Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan ve Merkel'den ortak açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i Yıldız Sarayı'nda kabul etti. 16:30'da başlayan görüşme yaklaşık bir saat sürdü

Giriş Tarihi: 18.10.2015 17:19 Güncelleme Tarihi: 18.10.2015 19:28
Erdoğan ve Merkel'den ortak açıklama

Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'nde basına kapalı gerçekleşen kabul, 16.30'da başladı, 17:30'da sona erdi.

Yaklaşık bir saat süren toplantının ardından görüşme sona erdi. Görüşme sonrası Erdoğan ve Merkel basın mensuplarına görüşmeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

ERDOĞAN, MERKEL'İ KABUL ETTİ

Erdoğan-Merkel görüşmesinin satır başları:

"Türkiye-AB ile ilgili fasıllar üzerindeki çalışmaları değerlendirdik"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Merkel ile) Türkiye-AB ile ilgili fasıllar üzerindeki çalışmaları değerlendirme imkanımız oldu. Gerek 15, 17, 23, 24 ve bu noktada 31. fasıllar üzerinde değerlendirme yaptık. Gerek Almanya'nın, Fransa'nın, İngiltere'nin, İspanya'nın, bu tür ülkelerin bu konudaki desteğini kendilerinden özellikle rica ettim" dedi.

Mülteciler konusunda Batı yardım etmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önemli konu başlıklarımızdan bir tanesi mültecilerin şu andaki gerek Türkiye'deki durumu gerekse Batı'ya olan yönelişidir. Bu konuda külfet paylaşımı üzerinde değerlendirmemiz oldu. Türkiye'nin bu konuda üstlendiği yükü kendileri (Merkel) de ifade etmek suretiyle 'Türkiye'ye yardımcı olmamız gerekir' dediler" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin yükünü mutlaka birlikte üstlenmek gerektiğini savunuyoruz"

Almanya Başbakanı Merkel: "Türkiye'nin bugüne kadar 2 milyon mülteciyi kabul ederek çok büyük, zor bir görevi üstlendiğinin bilincinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Burada tabii ikili menfaatler çerçevesinde bütün bu saydığım süreçlerle ve gelişmelerle bağlantılı olarak da bir mülteci hareketinin olduğunu, bu mülteci hareketinin çoğalabileceğini ve bu mülteci hareketinin de Türkiye üzerinden Avrupa Birliği'ne akacağını görebiliyoruz. Bu alanda da Türkiye'nin yükünü mutlaka birlikte üstlenmek gerektiğini, Türkiye'ye burada destek olunması gerektiğini savunuyoruz" açıklamasında bulundu.

Merkel: "(Erdoğan ile) Terörle mücadele konusunu değerlendirdik. Suriye'de bir siyasi çözümün gerekliliğini ele aldık. Bu konular iki ülkeyi ilgilendiren önemli konu başlıkları. Bu iki konuyu da ikili düzeyde bundan sonra da görüşme konusunda mutabakata varıldı" dedi.


Almanya Başbakanı Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin öncesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleştirilen bir saat on beş dakikalık aranın ardından Davutoğlu ve Merkel ortak bir basın açıklaması düzenledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan ve Merkel'den ortak açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN