Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Güney isterse barış suyumuzdan veririz'

'Güney isterse barış suyumuzdan veririz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akdeniz'in bu güzel adası can suyuna kavuşuyor. Eğer güneydekiler, 'Biz de bu sudan istiyoruz' derse, bunun adını barış suyu koyar, onlara da buradan su veririz. Çünkü bizim için önemli olan insandır

KKTC'ye su temini projesi Anamur ve Girne'de yapılan çifte törenle hayata geçti. Anamur'da yapılan törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve KKTC Başbakanı Ömer Soyak Kalyoncu katıldı. Her iki törende de konuşan Erdoğan şunları söyledi:

İKİ GÜNDE İKİ GURUR:
Dün gece Kazakistan'daki Baykonur fırlatma üssünden TÜRKSAT uydumuzu başarı ile uzaya gönderdik. Bugün de Akdeniz'in altında benzer bir başarının şahitliğini yapmak üzere buradayız. Bu millet karadan gemileri yürüttü. Boğazın altından Marmaray'ı inşa etti. Şimdi Anamur'dan KKTC'ye denizin altından 107 km'lik su naklini gerçekleştiriyor. Önümüzdeki yıl Avrasya tünelini inşa ediyor. Bu millet, bir olur, iri, diri hep birlikte Türkiye olursa aşamayacağı engel yoktur.

'ANKARA AĞLIYORSA LEFKOŞA GÜLEMEZ'

1.6 MİLYARLIK PROJE:
Kıbrıs'a su temin edecek Alaköprü Barajı temelini burada atmıştık. Aynı şekilde Kıbrıs tarafında Geçitköprü Barajı'nı da beklenenden önce tamamladık. Dünyada ilk kez bir mühendislikle yaptığımız deniz altı geçiş tünelini de tamamladık. Kıbrısımız'ın 50 yıllık içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılıyoruz. 1 milyar 600 milyon liraya mal olan proje bir hayalin gerçekleşmesini yansıtıyor.

KIBRIS'IN GELECEĞİNİ CAN SUYU KURTARACAK

GERÇEK MİLLİLİK BUDUR:
Başbakanlığımız döneminde başlattığımız çalışmaları, işte bugün sonuca ulaştırıyoruz. Biz de Türkiye'den suyu aldık getirdik, Kıbrıs'la buluşturduk. Gerçek millilik budur, gerçek milliyetçilik budur, gerçek yerlilik budur, bunun bilinmesi lazım. Lafla olmuyor bu iş, uygulamayla oluyor. Bu proje ile ilgili talep İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemimizde bize gelmişti. Verdiğimiz sözün gereği olarak başlattığımız çalışmaları bugün tamamlıyoruz. Bir güzel Kıbrıs türküsünde ne diyor, "Portakal atışalım beraber kapışalım. Sen oradan gel Kıbrıs'ta buluşalım." Biz de suyu getirdik Kıbrıs'ta buluştuk.

AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN:
Güzel bir söz var, 'ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde.' Bir başka söz daha var; 'eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.' Şimdi eserlerle mi anılacağız, lafla mı anılacağız? Eser eser... Mesele bu. Bu sözün anlam kazandığı en güzel örneklerden biri burasıdır.

GÜNEYE DE VERİRİZ:
İnanç öyle bir şeydir ki tekeden bile süt çıkartır. Bugün Anadolu'dan gelen suyla, Akdeniz'in bu güzel adası suya, can suyuna kavuşuyor. İnşallah bu projeyle, Kıbrıslı kardeşlerimize içme ve kullanma suyu temin edilerek 50 yıllık su ihtiyacı karşılanmış olacak. Ha güneydekiler, "Biz de bu sudan istifade etmek istiyoruz" derlerse, güneye de biz, bunun adını barış suyu koyar, onlara da buradan su veririz. Çünkü, bizim için asıl olan insandır, insan. Biz, hep bana değil, hep bize diyoruz. Sağlanacak sulama suyu ile de zirai gelir elde edilecek, Kıbrıs'ın tarımı daha da canlanacak. KKTC, bu projeyle tüm bölgenin çekim merkezi olma yönünde güçlü adımlarla ilerlemeye devam edecek. Tören sonunda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, Dağlıca'da 3 askerin şehit edilmesine ilişkin, "Vatanımızdaki mücadelede sulhu ve sükunu sağlayana kadar operasyonların devam edeceğini göreceksiniz" dedi.

'KUZU KUZU GELECEKSİNİZ'
Terörle kimlik siyaseti yapmak suretiyle Allah için bu yatırımlar yapılabilir mi? Sokak aralarına, caddelere, belediyelerin iş makinelerini kullanmak suretiyle, hendek açanlarla millete hizmet gider mi? İşte 1 Kasım bunun değerlendirileceği gündür. Bizi asıl üzen siyasi partilerimizden terörle mücadelede beklenen dayanışmayı görememek. Ankara garı önündeki saldırıdan sonra dahi bu dayanışmayı ortaya koyamadılar. "Şu bakan istifa etsin" diyorlar. Bakanların istifasını istemek bu ülkeyi yönetilemez hale getirmektir. Yatıyorlar, kalkıyorlar ana muhalefeti kaçak saray, yavru muhalefeti kaçak saray... Kaçak saray kadar başınıza taş düşsün. Ya ne kaçak sarayı. Bu ülkenin Cumhurbaşkanlığı makamının kaçak saray gibi bu tür şeylerle yıpratılması diye bir şey olabilir mi? Ne diyorlardı? "Biz oraya gitmeyiz." Daha sonra ne demeye başladılar. "Çağrılırsak geliriz." Eninde sonunda bunu yapacaksınız, kuzu kuzu geleceksiniz.

'GELİN ÜLKEMİZE BİRLİKTE SAHİP ÇIKALIM'
"Gelin bu zor günlerinde ülkemize hep birlikte sahip çıkalım. Terörün karşısına birlikte dikilelim. Çocuklarımızın karşısına başımız dik çıkmak, onlara güzel bir miras bırakmak için buna mecburuz. Bugün milli ve yerli duruş sergileyemeyenler, yarın tarih ve sonraki nesiller önünde başının eğik kalacağını bilmeli. Acılar ve ölümler üzerinden kendilerine ikbal tesis etmeye çalışanlarla, samimi olarak bunları engellemeye çalışanları milletimiz çok iyi biliyor. Asker, polis, korucu vatandaş olarak verdiğimiz her bir kayıp yüreğimizi kor gibi yakıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Güney isterse barış suyumuzdan veririz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN