yi satın alan parsel parsel takip edilecek!

Hükümet, terör örgütünün bomba yapımında sıklıkla kullandığı "amonyum nitrat" içerikli lere yönelik yeni bir takip mekanizmasını hayata geçiriyor.

Giriş Tarihi: 2.10.2015 11:10 Güncelleme Tarihi: 2.10.2015 11:15
Gübreyi satın alan parsel parsel takip edilecek!
Başbakanlık bünyesinde ilerleyen yeni mevzuat hazırlığına göre, amonyum nitrat ve bunun gibi patlayıcı özelliği olan gübreleri satın alan ve satan tüm kişiler detaylı bir şekilde takip edilecek. amonyum nitrat gübrelerini satın alan çiftçiler, tüm kimlik bilgilerinin yanı sıra ürünün nerede, hangi parselde kullanılacağını da belgeleyecek. Bu bilgiler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından saklanacak.

Yaşanabilecek bombalı saldırı durumunda söz konusu gübreleri satın alan tüm kişilere yönelik inceleme başlatılabilecek.

SABAH, çiftçiler tarafından sıklıkla kullanılan ama aynı zamanda çok tehlikeli bir patlayıcıya da dönüşebilen amonyum nitrat içerikli gübrelerin satışı ile ilgili yapılacak yeni düzenlemenin detaylarına ulaştı. Başbakanlık bünyesinde ilerleyen çalışmaya göre, gübrelere yönelik var olan yönetmelikle birlikte çeşitli mevzuatlarda yeni düzenlemelere gidilecek. Gübreleri satan da, alan da kapsamlı bir şekilde takip edilecek.

HANGİ PARSELDE KULLANILDIĞI İZLENECEK

Yapılan taslak çalışmaya göre, amonyum nitrat içerikli gübreler için Çiftçi Kayıt Sistemi'nin (ÇKS) benzeri bir sistem oluşturulacak. amonyum nitrat içerikli gübreleri satın alan kişilerin tüm kimlik bilgileri, gübreyi nerede, hangi arazide ve parselde kullanacağı gibi tüm detaylar kayıt altına alınacak. Bu bilgilerin tamamı Tarım Bakanlığı tarafından saklanacak ve kurulacak veri sistemi üzerinden izlenecek. Yaşanabilecek herhangi bir bombalı saldırı veya terör örgütünün elinde bu tip bir maddenin yakalanması durumunda söz konusu gübreleri satın alan tüm kişilere yönelik inceleme başlatılabilecek. Hali hazırda amonyum nitrat içerikli gübreleri satan kişilerin izin belgesi olması ve satın alan kişilerin de ÇKS'ye kayıtlı çiftçiler olması şartı aranıyor. Çiftçiler temel kimlik bilgilerini vererek ürünü satın alabiliyor. Yeni düzenleme ise online olarak sürekli ve ürünün kullanıldığı parsellere kadar detaylı takibin gerçekleştirileceği yeni bir mekanizmayı ifade ediyor.

AĞIR CEZALAR GELECEK

Edinilen bilgiye göre, mevzuatta yapılacak değişiklik amonyum nitrat içerikli gübreleri amacı dışında kullanan veya terör örgütüne veren kişilere de ağır cezai yaptırımlar getirilmesini öngörüyor. Para cezalarının yanı sıra en ağır düzeyde hapis cezaları da yeni mevzuatta yer alacak. Söz konusu düzenlemeler yeni dönemde meclisin açılması ile birlikte ilk ela alınması planlanan konular arasında yer alıyor.

GÜBRELER NASIL BOMBAYA DÖNÜŞÜYOR?

Tarım sektöründe verimi arttırmak amacıyla gübre olarak değerlendirilen amonyum nitrat maddesi ısıyla bir araya geldiğinde ciddi bir patlayıcıya dönüşebiliyor. Terör örgütü hain bombalı saldırılarında bu maddeyi bombanın yıkıcı etkisini arttırmak amacıyla güçlendirici olarak kullanıyor. En son 10 Eylül tarihinde Mardin'de patlayıcı yapımında kullanılacağı anlaşılan 20 ton amonyum nitrat ele geçirilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gübreyi satın alan parsel parsel takip edilecek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN