cilerden 'ya sert tepki

Terör örgütü 'nın 7 Haziran seçimlerinin ardından 2 yılı aşan çatışmasızlık süreci sonrasında eylemlerine yeniden başlaması ve özellikle bölgedeki gerek kamu gerekse özel sektör larını hedef alması cilerden büyük tepki görüyor.

Giriş Tarihi: 27.8.2015 11:19 Güncelleme Tarihi: 27.8.2015 11:20
Sanayicilerden PKK'ya sert tepki
Son terör olaylarının bölgeye yönelik lara etkisini değerlendiren ( Ankara Odası) Başkanı , 2013 yılından itibaren başlayan çatışmazlık sürecinde siyasetçilerin büyük bir risk aldığının bugün anlaşıldığını söyledi. Özdebir, "Süreç tarafından suistimal edildi. Çatışmasızlık sürecinde, çatışma için gerekli her türlü altyapıyı oluşturdular" diye konuştu.

"Saldırılara rağmen bölgeye yönelik yatırım şevki var"

Söz konusu dönemde PKK'nın alan hakimiyetini genişlettiğini kaydeden Özdebir, "PKK'nın hazırlıklarına rağmen bölgeye yönelik ciddi bir yatırım şevki oluştuğunu" ifade etti.

Doğu ve Güneydoğu'da birçok organize sanayi bölgesinin alanlarını büyütmeye karar verdiğini anlatan Özdebir, "Yatırım için sırada bekleyenler vardı. Bu süre içinde bölgede ticari ve sosyal hayat gelişti. Bu gelişmelerin hepsi 7 Haziran seçimlerinden sonra yerle bir oldu. Ama şu unutmayalım: Oradaki suça bulaşmamış vatandaşlarımız, bu huzur döneminin kendilerine büyük bir kazanım getirdiğini anladılar" değerlendirmesinde bulundu.

"PKK, rantının kesilmesini istemiyor"

Özdebir, bölgede ciddi bir rant paylaşımı olduğunu söylerken, PKK'nın kadrolarının başta Kandil olmak üzere Avrupa'nın çeşitli şehirlerinde lüks içinde yaşadıklarının altını çizdi. ASO Başkanı Özdebir, "Bu değirmenin suyu nereden gelecek? Haraç topluyorlar, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı yapıyorlar. Ortada büyük bir rant dönüyor. Bu rantın kesilmesini istemeyecekleri biliniyordu" dedi.

"Devlet fedakarlık yaptı"

"Yatırımlar konusunda sürü psikolojisi etkisi var" ifadelerini kullanan Özdebir, herkesin bekleme dönemine girdiğini kaydetti. ASO Başkanı, "Çarkın dönmesi lazım. Bekleme dönemine girdiğiniz zaman çarkın dönüş hızı yavaşladığı için işletmeler öz kaynaklarını tüketmeye başlıyor. Bu da borçların ödenememesi, vadelerin uzaması gibi başka zafiyetlere neden oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Yurt içi ve dışında ülke aleyhine ciddi bir algı yönetimi yapıldığını belirten Nurettin Özdebir, "Bunu terör örgütleri yapıyor, paralel örgütler yapıyor, Türkiye ile ilgili hesabı olan dış güçler yapıyor" dedi.

Çatışmasızlık döneminde asıl fedakarlığı devletin yaptığının altını çizen Özdebir, "Devlet, toleransının sınırlarını çok genişlettiği için çatışmasızlık oldu. Zaten bunun böyle olacağı belliydi. İç Güvenlik Yasası'nın hazırlanmasındaki amaç, bu yaşanacak olaylara ilişkindi" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, kurumsal olgunluğa sahip güçlü bir devlet olduğunu dile getiren Özdebir, devletin gücü ve vatandaşın sağduyusu karşısında terör eylemlerinin başarıya ulaşamayacağını söyledi.

"En büyük teşvik ülkedeki istikrar"


Son yaşanan terör olaylarına rağmen yatırımcıların bölgeden vazgeçmediklerini belirten Özdebir, herhangi bir malın sevkıyatında yol güvenliği sağlanamadığı müddetçe yatırımın bir anlamının olmadığını kaydetti.

Geçmiş dönemlerde bölgede yatırımları canlandırmak için çok sayıda teşvik paketi açıklandığını anımsatan Özdebir, "Ama görünen o ki en büyük teşvik ülkedeki istikrar. İstikrar teşviki olmadan diğer teşvikler beş para etmiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayicilerden PKK'ya sert tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN