diledi!

, 'da resmi rakamlara göre 97 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıya ilişkin verilen '128 kişinin öldüğü' bilgisinin hatalı olduğunu açıklayarak, kamuoyundan diledi.

Giriş Tarihi: 13.10.2015 15:29 Güncelleme Tarihi: 13.10.2015 15:39
HDP özür diledi!

Cumhuriyet tarihinin en kanlı saldırısı sonrası Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hayatını kaybedenlerin sayısını 128 olarak açıklamıştı.Yaptıkları bu açıklamayla ilgili olarak HDP cephesinden geldi.

HDP Basın Bürosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Adli Tıp'taki numaralandırma sistemi ve cenazelerin beden bütünlüğünde karşı karşıya kalınan durumun tam kayıp sayısını açıklamayı zorlaştırdığı belirtilerek şöyle denildi:

DEMİRTAŞ'TAN KANLI MİTİNG!
SUÇU BAŞKA KURUMLARA ATTILAR

"11 Ekim Pazar günü Kriz Masamızın verilerine dayanarak paylaştığımız bilgi notunda, Barış Mitingi Katliamı'nda 128 yurttaşımızın yaşamını yitirdiği bilgisini vermiştik. Katliamın ardından sağlık kurumlarından ve başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere resmi mercilerden bilgi alınmasında yaşanan sıkıntılar ve engeller, farklı kurumlardan Kriz Masamıza ulaşan listelerin birleştirilmesinde karşılaşılan zorluklar, kendisinden haber alınamayanların varlığı, Adli Tıp'taki numaralandırma sistemi ve cenazelerin beden bütünlüğünde karşı karşıya kalınan durum, tam kayıp sayısını açıklamayı zorlaştırmış, verdiğimiz sayılarda hata olduğu anlaşılmıştır. Bu hata nedeniyle kamuoyundan ve halklarımızdan özür diliyoruz.

HÜRRİYET DEMİRTAŞ'I BÖYLE KORUDU!
NE OLMUŞTU?

'da geçen cumartesi günü yapılan çifteli bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 20 ile başlamış ilerleyen saatlerde 95'e ulaşmıştı. Önceki gün de son rakam 97 olarak açıklandı. Ölü sayısı resmi makamlarca 95 olarak açıklanırken, HDP Eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş, olayın üzerinden henüz 24 saat bile geçmeden Ankara'da yaptığı konuşmada can kaybını 128 olarak açıklamış ve 1 Kasım için alanda toplananlardan oy istemişti. Yapılan bu konuşma büyük tepki çekmiş, "Yiten canlar daha soğumadan, yerdeki kan kurumadan oy mu istenir!" tepkisine neden olmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP özür diledi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN