O dağlar temizlenecek

Giriş Tarihi: 8.9.2015
O dağlar temizlenecek

na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Davutoğlu: O dağlar o teröristlerden ne olursa olsun temizlenecek. Bu ülkenin dağları, yaylaları, şehirleri teröristlere terk edilmeyecek

dün Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar'ı Çankaya Köşkü'nde kabulünün ardından Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Davutoğlu şu değerlendirmelerde bulundu:

BİLİNÇLİ SALDIRILAR: Bu vatanın birliği için mücadele eden şehitlerimize, 16 kahraman karşdeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ülkemiz son dönemde sınamalarla karşı karşıyadır. 7 Haziran seçimlerini, son derece demokratik bir şekilde yaptıktan ve bu seçimlerin neticesinde milli iradenin tecellisiyle birlikte yeni bir döneme adım atma kararlılığını yaşadıktan sonra ülkemiz, bilinçli bir şekilde dışarıdan ve içeriden şer odaklarının desteklediği eş zamanlı bir terörist saldırısı ile karşı karşıya kalmıştır

GÜVENLİK BİRİMLERİNE TALİMAT: Daha seçimin ilk haftasından itibaren bölücü terör örgütü çözüm sürecinin sona erdiğinin sinyallerini verdi. Terör saldırıları karşısında ülkemizin birliği ve beraberliğini koruma kararlılığından hiçbir zaman tereddüt göstermedik, bu kararlılığı en açık şekilde her zaman ortaya koyduk. 24 Temmuz'dan bu yana bütün güvenlik birimlerimize Türkiye'nin neresinde olursa olsun ve hangi şer mihraktan beslenirse beslensin terör örgütlerinin tümüyle tasfiyesi için kuvvetli bir siyasi iradeyle talimat verilmiştir. Her zaman vurguladığımız gibi, bu terör saldırıları karşısında ülkemizin birliği ve beraberliğini koruma kararlılığından hiçbir zaman tereddüt göstermedik, bu kararlılığı en açık bir şekilde her zaman eylemlerimizle ve söylemlerimizle ortaya koyduk.

GÖRMEYENLERİ LANETLİYORUM: Bölücü terör örgütünün Kuzey Irak'ta lojistik depoları, karargahları güçlü bir darbeyle tasfiye edilmiştir. 2 Eylül'den itibaren Yüksekova ve çevresinde terör örgütünün yuvalandığı bölgelere karşı operasyon sürdürülmüştür. Dün (önceki gün) başlayan çatışmalar aralıksız olarak bugüne kadar sürmüştür. Özel komando birlikleriyle takviye edilen güvenlik güçlerimiz şehit düşen kahraman askerlerimize ulaşmıştır. Çatışmalarda şehit düşen askerlerimiz bölgeden tahliye edilmiştir. Kahraman askerlerimizin görmek istediği tek şey, milletimizin teröre karşı birliktelikle hareket etmesidir. Bizim askerlerimiz bu ülkenin çocuklarıdır ve bu ülkeyi sonuna kadar koruyacaklardır. Güvenlik güçlerimizin gözlerinden öpüyorum, onların bu gayretlerini görmeyenleri lanetliyorum.

SOSYAL MEDYADA KARA PROPAGANDA: Maalesef sosyal medya üzerinden kara propaganda yürütüldü. Milletimizin ve TSK'nın moralini bozmak için nice sayılar nice haberler üretildi. PKK'yı eleştiremeyenler askerimizden hesap sormaya kalktı. Bu kara propagandanın odağı olan mihraklar, terör mihrakları; ne yaparsanız yapın, terörle mücadelemizdeki kararlılığımızdan bizi döndüremeyeceksiniz. Zor zamanlarda ayakta durmak gerektiğinde milleti sendeletmeye çalışanlar, eminim tarihte kendilerine layık görülen son derece zelil bir yere sahip olacaklar. Şiddete karşı, vahşete karşı, teröre karşı hep beraber mücadele ederken bu kara propagandaya karşı da omuz omuza vermek durumundayız.

TEMİZLENECEK: O dağlar o teröristlerden temizlenecek. Ne olursa olsun temizlenecek. Bu kadar. Bu ülkenin dağları, ovaları, yaylaları, şehirleri teröristlere terk edilmeyecek. Bu mücadelenin sonuna kadar gideceğinden kimsenin tereddüdü olmasın.

MUHALEFETE ÇAĞRI: Tüm siyasi partilere elinizi taşın altına koyun demiştim. Eğer gelselerdi teröre karşı en güçlü mesajı vermiş olurduk. Buradan muhalefet partilerine de seslenmek istiyorum. Gelin küçük siyasi hesapları bir kenara bırakılım. Türkiye'nin birliğine sahip çıkalım. Ortak idealler çevresinde toplanalım. Ülkemizin huzuru ve birliği için bütün partileri, teröre karşı omuz omuza vermeye ve aynı dili kullanmaya davet ediyorum

SEÇİM HUKUKİ ŞARTLAR İÇİNDE YAPILACAK: 1 Kasım'daki seçim normal, hukuki şartlar içerisinde yapılacak.

ÇANKAYA'DA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI


Başbakan Ahmet Davutoğlu, 16 askerin şehit olduğu hakkında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na geniş ve kapsamlı bilgi verdi. Kılıçdaroğlu'nun talebi üzerine gerçekleşen görüşme Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Davutoğlu'nun Dağlıca saldırısına ilişkin basın toplantısı nedeniyle 30 dakika geç başlayan görüşme 45 dakika sürdü. CHP kaynaklarından edinilen bilgilere göre başbaşa gerçekleşen görüşmede, CHP lideri Türkiye'yi yasa boğan Dağlıca saldırısı hakkında bilgi aldı. Davutoğlu'nun 16 askerin şehit olduğu, 6 askerin de yaralandığı saldırı hakkında geniş ve kapsamlı bilgi verdiği belirtilirken Kılıçdaroğlu da bölgede son dönemde yaşanan terör olayları başta olmak üzere Dağlıca saldırısı hakkında partisinin kaygılarını dile getirdiği kaydedildi. Kılıçdaroğlu'nun saldırının üzerinden 24 saat geçmesine rağmen kamuoyunu aydınlatıcı bilgi verilmemesini de eleştirdiği öğrenildi. Davutoğlu'nun ise Kılıçdaroğlu ile görüşmesinden önce basın toplantısı düzenlediğini ve kamuoyuna geniş ve kapsamlı bilgi verdiğini söylediği ifade edildi. Davutoğlu'nun basın toplantısında da dile getirdiği Dağlıca bölgesinin emniyete alınması için mayın tarama çalışması yapıldığını, bu sırada askerin önce uzun namlulu silahla arkasından da mayınlı saldırıya maruz kaldığını ve PKK'ya anında cevap verildiği bilgisini verdiğini, çatışmaların ise aralıksız bugüne kadar sürdüğünü söylediği kaydedildi. Başbakan Davutoğlu, saat 16,30'da ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Çankaya Köşkü'nde bir değerlendirme toplantısı yaptı. Görüşmede Akar, Davutoğlu'na detaylı bilgi verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O dağlar temizlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN