Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu canlı yayında soruları yanıtladı

Giriş Tarihi: 14.10.2015 19:35 Güncelleme Tarihi: 14.10.2015 22:54
Başbakan Davutoğlu canlı yayında soruları yanıtladı

, Show TV'de soruları yanıtladı.

Konuşmadan satırbaşları şu şekilde:

Sayın Kılıçdaroğlu keşke hükümet içinde olmayı kabul etseydi bütün bu süreci birlikte yönetirdik. Elini taşın altına koymadı. Bahçeli de öyle. Kendisiyle görüştüğümde bu konuları aktardım.

"POTANSİYEL ŞÜPHELİ DİYE BİRİSİNİ TUTUKLAYAMAZSINIZ"

Her zaman şüpheli olarak birtakım ler tespit edilir. Kast ettiğim şey şu Türkiye demokratik hukuk devleti. Potansiyel şüpheli diye birisini tutuklayamazsınız. Türkiye antidemokratik bir ülke değil. 'Muhtemelen suç işleyebilir' diye gözaltına alınacak bir ülke değil. Her tutuklamanın delillendirilmesi lazım. Şunu kast ediyoruz: Hiçbir vatandaşın hukukunu zedelemeden takip edeceksiniz. Suça doğru gidiyorsa doğru zamanda yakalayacaksınız. 'Şüphelendiğimiz adamı alırız' deseydik Türkiye Suriye gibi algılanırdı.
Suruç saldırısından sonra 768 ismin denetim altına alınması için talimat verdim.
DAVUTOĞLU: "DAEŞ VE PKK İZLERİ VAR"

"CANLI BOMBALARDAN BİRİNİN İSMİ NEREDEYSE NETLEŞTİ"

Bu iki teröristle ilgili bu listenin içinde vaya dışında diyemem. Soruşturma ile ilgili bilgi aktarmış olurum. Birisinin ismi neredeyse . Diğerinin üzerinde de yoğun çalışma yapılıyor. Genelde bu ları kendisi infilak ettirdiği için parçaları bulmak zorlaşıyor. Bir tanesinin Türkiye'de parmak izi karşılığı bulunamadığı için dışarıda olabilir mi, diye çalışıldı. Ahkam kesmek çok kolay. Hukuki bakımdan çok ileri aşamalara gelmiş bulunuyoruz.

ANKARA KATLİAMI: HEDEF TÜRKİYE!

"PKK VE SANSASYONEL İŞLERLE BAĞLANTILI İKİ ŞÜPHELİ"

Bazı Twitter hesaplarında son derece ilginç buldular tespit edildi ve geçmişte PKK ve sansasyonel işlerle bağlantılı iki şüpheli gözaltına alındı.
Aktörleri ve piyonları bulacağız. Hepsini ortaya çıkaracağız. 99 vatandaşımızın hesabını soracağız. Bir parti eş başkanı 128 diyor ölü sayısı için. Niye bunu söylüyorsun. Millet tahrik olmayınca özür diledi. Dakika dakika takip ettik. Her biri bizim vatandaşımız.
Daha vahim bir tahrik söyleyeyim. Hastalarımız taşınmız, bu organizasyonu yapan biri eline megafon alıp kan anonsu yapıyor. Tek bir gram kana ihtiyaç yok, hastanenin önünde bağırıyor. Binlerce insan hastaneye aksın ve kaos çıkartalım.

DEAŞ Türkiye'den son dönemlerde çok ağır darbeler yedi. Şuan dahi koalisyonla birlikte operasyon yapıyoruz. Bundan daha şiddetli şekilde operasyon yapmaya devam edeceğiz.

"ŞU AN DAHİ OPERASYON YAPIYORUZ"

PKK'nın amacı terörü Türkiye'nin içine yaymak ve kalkışma yapmak. DEAŞ de Türkiye'den son dönemlerde çok ağır darbeler yedi. Şuan dahi koalisyonla birlikte operasyon yapıyoruz. Bundan daha şiddetli şekilde operasyon yapmaya devam edeceğiz. Seçimin sürecinin normal seyrinde devam etmesi, DEAŞ ve PKK için tehdittir. Terrör kaos ister.

DİYARBAKIR SALDIRISI

Hatırlarsınız 1977'de rahmetli Ecevit'in mitinginde bir saldırı olmuştu ve seçim sonuçlarını etkilemişti. Diyarbakır'da olan saldırı da böyle oldu. Seçimin sonucuna etki etti. Diyarbakır saldırısı HDP'nin barajı geçmesine etki etti mi, etmedi mi? Ben AK Parti'nin birinci parti, CHP'nin ikinci parti, MHP'nin ise üçüncü parti olacağını biliyordum. Seçimi etkileyen unsur HDP'nin barajı geçip geçmeyeceğiydi.

"28 MAYIS'TA 3 ÖRGÜT OTURUP ANLAŞTI"

Geçen 28 Mayıs'ta Haseke'de DAEŞ, PYD ve rejim bir masaya oturdular ve anlaştılar, muhalefete saldırıya karar verildi. Türkiye sınırını paylaşmak için DAEŞ ve PYD o toplantıda oturdular, Suriye rejimi ile anlaştılar. Bugün de PKK-DAEŞ anlaşması olabilir. Biz Suriye'de etkin rolü oynamaya çalışıyoruz.

ABD'NİN PYD'YE SİLAH YARDIMI

PYD'yi masum olduğu için vurmamış değiliz, gerekirse vururuz, Türkiye'nin güvenliği ne gerektirirse onu yaparız. Şimdi Amerikalılara da verdiğimiz mesaj çok açıktır. Amerikalılara ve bütün müttefiklere ve Rusya'ya, Türkiye sınırlarına yakın bir yerde, PYD'ye yapılan silah yardımı, herhangi bir şekilde Türkiye'ye yönelik tehdit halini alırsa ve PYD de PKK gibi sızmalarla veya silah aktarımıyla Türkiye'ye zarar vermeye başlarsa hiç tereddüt etmeyiz, bir an dahi tereddüt etmeyiz. Eğer PYD Irak'a geçerek Irak üzerinden Türkiye'ye girmek suretiyle bir şeye kalkışırsa, yine tereddüt etmeyiz. Eğer Irak'a geçerek Irak üzerinden Türkiye'ye girmeye çalışırsa bunun için de gerekeni yaparız.

EMNİYETTE GÖREVDEN ALMALAR

Orası miyting meydanı değil. Asıl miting alanı bomba aramasında geçirildi. Saldırının ardından gerekli talimatı verdim: Bundan sonra toplantı ve gösteri yürüyüşü kültüründe yeni bir konsepte geçilecek. Yeni güvenlik konseptinde yeni uygulamalarla karşılaşılacak. Rutin uygulamalar yerine sürpriz ve beklenmedik uygulamalar olacak. Burada istihpari bir zaaf varsa gerekli soruşturma başlatılır. Emniyet müdürleri soruşturmanın selameti açısında açığa alındı. Soruşturma devam edecek. Adalet ve İçişleri Bakanı partili değil. Ben Akparti'nin Genel Başkanı'yım şu an geçiçi hükümete lık yapıyorum. Bu arkadaşların hangi partiye oy verdiğini bilmem, sormam. Bir sorumluluk varsa ben dahil hukuk önünde hepimiz hesap veririz.

1 KASIM'DA AYNI SONUÇ ÇIKARSA

Birinci önceliğimiz tek parti iktidarı olarak çıkmak. Diğer ihtimalleri düşünmüyorum. 7 Haziran bizim için bir şoktu. İlk defa tek başımıza iktidar olmadık.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu canlı yayında soruları yanıtladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN