Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hem hem avcı

Selam Tevhid Kumpası soruşturması kapsamında gözaltına alınan ’nın örgüt lideri Fethullah Gülen’den gelen talimatlar doğrultusunda algı operasyonu amaçlı operasyonlar gerçekleştirmekle suçlanıyor.

Giriş Tarihi: 19.9.2015 16:34 Güncelleme Tarihi: 19.9.2015 16:38
Hem savcı hem avcı
Selam Tevhid soruşturması ile ilgili paralel yapıya mensup polislerin gerçekleştirmek istediği operasyon öncesinde 2013 Eylül-Ekim aylarında yani kamuoyunun Selam Tevhid soruşturmasından hiç haberdar olmadığı bir dönemde sistematik olarak İstihbarat-Muta-Acem konularıyla ilgili anti-propaganda çalışması yapan Avcı'nın muhtemel operasyon öncesinde şüphelilere yüklenecek Muta suçlaması ile ilgili kamuoyunu şekillendirdiği belirtiliyor.

AMACI TABANA ALGI

Avcı'nın gerek TV programlarında gerekse de yazılarında sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü soruşturmasının haklılığı üzerinde durduğu, lider Gülen ve örgütün talimatı ile Acem/İran düşmanlığını tabana yaymakta görevli olduğu kaydediliyor.

DOSYASI KABARIK

Cumhuriyet eski 'nın dosyası bir hayli kabarık. Gülen Örgütü'nün hukuki konularda algı operasyonları yapan ekibin içinden olan Avcı, Ergenekon sürecinde de aktif rol oynamıştı. Avcı hakkında MİT müsteşarı Hakan Fidan için yazısında 'hain' diye hakaret etmesi nedeniyle hazırlanan bir iddianame mevcut.

MANUPÜLE ETMEK İSTEDİ

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın da avukatlığını üstlenen eski savcı Avcı, Bugün'deki köşesinde Gülen Örgütü'nün uydurduğu ve bu sayede 3 bine yakın kişiyi dinlediği Sözde Tevhid-i Selam Örgütü'nün varlığına dair manipule yazılara imza atmasıyla tanınıyor. Recep Tayyip Erdoğan'ın "Selam Örgütü diye bir örgüt uydurmuşlar, 3 bine yakın kişiyi 3 yıl dinlemişler..." diyerek eleştirdiği kumpası köşesine "Yalan söylüyor yine. Örgütün uyduruk olduğu da yalan, 3000 kişinin dinlendiği de. Örgüt buz gibi gerçek. Tam adı Tevhid-i Selam (Yani Tevhid ve Selam). Selam ile Tevhid-i Selam örgütünün bir ilgisi yok diyenler manipülasyon yapıyor." diye taşıyan Avcı, Gülen örgütüne bağlı hakim ve savcıların uyduruk soruşturmalarını yazılarına dayanak yapmıştı. Bugün'de yazdığı bir köşe yazısında Hakan Fidan hakkında 'hain' ifadesini kullanan Avcı, hakkında 2 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

ERGENEKON'UN FETÖ SÖZCÜSÜ

sürecinde davayı FETÖ'nün istediği yöne şekillendirmekte görevi olan Avcı o süreçte verdiği beyanatlarla kamuoyunu yönlendirmişti. Ahmet Şık'ın mahkeme kararıyla el koyulan kitabıyla ilgili değerlendirmesinde, "Savcı ve mahkeme ona kitap olarak değil, örgütsel doküman olarak bakar." diyen Avcı, Ergenekon soruşturmalarını ve Oda TV operasyonunu değerlendirirken de FETÖ'ye bağlı hakim ve savcılara destek çıkarak "Burada, 'Bence şöyle olması lazım. Bu işin sınırlarının böyle olması lazım.' şeklindeki temenniler hissidir. Bu zamana kadar terör örgütü soruşturmaları hep bu şekilde yürütülmüştür. Savcılar, bu noktada gazetecilerin ve medya unsurlarının hissiyatına, temennilerine göre değil, tabii ki mevcut kanunların gösterdiği yol haritalarına göre hareket edecek." demişti.

ORDU BAKİ, GENERALLER GEÇİCİ

Subay eşlerinin Balyoz davasını protesto etmek için Anıtkabir'e gitmesini de "Atatürk üzerinden yargıya müdahale var" diye eleştiren eski Cumhuriyet savcısı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un bir televizyon programında Ergenekon davası ile yaptığı açıklamaları talihsiz açıklamalar olarak değerlendirmişti. Tutuklamalar karşısında "Ordumuz bakidir, generaller geçicidir." diyen Avcı, ordunun içindeki demokrasiyi hazmedemeyen bazı askerî erkânın uzaklaştırılması gerektiğini belirtmişti.

FETÖ'YE DEĞİL, ERGENEKON'A BAK!

FETÖ'nün devletin en kilit noktalarında mevzilenmesine hiç değinmeden Ergenekon'un Yargıtay, Danıştay, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ile Anayasa Mahkemesi'nde bir organizatör düzenleyici üssü bulunduğunu savunan Avcı, "Yüksek yargı tam bir ideolojik cephe halinde hareket ediyor." diye beyanatlar savurmuş, ancak Gülen Örgtü'nün buralardaki uzantılarına nedense hiç değinmemişti.

ABANT PLATFORMLARININ VAZGEÇİLMEZİ

Her yıl Gülen Örgütü'nün düzünlediği Abant Platformu toplantılarının vazgeçilmez isimlerinden olan eski savcı Gültekin Avcı, FETÖ'nün hukuki anlamda köşeye sıkıştığı her durumda görüş alarak kamuoyunu manipüle eden bir kişilik.

IRKÇI "YAMYAM" TWİTİ

Eski savcı Gültekin Avcı attığı skandan tweetlerle de gündem olmuştu. Gülen Örgütü'nün Afrika'daki eğitim faaliyetlerine gönderme yaparak twitter'dan "Adını bile duymadığınız yaban ellerde yamyamlara medeniyet öğreten insanların feryatları ne zaman kara propaganda oldu." diyerek ırkçı bir dil kullanan Avcı gelen tepkiler üzerine yazdıklarını silmek zorunda kalmıştı. O dönem muhalif olan ama şu an içli dışlı oldukları Gülen örgütünün yeni yazarı Ergun Babahan'da bu twitle "Cemaat de olmasa, Afrikalılar hala inek yerine insan yiyiyor olacaktı galiba:)" diyerek dalga geçmişti.

MAHKEME KARARINI BİLE OKUMAYAN AVUKAT

Tahşiyecilere kumpas soruşturması kapsamında tutuklanan Samanyolu Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın avukatlarından olan Gültekin Avcı, Karaca'nın, tutukluluğuna yaptığı itirazın Hâkim Durmuş Karaçalı tarafından 'kaçma şüphesi' gerekçesi ile reddedildiğini iddia etmiş ancak Avcı'nın kararı bile okumadığı ortaya çıkmıştı. Zira Karaca'nın tutukluluğuna devam yönünde verilen kararda kaçma şüphesi gerekçesi hiç yer almıyordu.

GÜLEN'İN BEDDUASINI SAVUNMUŞTU

Bugün'de yazdığı köşe yazısında FETÖ lideri Fetullah Gülen'ın kameralar karşısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a beddua ettiği gerçeğini de gizlemeye çalışan Avcı, "Başbakan kendisine "uzun adam" denilerek beddua edildiğini söylüyor. Her zamanki gibi delilsiz ve mesnetsiz. Gülen'in "beddua edin" telkininde bulunduğu iddiası avukatı tarafından yalanlandı. Gerçekten Gülen'in avukatları Başbakan'ı yalanlamaktan yoruldu." diye alenen yalan yazmaktan çekinmemişti. İki paragraf öncesinde bedduayı yalanlayan Avcı yazısını bu bedduaya sahip çıkarak çelişiyordu: "...Ve ekliyor Başbakan: "Halis olsanız bedduanız tutardı... Bize de millet dua ediyor." Ben olsam konuyu hafife alıp istihza etmez, bir tek bedduadan bile çok kaygılanırdım."

İTİRAZ EDERKEN İTİRAF ETMİŞTİ

FETÖ'nün para kasası olan Akın İpek'e ait Bugün Gazetesi'ndeki köşe yazısında "Hiçbir savcı ve hâkim tek başına, arkasında etkili bir güç hissetmeden muhalif basın ve yayın kuruluşlarına operasyon yapmaz, yapamaz." diye yazan eski savcı Gültekin Avcı, FETÖ'nün yargıdaki gücünü de bir anlamda itiraf etmişti. 7 Şubat 2012'de devletin en hassas kurumu MİT yönetimine operasyon çeken savcı ve hakimin hangi gücü arkasına alarak hareket ettiğini açıklayamayan eski savcı, aynı zamanda 17 Aralık'ta ülkenin başbakanına ve dört bakanına operasyon çeken FETÖ'ye bağlı savcılar ve hâkimler ile 2014'ün Ocak ayında Suriye'ye yardım götüren MİT tırlarına operasyon yapan FETÖ mensuplarının arkalarındaki hangi güce dayandıklarına dair bir kelime yazmaması dikkat çekmişti.

sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem savcı hem avcı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN