Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti oyunu en çok Iğdır'da artırdı

AK Parti, 17 ilde tulum çıkarırken aralarında İstanbul ve Ankara'nın da bulunduğu 35 ilde milletvekili sayısını artırdı.

Giriş Tarihi: 2.11.2015 03:06 Güncelleme Tarihi: 2.11.2015 07:11
AK Parti oyunu en çok Iğdır'da artırdı
AK Parti, 1 Kasım milletvekili seçiminde oy oranını yüzde 9'a yakın, milletvekili sayısını ise 58 artırdı.

DÜNYA ZAFERİ BÖYLE GÖRDÜ

Seçimden birinci parti olarak çıkan AK Parti, 17 ilde tulum çıkarırken, aralarında İstanbul ve Ankara'nın da olduğu 35 ilde milletvekili sayısını yükseltti.

GÜLDÜREN SEÇİM CAPSLERİ

AK Parti, iktidara geldiği 2002 yılından bu yana en yüksek oy sayısına bu seçimde ulaştı. AK Parti 2002 yılında 10 milyon 800 bin, 2007'de 16 milyon 300 bin, 2011'de 21 milyon 400 bin, 7 Haziran'da 18 milyon 860 bin oy alırken, 1 Kasım seçiminde oyunu 23 milyon 315 bine çıkarmayı başardı. Buna göre AK Parti oyunu yaklaşık 4,5 milyon, milletvekili sayısını ise 58 artırdı.

MHP'NİN KANALINDA SEÇİM ŞOKU

AK Parti, Haziran seçiminde milletvekili çıkaramadığı Ağrı'da bir milletvekili kazandı. Cesim Gökçe, AK Parti'nin Ağrı Milletvekili oldu.

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz Sivas'tan, Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya'dan, 7 Haziran seçimlerinde Diyarbakır'dan seçilen Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz bu kez Bingöl'den, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Ordu'dan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Bursa'dan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Denizli'den, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Eskişehir'den, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep'ten, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Kocaeli'nden, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç Samsun'dan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Afyonkarahisar'dan seçildi.

MHP milletvekili iken seçim hükümetinde yer alan, seçimlerde AK Parti'den aday olan Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, bu kez Ankara milletvekili olarak Parlamento'ya girdi.

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala Erzurum yerine bu kez Bursa'dan, eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan Mersin'den milletvekili oldu.

Tulum çıkardı

AK Parti; Aksaray, Bayburt, Çankırı, Düzce, Elazığ, Erzincan, Gümüşhane, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Nevşehir, Rize ve Yozgat'tan tulum çıkardı.

Adana, Ankara, Antalya, Ağrı, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kocaeli, Konya, Mardin, Mersin, Ordu, Sakarya, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Zonguldak'ta milletvekili sayısını artıran AK Parti, İstanbul'da 39 olan milletvekili sayısını 46'ya, Ankara'da 15'ten 16'ya çıkardı. AK Parti'nin İzmir'de 8 olan vekil sayısı değişmedi.

Oyunu en çok Iğdır'da artırdı

AK Parti'nin en çok oyunu artırdığı il Iğdır oldu. 7 Haziran'da Iğdır'da % 11,73 oy alan AK Parti, 1 Kasım seçimlerinde oy oranını % 31,42'ye yükseltti.

Iğdır'da oyunu yüzde 21 artıran AK Parti; Şanlıurfa ve Bingöl'de yüzde 18, Erzurum'da yüzde 16, Elazığ ve Gaziantep'te yüzde 14, Aksaray, Bayburt, Bitlis, Karabük, Kayseri ve Kütahya'da ise yüzde 13 oranında oy artışı sağladı.

7 Haziran seçiminde bir milletvekilinin kazanıldığı Diyarbakır'da bu kez Galip Ensarioğlu ile Ebubekir Bal AK Parti'nin milletvekilleri oldu.

AK Parti; Hakkari, Şırnak ve Tunceli'de hiç milletvekili çıkaramadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti oyunu en çok Iğdır'da artırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN