Gülen için ikinci tutuklama kararı

Giriş Tarihi: 19.10.2015
Gülen için ikinci tutuklama kararı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 25 Aralık darbe girişimi iddianamesini kabul etti. Fetullah Gülen için ikinci kez tutuklama kararı çıktı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Aralık darbe girişimi ile ilgili hazırlanan 1453 sayfalık iddianameyi kabul etti. Gülen için Tahşiyeciler dosyasından sonra bir kez daha tutuklama istendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İsmail Uçar tarafından hazırlanan iddianamede hakkında "darbeye teşebbüs", "silahlı örgüt kurmak ve yönetmk", "siyasal veya askeri casusluk maksadıyla gizli bilgileri temin etmek" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Fetullah Gülen hakkında savcının talebi doğrultusunda gıyabında tutuklama kararı verildi. Böylece Fetullah Gülen hakkında Tahşiyecilere kumpas dosyasının ardından ikinci kez tutuklama kararı verilmiş oldu.

DİNK CİNAYETİ, GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ

TUTUKLULUĞUN DEVAMINA

Mahkemenin 15 günlük inceleme sonucu kabul ettiği iddianamede, hakkında tutuklama talep edilen Gülen'in yardımcısı Sinan Dursun'un da gıyabında tutuklanmasına karar verildi. 8 tutuklu sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, ilk duruşmayı ocak ayı başına verirken, tutukluların durumu ile ilgili iki ayrı kez de tutukluluk halinin gözden geçirmesi için gün belirledi. Mahkeme iddianamenin okunması için TRT'den spiker talep edilmesini kararlaştırdı. İddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilal Erdoğan, Berat Albayrak, Serhat Albayrak, Hakan Fidan, İsmail Rüştü Cirit, Nihat Ömeroğlu ve Yalçın Akdoğan müşteki, Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bazı bakan ve milletvekilleri de "mağdur" olarak yer alıyor. 25 Aralık iddianamesi, ""Bu dosyada bir grup polis memurunun yetkilerini kötüye kullanmak suretiyle seçimle işbaşına gelmiş hükümeti görevini yapamaz hâle getirmeye ve darbe ile görevden uzaklaştırmaya çalışmaya teşebbüsü ve bu gücü nereden aldıkları ortaya konulmaya çalışılacaktır" ifadeleri ile başlıyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen için ikinci tutuklama kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN