Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör saldırısıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye mesajları

Ankara'daki terör saldırısıyla ilgili olarak dünya liderlerinden de taziye mesajları geliyor.

Giriş Tarihi: 11.10.2015 02:03
Terör saldırısıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye mesajları

OBAMA: TÜRKİYE'NİN YANINDAYIZ

ABD Başkanı Obama, Erdoğan'ı telefonla aradı, taziyelerini iletti.
, Ankara'daki terör saldırısını şiddetle kınadıklarını belirterek "ABD olarak terörle mücadelede Türkiye'nin yanındayız. Türkiye'nin acısını paylaşıyoruz" dedi.

MERKEL: KORKAKÇA EYLEMLER

Federal Basın ve Enformasyon Dairesince yapılan açıklamaya göre, Almanya Başbakanı , Davutoğlu'na diledi.

Merkel mesajında, büyük üzüntü ve şaşkınlıkla Ankara'da bu sabah çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği muhtemel terör eylemini öğrendiğini belirtti.

Derinden hissettiği acıyı paylaştığını kaydeden Merkel, "Terör saldırıları olduğu yönündeki belirtilerin teyit edilmesi durumunda bunlar, doğrudan vatandaşlık haklarına, demokrasiye ve barışa karşı çok korkakça eylemlerdir" ifadesini kullandı.

PUTİN DE TAZİYEDE BULUNDU

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Rusya Federasyonu Devlet Başkanı , İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Matterella, Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Orgeneral Raşid Dostum Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdikleri taziye telgraflarında, Ankara'daki terör saldırısını şiddetle kınadıklarını belirterek, bu acılı gününde Türkiye'nin yanında yer aldıklarını vurguladılar.

MATTARELLA: VAHŞİ BARBARLIK

Gönderdiği telgrafta Ankara'daki terör saldırısını "vahşi barbarlık" olarak niteleyen İtalya Cumhurbaşkanı Mattarella'nın, "Müttefik ve dost ülke İtalya'nın, tüm İtalyan vatandaşlarının, bu acılı anınızda sizlerin, kurbanların ailelerinin ve dost Türk halkının yanında yer aldığını belirtmek isterim" ifadelerine de yer verdiği öğrenildi.

Fransa Cumhurbaşkanı François ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı de, terör saldırısı akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak taziyelerini iletmişlerdi.

ANKARA'DA PATLAMA

ABD GÜÇLÜ BİÇİMDE KINADI

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından, Ankara'da yaşanan terör saldırısı "güçlü biçimde" kınandı.

Bakanlık Sözcüsü John Kirby, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ABD olarak, barışçıl göstericilere karşı işlenen çirkin terör saldırısını güçlü biçimde kınadıklarını belirterek, olayda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine ve Türk halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

Kirby, şunları kaydetti:

"Bölge ve Türkiye'de devam eden şiddet göz önünde bulundurulduğunda, şu zamanda, tüm Türk vatandaşlarının kendilerini tekrar barışa adaması ve teröre karşı birlikte durması özelikle önemli. Biz de Türk halkıyla dayanışma içindeyiz ve ortak terörizm tehdidiyle mücadele etmek için Türkiye ile çalışmayı sürdürmeye dönük kararlılığımızı yeniden teyit ediyoruz."

Beyaz Saray, Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price da yazılı açıklamasında, "ABD olarak, Ankara'daki korkunç terör saldırısını en güçlü şekilde kınıyoruz. Terörizmle birlikte mücadele ederken ABD, Türk halkı ve devletinin yanında durmaya devam edecek. Bu çabalar, bu tür korkunç şiddet cesaretimizi kırmak şöyle dursun, sadece bizim kararlılığımızı daha da güçlendirir" ifadesini kullanmıştı.

PATLAMAYA İLİŞKİN ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI, SALDIRIYI KINADI

Genelkurmay Başkanlığı, Ankara'daki terör saldırısını kınadı.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, "Bugün Ankara Tren Garı önünde vuku bulan menfur terör saldırısını şiddetle kınar, bu saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz" ifadesine yer verildi.

DEMİRTAŞ'A SERT YANIT

KOSOVA BAŞBAKANI MUSTAFA'DAN, DAVUTOĞLU'NA TAZİYE MESAJI

Kosova Başbakanı İsa Mustafa ile Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Haşim Taçi, Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için Başbakan Ahmet Davutoğlu'na taziye mektubu gönderdi.

Başbakan Mustafa, mektubunda saldırıyı şiddetle kınadı.

Kosova Cumhuriyeti adına saldırıda hayatlarını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet ve yaralananlara acil şifa dileyen Mustafa, "Başta terör olmak üzere şiddetin her türüne karşıyız. Terör ve şiddetle mücadelede her zaman Türkiye Cumhuriyeti'nin yanındayız" ifadesini kullandı.

KOSOVA BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI TAÇİ DE SALDIRIYI KINADI

Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Taçi de terör saldırısını büyük bir üzüntüyle karşıladığını ifade eden açıklamasında, "Hayatlarını kaybedenlerin aileleri ile tüm Türk halkının başı sağolsun. Kosova olarak terörle olan mücadelenizin destekçiyiz" sözlerine yer verildi.

KANADA DIŞİŞLERİ BAKANI NİCHOLSON: TÜRKİYE'YE YARDIMCI OLMAK İÇİN HAZIRIZ

Kanada Dışişleri Bakanı Rob Nicholson, Ankara'daki terör saldırısını kınadı.

Nicholson, yaptığı yazılı açıklamada, saldırının NATO müttefiki Türkiye'nin başkentinde gerçekleştirilen terör eylemi olduğunu bildirdi.

Nicholson, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Karanlık ve tehlikeli bir dünyada yaşıyoruz. Kanada, şimdi baskı ve zulüm güçlerine karşı müttefikleriyle her zamankinden daha fazla omuz omuza durmak durumundadır.

Bu zor dönemde müttefikimiz Türkiye'ye yardımcı olmak için hazırız."

BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ

Terör saldırısı nedeniyle Türkiye'de ilan edilen 3 günlük ulusal yas gereği, Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliği, Toronto ve Vancouver başkonsolosluklarındaki Türk bayrakları yarıya indirildi.

Saldırı nedeniyle başkent Ottawa'daki elçilik ile Toronto'da bulunan konsolosluk binasındaki güvenlik önlemleri arttırıldı.

Öte yandan, resmi yayın kuruluşu CBC, haber bültenlerinde Ankara'daki terör saldırısına geniş yer ayırdı, Türkiye'deki Kanadalı siyasi analistler ve serbest gazetecilerle canlı bağlantılar gerçekleştirildi.

Kanada Kamu Güvenliği Bakanlığının terörist örgütler listesinde bulunmasına rağmen, CBC'nin haberlerinde terör örgütü PKK mensuplarından, "terörist" yerine "ayrılıkçı Kürt militan grup" diye bahsetmesi dikkati çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör saldırısıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye mesajları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN