Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nasıl asılır?

Giriş Tarihi: 15.9.2015 10:35 Güncelleme Tarihi: 15.9.2015 10:57
Türk bayrağı nasıl asılır?

nasıl asılır?” şeklindeki bir soruyla çoğumuz karşılaşmamış, bütün iyi niyetimizle Türk bayrağını balkonlara, pencerelere, araçların camlarına gönlümüzden geldiği gibi asmışızdır. Fakat Türk bayrağının gerçek asılma şekli şu anda Türkiye’nin dört bir yanında maalesef doğru olarak uygulanmıyor. Hatta doğru asanların yanlış astığı iddia ediliyor.

Sabah.com.tr/Abdulaziz KARAKUŞ

Şehit haberlerine tepki olarak bu günlerde yurdun dört bir yanını saran Albayraklar doğru asılıyor mu?

Araştırmacı Yazar Yalçın Koçak, yıllar önce bayrağın doğru asılmasına dair şu cümleleri yazdı…

"Bayrakların savaşta, barışta ve işgal altında nasıl asıldıklarına bakalım. Bakalım da hatalarımızı veya kandırıldıklarımızı anlayalım.
Yatay çizgili ve renkli bayraklar örneğin: Fransız, Bulgar, v.s. savaşta kendi ekseninde alttaki renk üste gelecek şekilde ters asılır.

"HİLAL ALTTADIR YILDIZ ÜSTTE"

Bizim bayrağımız ise tabi sembollerden oluşur. Balkanlar'daki, Anadolu'daki ve de Arap Yarımadasındaki tapu senetlerimiz olan şehitliklerimize ve kabir taşlarımıza bakarsak hilal alttadır ve iki elini göğe açmış yıldızı kucaklamaya hazırdır.

"DEVLET KURUMLARI DA YANLIŞ ASIYOR"

Şimdi gönder için yapılan larımızı binalara asıyoruz ve hilal aşağı doğru duruyor. Bu işgal yıllarının garipliğidir. Cebinizdeki paralara bakın hilal göğe el açmış yıldız da üsttedir. Okullar, üniversiteler, askeri karargâhlar hep hatalı bayrak asmaktadır."

Yalçın Koçak'ın tarif ettiği nın doğru asılma şekilleri...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk bayrağı nasıl asılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN