Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Kuru kuruya barış söylemleri ile olmaz"

Haziran ayındaki seçimin ardından terör örgütlerinin saldırılarında artış görüldüğü ifade edilerek, bunların ekonomiye yansımalarının sorulması üzerine Aşcı, Türkiye'nin ne zaman bir adım öne geçmeye çalışsa karşısına terör belasının çıkarıldığını söyledi.

Giriş Tarihi: 22.10.2015 10:33 Güncelleme Tarihi: 22.10.2015 12:59
Kuru kuruya barış söylemleri ile olmaz

Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, AA Editör Masası'nda soruları yanıtladı ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Haziran ayındaki seçimin ardından terör örgütlerinin saldırılarında artış görüldüğü ifade edilerek, bunların ekonomiye yansımalarının sorulması üzerine Aşcı, Türkiye'nin ne zaman bir adım öne geçmeye çalışsa karşısına terör belasının çıkarıldığını söyledi. Aşcı, Çözüm Süreci ile bu sorunun aşılmaya çalışıldığını kaydederek, şöyle konuştu:

İKİ POLİS KARDEŞİMİZİ UYKULARINDA ŞEHİT ETTİLER

"Sonrasında bu açılım sürecinde iyi niyetin kötüye kullanımı var. Kelimenin tam anlamıyla da büyük bir eyleme, ülkeye kalkışmaya hazırlık yapmışlar yığınak, sığınak, bombalar olarak. 7 Haziran seçimleri sonrasında da birden düğmeye basıldı. Zaten terör örgütleriyle devletin ateşkes ilan etmesi, barış yapması söz konusu olamaz.

Onlar kendi kendilerine karar verdikleri bir süreçti, onu bitirdiğini ifade ettiler. Haince hunharca tekrar eylemlerine başladılar. Benim en çok ağrıma giden, iki polis kardeşimizin uykularında şehit edilmeleriydi, bu insanlık dışıdır. O iki kardeşimizin bu şekilde şehit edilmesi bardağı taşıran son damla olmuştur."

KURU KURUYA BARIŞ SÖYLEMLERİ İLE OLMAZ

Bakan Aşcı, terör örgütüne katılanların çoğunun kandırıldığını ve kaçırıldığını, onların da bu ülkenin evlatları olduğunu söyledi. Bu noktada demokratik haklar istediklerinin iddia edildiğini kaydeden Aşcı, "Allah, insanı en yüce varlık olarak yaratmış. Yaratılmışların en yücesi insandır. Hakların en yüce olanı yaşama hakkıdır.

Bundan sonrasını konuşmak, tartışmak mümkün değildir. İnancımız gereği bir kişiyi öldüren bütün insanlığı öldürmüş demektir. Dolayısıyla Ankara'da yaşanan vahşeti bir kez daha lanetliyorum. Onlar da hepsi vatan evladıdır. Orada hunharca katleden 2 canlı bomba var ve bağlantıları bulunmaya çalışılıyor, bunlar 102 kez 7 milyar insanı öldürmüş demektir" değerlendirmelerinde bulundu.

Aşcı, barışın herkesin arzusu olduğunu, kendilerinin barış ve kardeşlik istediğini anlattı. Kişinin doğum yerini, annesini-babasını seçme hakkı olmadığına işaret eden Aşcı, "İnsanları, 'şurada doğmuştur, şu ailenin çocuğudur, şu din ve mezheptendir' diye yargılamak kadar, bu çağda saçma bir düşünce olamaz. Yaratan buna karar vermiştir. Biz bunları zenginlik olarak görüyoruz" şeklinde konuştu.

TBMM'de bütün düşüncelerin ifade edilebileceğini anlatan Aşcı, siyasi partilerin de bunun için var olduğunu belirtti. Aşcı, "Kuru kuruya barış söylemleri ile olmaz. Hele hele siz bir yandan 'barış' deyip de diğer taraftan 'ben sırtımı şuraya, buraya dayadım' derseniz inandırıcı olmaz" dedi.

KRİZDEN BAHSETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

Aşcı, "7 Haziran sonrasında ülkede ekonomik kriz var, büyüme durdu, işlemler durdu" gibi varsayımların olduğunu ancak bunların gerçekleri yansıtmadığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

BAKAN CENAP AŞÇI ''TERÖR NEDENİYLE ÜÇ GÜMRÜK KAPISI KAPALI''

"2002'den bu yana yıllık ortalama yüzde 4,9, neredeyse yüzde 5 büyümüş durumundayız. Bir krizden bahsetmemiz mümkün değil. Sadece lira değer kaybediyor olsa anlarım, gelişmekte olan ülkelerinin paraların çoğu dolar karşısında değer kaybetti. 1 Kasım seçimleri sonrasına kadar da alınması gereken kararlar alınıyor

O anlamda boşluk bırakılmadı. Yüce milletin takdirine gidildi, mesele onların vicdanına havale edilmiştir. Türk milleti basiretlidir. '2002'de doğru karar vermiştir, 2015'te vermemiştir' demek adil olmaz. Türk milleti ne zaman sandığa gidilse en doğru kararı vermiştir."

ŞİKAYET SAYISI 109 BİN 185

Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun kapsamında 15 Temmuz'dan 20 Ekim itibarıyla şikayet sistemi üzerinden yapılan başvuru sayısının 109 bin 185'e ulaştığını bildirdi. Aşçı, bunların yüzde 90'ının SMS'leri, yüzde 7'sinin e-postaları, yüzde 3'ü sesli aramaları şikayet ettiğini belirtt
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kuru kuruya barış söylemleri ile olmaz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN