Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başsavcılığı'ndan açıklaması

Başsavcılığı Ankara'daki saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada "Soruşturmada kararı alındı" denildi. Yani karara göre; avukatlar dosyadan bazı istisnalar dışında bilgi, belge alamayacaklar

Giriş Tarihi: 12.10.2015 17:18 Güncelleme Tarihi: 12.10.2015 22:51
Ankara Başsavcılığı'ndan kısıtlama açıklaması
Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı Suçlar Bürosu'nun talebi üzerine 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararına göre, avukatlar dosyadan bazı istisnalar dışında bilgi, belge alamayacakları ve benzer kararlarının Suruç ve Diyarbakır'daki bombalı saldırılardan sonra da alındığı belirtildi. Kararın, basına yönelik özel bir gizlilik kararı anlamına gelmediği öğrenildi.

KISITLAMA NE ANLAMA GELİYOR?

Mahkemenin 2015/3985 sayılı kararının Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 153. maddesinde müdafiin (sanık avukatı) dosya içeriğini inceleme veya belgelerden örnek alma yetkisinin, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek ise Cumhuriyet savcısının istemi üzerine hâkim kararıyla kısıtlanabileceği düzenleniyor. Bu maddeye göre kısıtlama kararı ile avukatlara "Yakalanan kişinin veya şüphelinin ifadesini içeren tutanak ile bilirkişi raporları ve adı geçenlerin hazır bulunmaya yetkili oldukları diğer adli işlemlere ilişkin tutanaklar" dışında hiçbir belge avukatlara verilemeyecek. Kanuna göre kısıtlama kararı suçtan zarar görenlerin avukatları da kısıtlama kararı nedeniyle dosyadan belge alamayacaklar.


SURUÇ'TA DA AYNI BİLYE KULLANILDI

SALDIRIDA ÖLENLERİN SAYISI 97'YE YÜKSELDİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara Başsavcılığı'ndan kısıtlama açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN