'daki terör saldırısında 2

Giriş Tarihi: 14.10.2015 10:29 Güncelleme Tarihi: 14.10.2015 14:48
Ankara'daki terör saldırısında 2 gözaltı

'daki katliamdan önce twitter'tan paylaşılan 'Bomba' Ankara'da patlayacak mesajı dikkat çekmişti. AA'nın haberine göre söz konusu mesajla ilgili 2 kişi na alındı.

'daki terör saldırısı öncesi olaya ilişkin bilgi veren @DrBereday isimli Twitter kullanıcısı ve hesapla ilintili bir diğer kişi yakalandı. Şahısların terör örgütü PKK mensubu oldukları ortaya çıktı.

2 PKK'LI GÖZALTINDA!

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü güvenlik uzmanlarından alınan bilgilere göre @DrBereday isimli Twitter kullanıcısı ve hesapla ilintili iki isim PKK'lı çıktı. Ankara'daki terör saldırısından 9 saat önce @DrBereday kullanıcı ismini kullanan bir hesaptan, "Bomba Ankara'da patlayacak!..", "IŞİD Ankara'da patlatmasın?!", "Ankara'da yapılacak eylemde IŞİD adı alında müdahale olabilir. Bunu engellemenin yolu Sol örgütlerin direct müdahalesidir. PKK yok bu işte." şeklinde mesajlar atılmıştı.

KOBANİ'DE BOMBA EĞİTİMİ ALMIŞLAR

Emniyetten alınan ilk bilgiye göre, yakalanan PKK'lıların Kobani'de bomba eğitimi aldıkları ve daha önce 2 kez na alındıkları açıklandı.

Gözaltına alınanlardan birinin 2013'te TNT operasyonunda yakalandığı ve 1 yıl hapis yattığı belirtildi. Twitter hesabını ise bir yakınının telefonundan kullandığı belirlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi, DDK düğmeye bastı ve özel ekip kuruldu. Tüm kurumlardan uzmanlar aynı masada saldırıyı tüm boyutlarıyla ele alıyor.

ANKARA'DAKİ TERÖR SALDIRISI İÇİN 30 SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ

ORHAN MİROĞLU A HABER'E KONUŞTU
HESAPLAR AYRI BAŞLIKTA İNCELENDİ

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün terör eylemine ilişkin başlattığı soruşturmada ilgili sosyal medya hesapları ayrı bir başlık olarak incelendi. Hesapla ilgili başlatılan inceleme dün sabah saatlerinde bir sonuca ulaştı ve 2 şüpheli ele geçirildi. İlk etapta sonuçlara, tamamen yerli kaynaklarla ve imkanlarla ulaşıldı. Ve söz konusu şahıslar gözaltına alındı. 13/06/2012 tarihinden beri aktif olan Twitter hesabı terör saldırısının gerçekleştiği 10/10/2015 tarihinde kullanıcısı tarafından kapatıldı.

MAHMUT ÖVÜR A HABER'E KONUŞTU


ERHAN Ö.'NÜN SÖZ KONUSU HESABI BİRİNCİ DERECEDEN BİR YAKINININ TELEFONU ÜZERİNDEN KULLANDIĞI TESPİT EDİLDİ


Hesabın yöneticisi ve hesapla ilintili olduğu belirlenen iki şahıstan Erhan Ö.'nün 1971 Diyarbakır doğumlu, 1990'lı yıllarda, bölücü terör örgütünün çok sayıda eylemine katıldığı, en az 2 defa gözaltına alındığı, uluslararası bağlantıları bulunan çeşitli STK'larda görev aldığı, söz konusu hesabı birinci derecede bir yakınının telefonu üzerinden kullandığı tespit edildi.

ANKARA EMNİYET MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI

ŞAHISLARDAN MEHMET S.P.'NİN 1997 YILINDAN İTİBAREN PKK/KCK TERÖR ÖRGÜTÜNDE AKTİF FAALİYET YÜRÜTTÜĞÜ ÖĞRENİLDİ


Mehmet S. P. ise 1980 Suruç nüfusuna kayıtlı. Şahsın 1997 yılından itibaren Şanlıurfa ve Diyarbakır'da PKK/KCK terör örgütü içinde aktif faaliyet yürüttüğü, terör örgütünün illegal internet sitelerinde müstear isimlerle yazılar yazdığı ve haber sitelerinde kaynak olarak çalıştığı, Şanlıurfa'da Mayıs 2013'te yapılan bir operasyonda, içerisinde 8 adet harf ve rakam grupları bulunmayan ve içerisinde yaklaşık 21 kg TNT görünümlü patlayıcı madde bulunan anti tank mayını gövdesi, 3 adet plastik kutu içerisinde yaklaşık 4 kg TNT, 14 adet F1 Model el bombası gövdesi ve 14 adet fünye grubu, 30 adet elektrikli fünye, 7 adet alıcı verici uzaktan kumanda sistemleri olarak değerlendirilen elektronik sistem bulunan 3 adet çuval ele geçirildiği,

Şahsın bu operasyon kapsamında göz altına alındığı, 2013 yılında yargılandığı davada, şahsın Kobani'de bomba eğitimi aldığının tanık ifadeleriyle kayıtlara geçtiği, 2013-2014 yılları arasında söz konusu davadan dolayı tutuklu kaldığı, şahsın, 7 Haziran seçimlerinde bir siyasi partiden aday adayı olduğu tespit edildi.TWITTER 3 IP ADRESİNİ VERMİŞTİ

Ankara'daki canlı bomba saldırıları öncesinde şüpheli mesajlar atıldığı belirtilen 3 twitter hesabıyla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na başvurdu. Ve bu kişilerin tespitini istedi. TİB, Twitter yetkilileri ile iletişime geçerek 97 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısıyla ilgili soruşturma kapsamında 3 Twitter hesabına ilişkin bilgi istedi.


3 gündür süren görüşmelerin ardından Twitter, Ankara'daki dan önce şüpheli paylaşım yapan 3 IP adresinin bilgilerini Türkiye'ye verdi.

PATLAMAYI 9 SAAT ÖNCEDEN DUYURDU

ANKARA'DA PATLAMA

ANKARA VE SURUÇ'TA AYNI BİLYE KULLANILDI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'daki terör saldırısında 2 gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN