda başlattı.

GÜN GÜN 'ÇÖZÜM' SABOTAJI

29 HAZİRAN


Karayılan "Açıkça söyleyeyim, onlar Rojava'ya müdahale ederse Türkiye'nin tümü savaş sahasına dönüşür" dedi.

11 TEMMUZ

KCK barajları gerekçe göstererek ateşkesi bitirdiğini açıkladı.

14 TEMMUZ

KCK Eş Başkanı Bese Hozat "Devrimci halk savaşı ve serhıldan" çağrısı yaptı.

20 TEMMUZ

Suruç'ta soru işaretleriyle dolu bombalı saldırıda 32 genç hayatını kaybetti.

20 TEMMUZ

Adıyaman'da PKK'lılar askerle çatıştı, Uzman Onbaşı Müsellim Ünal şehit oldu.

20 TEMMUZ

KCK Eş Başkanı Cemil Bayık halkı silahlanmaya, tünel ve siper hazırlamaya çağırdı.

22 TEMMUZ

Ceylanpınar'da polis memurları Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar evlerinde uyurken şehit edildi.

23 TEMMUZ

Diyarbakır'da trafik kazası ihbarına giden polis ekibine pusu kuruldu, polis memuru Tansu Aydın şehit edildi.

23 TEMMUZ

Kilis'in Elbeyli ilçesinde DAEŞ'in saldırısında Astsubay Yalçın Nane şehit oldu.

24 TEMMUZ

TSK'ya bağlı jetler Kuzey Suriye'de DAEŞ, K. Irak'a PKK hedeflerini vurmaya başladı.

Star

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK ‘çözüm’ü böyle bitirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN