Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğan'ın 3 milyar dolarlık rant planı

Aydın Doğan, İstanbul'un en kıymetli bölgesindeki Hilton Oteli'ni 2005'te, gerçek bedelinin 5'te birine aldı. Araziye AVM, otel ve villalar yapmak istiyordu. Şişli Belediyesi’nin jet hızıyla olumlu yanıt verdiği inşaat, Anıtlar Kurulu’na takıldı. Aydın Doğan bu projeden 3 milyar dolarlık rant hedefliyor

Giriş Tarihi: 22.10.2015
Doğan'ın 3 milyar dolarlık rant planı

Medya patronu Aydın Doğan, Fetullah Gülen'in Paralel terör örgütüyle bir oldu, Türkiye'nin geleceğini karartmak için elinden geleni yapıyor. Doğan'ın Türkiye'nin istikrarına kastetme nedenlerinden biri olarak, Hilton arazisine inşaat izni alamaması gösteriliyor. SABAH, Doğan'ın Hilton arazisinden 3 milyar dolar rant elde etmek için çevirdiği dolapların ve bugüne kadar gizli tutulan inşaat projesinin ayrıntılarına ulaştı. Doğan, İstanbul Boğaz siluetine en hâkim Harbiye'de, Hilton Oteli'ni, 2005'te, sadece 250 milyon dolara satın aldı. Aynı dönemde, Zincirlikuyu'da benzer ölçülerdeki Karayolları arazisi, Zorlu Grubu'na 805 milyon dolara satılmıştı. Aydın Doğan, Hilton'u Emekli Sandığı'ndan satın aldığında, otelin içinde bulunduğu 64 dönümlük araziye bir çivi dahi çakamayacağını biliyordu. Bu durum, 2003'te Şişli bölgesi için hazırlanan 1/5000'lik imar planında açıkça vurgulanıyordu.

RANT İÇİN "ÇALI ÇIRPI" RAPORU!

AYDIN DOĞAN'A, YALAN İTHAM SORUŞTURMASI

SİT ALANI OLSUN

İTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, 2006'da, 2 No'lu Anıtlar Kurulu'na, Hilton arazisinin de içinde bulunduğu bölgenin SİT alanı olması için başvurdu. Bunu öğrenen Aydın Doğan, 25 Ağustos 2006'da, Şişli Belediyesi'ne başvurarak Hilton arazisine inşaat yapmak için izin istedi. Talep dilekçesinde, "50 yıl öncesinin yapılanma şartlarına göre araziye 0.70 emsalle inşaat yapılmıştır. Arazinin günün şartlarında konut, ticaret ve turizm alanı fonksiyonuna kavuşturulması için 2.7 emsal inşaat yapılmasına ihtiyaç vardır" diyerek arazi üzerindeki yapılaşmanın 4 kat artırılmasını talep etti. Doğan, inşaat yaparken 'TAKS' sınırı gözetilmemesini de talep ediyordu. Bu da arazinin tamamına, istedikleri kadar inşaat yapabilecekleri anlamına geliyordu. Dönemin Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül başkanlığında toplanan belediye meclisi, belediyecilik tarihine geçecek bir hızla, Aydın Doğan'ın talebine, bir oturumda onay verdi. Doğan'ın 2.7'lik inşaat talebi 2.5'a indirilmişti. Şişli Belediyesi'nin bu kararı, Büyükşehir Belediyesi'nin 1/5000'lik planlarına aykırıydı. Sarıgül, bir kurnazlık daha yaptı. Şubat 2007'de, Hilton dosyasını gözden kaçırabilmek için "Toplu görüşülsün" diyerek 80 dosyanın arasına sıkıştırdı ve Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdi.

DOĞAN SUSUYOR CEVAP CHP'DEN GELİYOR
GEZİ SPONSORU DOĞAN 1056 AĞACI KESECEKTİ

İBB KURNAZLIĞI FARK ETTİ

Bu arada 2 No'lu Anıtlar Kurulu, dosya Büyükşehir'de beklerken, Prof. Dr. Zeynep Ahunbay'ın başvurusunu değerlendirdi ve bölgeyi SİT alanı ilan etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2 No'lu Anıtlar Kurulu'nun 11 Nisan 2007 tarihli kararına göre, belediyeler izin verse dahi Hilton arazisine ekstra inşaat yapılamayacağı vurgulanıyordu. Dosyayı bir yıl elinde tutan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şişli Belediyesi'nin kurnazlığını fark edip, tek meclis oturumunda bu kararların alınamayacağına vurgu yaparak, "Her parsel için ayrı başvuru yapın" şerhi düştü. Büyükşehir ayrıca Anıtlar Kurulu'na, Hilton arazisiyle ilgili bir çalışma olup olmadığını sordu. Anıtlar Kurulu, Nisan 2007'de bölgenin SİT alanı ilan edildiğini, çivi bile çakılamayacağını tekrarladı. Aydın Doğan ise bir taraftan belediyelere inşaat izni çıkartmak için baskı yaparken diğer taraftan da arazinin üzerindeki ağaçlardan kurtulmak istiyordu. Orman Fakültesi'nden Prof. Dr. Hüseyin Dirik başkanlığındaki heyet, 30-150 yaş aralığındaki bin 56 ağaç için "Anıt değeri taşımıyor" diye rapor hazırladı. Aydın Doğan, araziye inşaat yapabilmesi için bir engeli daha aşmıştı.

AYDIN DOĞAN ESKİ GÜNLERİNİ ÖZLEMİŞ

YASADAKİ BOŞLUK

Anıtlar Kurulu 2007'de bölgeyi SİT alanı ilan edince 0.70'lik plan düşmüştü. Yeni koruma amaçlı imar planı yapılana kadar 2 yıllık geçiş süreci vardı. Aydın Doğan bu sürenin bitimine 3 gün kala mevcut yapılarda tadilat yapacağını bahane ederek, Anıtlar Kurulu'na, 2.5'lik imar planıyla başvurdu. 2011'de Büyükşehir Belediyesi yeni bir imar planı hazırladı ve Hilton bahçesine inşaat yapılamayacağını yineledi. Doğan'ın talebi, 2 No'lu Kurul'da halen bekliyor. Aydın Doğan, bir yandan Şişli ve İstanbul Büyükşehir belediyeleri ile Anıtlar Kurulu'na, inşaat izni almak için baskı üstüne baskı yapıyor, diğer taraftan da Hilton arazisine yapacağı inşaatın projesini hazırlatıyordu. Metex Design Group mimarlık ofisi, 2010'da, araziye yeni binalar yapmak üzere projeyi hazırlamıştı bile. İçindeki mobilyalarına kadar 3 boyutlu görselleri hazırlanan proje araziye, Hilton dışında kalan alanın tamamına yeni inşaat üniteleri yapımını kapsıyor. Projede, 2.5 emsale göre, 111 bin metrekaresi toprak altında olmak üzere, toplam kapalı alanı 155 bin 461 metrekare olan inşaat yapımı öngörülüyor. Bölgede inşaatın metrekaresinin asgari 20 bin dolardan satıldığı düşünüldüğünde, Doğan 3.1 milyar dolar rant bekliyor.

2 OTEL VE 8 KATLI AVM

Doğan araziye 18 ve 20 katlı 2 otel, bir katı zemin üstünde, 7 katı zemin altında olmak üzere, 8 katlı AVM ve villalar yapmak istiyor. Arsanın alt kısmı yani Maçka cephesinin denizden yüksekliği 59 metre, Harbiye cephesinin yüksekliği ise 76 metre. Doğan, toprağın altına istediği kadar derine inmek ve 26 metrelik kot farkından doğacak katları ise 2.5'lik emsalin dışında tutmak istiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğan'ın 3 milyar dolarlık rant planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN