Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Himmet baskını operasyonu ile ilgili flaş ayrıntılar

Paralel basın organlarının sohbet baskınıymış gibi kamuoyuna lanse etmeye kalkıştığı Mali polisin paralel yapının Libadiye’deki Himmet toplantısı baskınına ilişkin önemli ayrıntılar ortaya çıktı. Bazı şüpheliler sorgularında “sohbet değil mütevelli toplantısı yapılıyordu” dedi.

Giriş Tarihi: 3.9.2015 18:19 Güncelleme Tarihi: 3.9.2015 18:46
Himmet baskını operasyonu ile ilgili flaş ayrıntılar
SOHBET DEĞİL MÜTEVELLİ TOPLANTISI

Paralel basın organlarının sohbet baskınıymış gibi kamuoyuna lanse etmeye kalkıştığı Mali polisin paralel yapının Libadiye'deki Himmet toplantısı baskınına ilişkin önemli ayrıntılar ortaya çıktı. Bazı şüpheliler sorgularında "sohbet değil mütevelli toplantısı yapılıyordu" dedi.
İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Libadiye'de bulunan bir bişim firmasının FETÖ örgütüne mali kaynak sağladığına ilişkin bir süredir soruşturma yürütüyordu. Hatta firmanın isminin açılımının cemaat içerisinde ve sektörde Fethullah Bilişim Sistemleri olarak tanınıyordu. Bir gizli tanık emniyetteki ifadesinde 5 katlı bu firmada her salı akşamı Mütevvelli Heyeti toplantısı yapıldığı yönünde bilgi verdi. Bu toplantılarda paralel yapının bölgedeki iş ve işleyişinin finanse edilmesine yönelik kararlar alındığını belirten tanık toplantıya katılan kişilerin kimliklerine ilişkin de ayrıntılar verdi.

MÜTEVELLİ HEYETİ HİMMET TOPLANTISINDAYDI
Terör ve Örgütlü Suçlar Savcılığı ve Sulh Ceza Hakimliği'nden gerekli arama kararlarını alan Mali Şube Ekipleri, Salı günü Himmet Toplantısı'nın gerçekleştirileceği bina çevresinde gerekli tertibatı aldı. Bir süre çevreyi gözetleyen ve saat 21.00'de başlayacak toplantı başladığını haber alan polisler, binaya girmek istediklerinde iş yerinin kapısı içeriden açılmadı. Bir polis memuru camdan girdiği binanın kapısı açınca ekipler işyeri sahibi olan Abdullah B.'nin odasını bastı. Mütevelli Heyeti toplantısı burada gerçekleştiriliyordu ve heyetin başkanı da Abdullah B. idi.

PARÇALANAN KAĞIT DELİL
Mali Polis, Ferhat Tunalı kod ismini kullanan Abdullah B.'nin odasına girdiğinde bir masanın etrafında toplanmış 9 kişilik mütevelli heyetini toplantı halindeyken buldu. Önlerinde not kağıtları bulunan şüphelilerden biri üzerinde kurban ve bazı para miktarları ile cemaatin bazı faaliyetlerine ilişkin notlar alınmış kağıdı küçük parçalara ayırıp yere atsa da görevli polisler yırtılan kağıdı alıp parçaları birleştirmek suretiyle kağıdı delil olarak dosyaya koydu. Toplantı odasına cep telefonu sokulmaması, telefonların bir köşedeki oda da bırakılması dikkat çekti. Odada ayrıca Gülen'e ait CD ve kitaplar bulundu. Fakat kitap okunduğuna ya da CD seyredildiğine dair bir bulgu elde edilemedi.

KANIT TUTANAK DOSYADA

Toplantı basıldıktan sonra işlemler sürdüğü sırada görevli polis ile sohbet eden bir şüpheli, samimi itiraflarda bulundu. Fethullah Gülen cemaatine mensup mütevelli heyeti üyesi olduklarını, her Salı burada toplantı yaptıklarını bugün de mütevelli heyeti olarak toplandıklarını anlattı. Bu bilgi Mali polis tarafından tutanak altına alınıp bilgi veren kişinin de imzası alındı. Bu kişi imza vermekten geri durmadı. Paralel yapının yayın organları tarafından ileri sürülen sohbet baskını yapıldığı iddiası bu tutanak ile çürütülüyor. Çünkü bilgi veren kişi mütevelli olduklarını açıkça beyanında zikrediyor.

İFADELERİNDE İTİRAF ETTİLER
Diğer taraftan emniyette sorguları süren şüphelilerden bazılarının da Libadiye'deki bilişim firmasında gerçekleştirilen ve polis tarafından basılan toplantının sohbet toplantısı değil Gülen cemaatinin bölgeye ilişkin mali işlerinin masaya yatırıldığı bir toplantı olduğunu kaydettiler. Emniyetteki sorguları süren şüphelilerin Cuma günü adliyeye çıkarılmaları bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Himmet baskını operasyonu ile ilgili flaş ayrıntılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN